Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stany Zjednoczone zapewniają uwolnienie żołnierza Travisa Kinga, który dwa miesiące temu przekroczył granicę z Koreą Północną

Stany Zjednoczone zapewniają uwolnienie żołnierza Travisa Kinga, który dwa miesiące temu przekroczył granicę z Koreą Północną

W środę urzędnik poinformował, że szeregowy Travis King został przeniesiony do amerykańskiego aresztu w Chinach. Urzędnicy rozmawiali pod warunkiem zachowania anonimowości, aby omówić sytuację Kinga przed ogłoszeniem przez USA.

poprzednio, Korea Północna Powiedziała, że ​​wypędzi króla. Zapowiedź ta zaskoczyła część obserwatorów, którzy spodziewali się, że Korea Północna przedłuży okres jego zatrzymania w nadziei uzyskania w późniejszym terminie ustępstw ze strony Waszyngtonu. Wysokie napięcia Między konkurentami.
Na ekranie telewizora wyświetlane jest archiwalne zdjęcie amerykańskiego żołnierza Travisa Kinga podczas programu informacyjnego na stacji kolejowej w Seulu w Korei Południowej. (AP)

„Urzędnicy amerykańscy byli w stanie zapewnić powrót szeregowego Travisa Kinga z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej” – oznajmił w oświadczeniu doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

„Doceniamy zaangażowanie międzyagencyjnego zespołu, który niestrudzenie pracował nad dobrem szeregowego Kinga”.

Urzędnicy stwierdzili, że nie wiedzą dokładnie, dlaczego Korea Północna zdecydowała się wydalić króla, ale podejrzewają, że Pjongjang uznał, że jako żołnierz niskiej rangi nie ma on realnej wartości pod względem wpływów ani informacji.

Jeden z urzędników, który nie był upoważniony do komentowania i poprosił o anonimowość, powiedział, że Koreańczycy z Północy mogli zdecydować, że zatrzymanie 23-letniego Kinga było większym problemem niż samo zwolnienie go.

Szwedzcy urzędnicy eskortowali Kinga do chińskiej granicy, gdzie powitał go ambasador USA w Chinach Nicholas Burns, ambasador Szwecji w Chinach i co najmniej jeden urzędnik Departamentu Obrony USA. Urzędnicy administracji Bidena nalegali, aby nie poszli na żadne ustępstwa wobec Korei Północnej, aby zapewnić uwolnienie żołnierza.

Sullivan dodał: „Dziękujemy rządowi Szwecji za jego rolę dyplomatyczną, która reprezentuje siłę ochronną Stanów Zjednoczonych w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, oraz rządowi Chińskiej Republiki Ludowej za pomoc w ułatwianiu przekraczania granic prywatnych Król.”

Rolling Castle: Wewnątrz specjalnego pociągu pancernego Kim Dzong-una

Jego wydalenie prawie na pewno nie zakończy jego problemów ani nie zagwarantuje uroczystego powrotu, jaki towarzyszył uwolnieniu innych przetrzymywanych Amerykanów.

Został zwolniony ze służby wojskowej, co może oznaczać karę więzienia wojskowego, utratę wynagrodzenia lub niehonorowe zwolnienie.

Jak twierdzą starsi urzędnicy administracji Bidena, którzy poinformowali reporterów o transferze, w najbliższej perspektywie urzędnicy skupią się na pomocy Kingowi w ponownej integracji ze społeczeństwem amerykańskim, w tym na pomocy mu w rozwiązaniu problemów psychicznych i emocjonalnych.

Według wyższego urzędnika administracji, po zwolnieniu żołnierz był w „dobrym nastroju i dobrym zdrowiu”. Urzędnicy podali, że miał zostać przewieziony do Brooke Army Medical Center w Fort Sam Houston w Teksasie i miał przybyć w nocy.

King jest pokazany w lewym dolnym rogu, ubrany w czarny T-shirt i czarny kapelusz, podczas zwiedzania ściśle kontrolowanej wspólnej strefy bezpieczeństwa. (Sarah Leslie/Reuters)

King, który służył w Korei Południowej, przybył do Korei Północnej podczas cywilnej podróży po przygranicznej wiosce 18 lipca, stając się pierwszym Amerykaninem przetrzymywanym w Korei Północnej od prawie pięciu lat.

W momencie przekraczania granicy King miał udać się do Fort Bliss w Teksasie po zwolnieniu z więzienia w Korei Południowej po skazaniu go za napaść.

Po przybyciu do ośrodka wojskowego w Teksasie King ma przejść badania psychologiczne i przesłuchania.

Będzie miał także okazję spotkać się z rodziną. Sytuacja prawna Kinga pozostaje skomplikowana, ponieważ dobrowolnie wpadł w ręce wroga, więc przez cały czas trwania operacji legalnie przebywał w areszcie wojskowym.

Urzędnicy administracji powiedzieli, że Szwecja była głównym rozmówcą z Koreą Północną w sprawie transferu, podczas gdy Chiny pomogły w ułatwieniu jego transferu.

Urzędnicy administracji Bidena wyrazili wdzięczność za pomoc Chin w transferze, ale podkreślili, że Pekin nie odegrał roli pośrednika w zapewnieniu uwolnienia Kinga.

Żołnierze armii południowokoreańskiej przechodzą w pobliżu posterunku straży wojskowej w okręgu Imjinjak w Paju w Korei Południowej, w pobliżu granicy z Koreą Północną. (AP)

Oficjalna koreańska centralna agencja informacyjna Korei Północnej poinformowała w środę, że władze zakończyły przesłuchanie króla.

Powiedziała, że ​​przyznał się do nielegalnego wjazdu na Północ, ponieważ miał „złe przeczucia wobec nieludzkiego znęcania się i dyskryminacji rasowej” w amerykańskiej armii oraz „był rozczarowany nierównym społeczeństwem amerykańskim”.

Podobne komentarze przypisywano Kingowi już wcześniej, a ich autentyczności nie da się zweryfikować. Niektórzy byli więźniowie zagraniczni oświadczyli po zwolnieniu, że podczas przetrzymywania w Korei Północnej przyznali się do winy pod przymusem.

Biały Dom nie odniósł się do doniesień północnokoreańskich mediów państwowych, jakoby King uciekł z powodu niezadowolenia z dyskryminacji rasowej oraz nierówności w wojsku i społeczeństwie amerykańskim. Starszy urzędnik administracji powiedział, że King jest „bardzo szczęśliwy” z powodu powrotu do Stanów Zjednoczonych.

„Pani Gates będzie na zawsze wdzięczna armii Stanów Zjednoczonych i wszystkim jej różnym partnerom za dobrą pracę, jaką wykonują” – powiedział w oświadczeniu rzecznik firmy Gates Jonathan Franks.

Korea Północna podała, że ​​przywódca Kim Dzong Un po raz drugi wjechał na białym koniu na świętą górę.

Dziesięć lat dziwnych i tajemniczych rządów Kim Dzong-una

King był jednym z około 28 000 amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Korei Południowej, aby odstraszyć jakąkolwiek potencjalną agresję ze strony Korei Północnej. Urzędnicy amerykańscy wyrazili zaniepokojenie o bezpieczeństwo Kinga, zwracając uwagę na surowe traktowanie przez Koreę Północną niektórych amerykańskich więźniów w przeszłości.

Obie Korei uniemożliwiają komukolwiek przekraczanie ich silnie ufortyfikowanej wspólnej granicy bez specjalnych zezwoleń. Wśród Amerykanów, którzy w przeszłości przekroczyli granicę z Koreą Północną, byli żołnierze, misjonarze, obrońcy praw człowieka i osoby ciekawe jednego z najbardziej izolowanych społeczeństw na świecie.

Chociaż King został oficjalnie uznany za bezdomnego, armia uznała go za dezertera, ale nie uznała go za znacznie poważniejsze przestępstwo.

Kara za opuszczenie miejsca pracy lub dezercję może się różnić, częściowo w zależności od tego, czy członek służby powrócił dobrowolnie, czy też został aresztowany. Ekstradycja Kinga przez Koreańczyków z Północy jeszcze bardziej komplikuje tę decyzję.

Żołnierze armii Korei Południowej patrolują, gdy turyści odwiedzają Szlak Pokoju w Strefie Zdemilitaryzowanej w strefie zdemilitaryzowanej w Goseong w Korei Południowej.
Amerykański żołnierz Travis King przekroczył w lipcu podczas swojej podróży wojskową linię demarkacyjną między Koreą Południową a Koreą Północną. (tata)

Decyzja Korei Północnej o uwolnieniu króla po 71 dniach wydaje się stosunkowo szybka jak na standardy kraju, zwłaszcza biorąc pod uwagę napięcia między Waszyngtonem a Pjongjangiem w związku z rozwijającym się programem broni nuklearnej i rakietowej Korei Północnej oraz wzmożonymi ćwiczeniami wojskowymi USA z Koreą Południową. Niektórzy spekulują, że Korea Północna może potraktować Kinga jako narzędzie propagandy lub kartę przetargową.

Stany Zjednoczone publicznie oskarżyły także Koreę Północną o dostarczanie broni Rosji na wojnę z Ukrainą i twierdzą, że Moskwa wywiera presję na Pjongjang, aby zapewnił większą pomoc wojskową.

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się na początku tego miesiąca na rozmowach na Dalekim Wschodzie Rosji.

Urzędnicy administracji Bidena w środę zlekceważyli wszelkie podejrzenia, że ​​uwolnienie Kima może zwiastować szerszą zmianę Kima, ale powtórzyli, że Stany Zjednoczone są nadal gotowe do zaangażowania Korei Północnej w rozmowy dyplomatyczne.

W przeszłości amerykańscy więźniowie byli przewożeni do Chin samolotami. W innych przypadkach wysyłano wysłannika, aby je odzyskać.

Stało się to w 2017 r., kiedy deportowano Koreę Północną Otto Warmbieraamerykańskiego studenta, który w chwili zwolnienia był w śpiączce, a później zmarł.