Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone rozpoczynają największą kampanię dyplomatyczną od czasów II wojny światowej

Stany Zjednoczone rozpoczynają największą kampanię dyplomatyczną od czasów II wojny światowej

Premier Anthony Albanese przybywa w środę na Fidżi na swoją ostatnią misję dyplomatyczną, gdy Stany Zjednoczone rozpoczynają największą kampanię na Pacyfiku od czasów II wojny światowej.

Albanese dołączy do liderów 17 innych krajów na spotkaniu Forum Wysp Pacyfiku w Suvie.

Stany Zjednoczone ujawnią w środę szczegóły tego, co powiedział wysoki rangą członek administracji Bidena, że ​​„znacząco przyspiesza grę na wyspach Pacyfiku”, aby przeciwdziałać chińskim wysiłkom zmierzającym do kontrolowania regionu.

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosi nowy nacisk dyplomatyczny w wirtualnym przemówieniu do przywódców Pacyfiku. (AFP)

Stany Zjednoczone będą zachęcać przywódców Pacyfiku do przeciwdziałania posunięciom Pekinu.

Zachęty obejmują większe fundusze na rybołówstwo, dodatkową pomoc i oferty dla nowych ambasad USA na Pacyfiku – w tym jednej w Kiribati, która wraz z Wyspami Salomona wydaje się zbliżać do Chin.

Działania zostaną przedstawione osobiście przywódcom Pacyfiku w środę w wirtualnym przemówieniu wiceprezydent USA Kamali Harris, podkreślając wysiłki Waszyngtonu w celu podkreślenia znaczenia strategii Pacyfiku dla USA.

Nie jest jasne, czy decyzja Kiribati o wycofaniu się w tym tygodniu z Forum Wysp Pacyfiku wpłynęła na skalę zaangażowania USA.

Stany Zjednoczone od miesięcy obiecują większe zaangażowanie w regionie, ponieważ Chiny prowadziły serię umów z przywódcami Pacyfiku.

Jednak decyzja Kiribati, by działać w pojedynkę, pogłębiając swoje gospodarcze i dyplomatyczne więzi z Chinami, pokazuje głębię wyzwań dyplomatycznych regionu – i presję, pod jaką znajdują się przywódcy Pacyfiku, gdy próbują zarządzać swoimi sprawami wewnętrznymi i regionalnymi.

Premier Wysp Salomona Manasseh Sogavari (po lewej) i premier Chin Li Keqiang. Kraje Pacyfiku pracują nad zacieśnieniem więzi bezpieczeństwa z Chinami. (AFP)

„Istnieje wyraźna dynamika regionalna i subregionalna” – powiedziała Anna Bowles, starszy wykładowca w Centrum Studiów nad Obroną i Bezpieczeństwem na Uniwersytecie Massey w Nowej Zelandii.

„Nie jest jasne, jaki jest plan prezydenta Mamau, co ma nadzieję osiągnąć poprzez wycofanie Kiribati z forum i jakie korzyści przyniesie to mieszkańcom Kiribati”.

Dlaczego spór o Morze Południowochińskie ma znaczenie?

Istnieją jednak obawy, że wpływy Chin w regionie, zwłaszcza na Wyspach Salomona, zagrażają pozycji Australii jako partnera pierwszego wyboru.