Ta szykowna, nowoczesna przestrzeń została zaprojektowana z myślą o prezentacji kuchni wiejskiej – czegoś bogatszego niż ziemniaki, kapusta i barszcz.
Małżeństwo stojące za Pierogami Pierogi, popularnym straganem z polskimi pierogami, spełniło swoje wieloletnie marzenie o stworzeniu restauracji, w której mogliby zaprezentować prawdziwy wymiar polskiej kuchni, przełamując sztywny i nudny stereotyp tej kuchni.
We współczesnej, kremowej restauracji w Brunswick East Dominika Sikorska i Guy Daly serwują dania regionalne, lżejsze wersje polskich dań i jaśniejsze wersje przepisów z czasów sowieckich w prawdopodobnie pierwszej współczesnej polskiej restauracji w Melbourne od ponad dziesięciu lat .
„Cała misja [of Pierogi Pierogi] Patrzył na polską kuchnię i polską kulturę i zastanawiał się: „Dlaczego nie jest ona bardziej popularna?” – mówi Daly.
Para założyła Pierogi Pierogi 10 lat temu, zabierając swoje stoisko z nocnego targu Królowej Wiktorii na festiwale, zanim podpisała umowę na sprzedaż mrożonych pierogów w supermarketach w dwóch stanach. Ale ciągle przeszukiwali strony restauracji.
W Eat Pierogi Make Love, zaprojektowanym przez Studio Heck, zachowano swobodną atmosferę dzięki stołkom barowym, kabinom i małym talerzom.
„W pewnym sensie chcieliśmy trzymać się z daleka od dzielenia się, ale myślę, że gdy ma się zupełnie inną, specjalistyczną kuchnię, każdy chce spróbować wszystkiego” – mówi Sikorska, która urodziła się i wychowała w Polsce.
Niemal obowiązkowe jest rozpoczęcie od marynowanego śledzia i czerwonych porzeczek na grzance oraz kieliszek wódki (jest 14 opcji). Solony i wędzony ser górski wytwarzany jest na miejscu, trzydniowy proces, którego para nauczyła się kilka lat temu w Polsce. Jest grillowane i podawane z sosem żurawinowym.
Kiełbasa występuje w wielu potrawach, ale prawie zawsze towarzyszy jej pikle, chrzan lub cierpkie dodatki. W gziku ziemniaki rozgniata się, smaży i posypuje świeżym, twardym serem przypominającym twaróg, rzodkiewką, ogórkiem i szczypiorkiem, czyli składnikami, które w polskiej kuchni symbolizują wiosnę. Szeroka gama surowych sałatek – marchwi, buraków i innych – również utrzymuje świeżość żywności.
Tworząc menu wraz z Szefową Kuchni Aleksandrą Gladys, Dalym i Sikorską, chcieli pokazać, że polska kuchnia to kalejdoskop technik i smaków, z wieloma regionalnymi różnicami.
„Co jest tradycyjne w Polsce?” – mówi Sikorska. „Mieliśmy kuchnię przed wojną i między wojnami, był arystokratyczny sposób jedzenia, a potem mamy długą historię racji żywnościowych w czasach komunizmu i po nim”.
Oczywiście nie mogło zabraknąć pierogów – pięciu różnych rodzajów, w tym uwielbianych przez tłumy ziemniaków, papryczek jalapeno i wegańskiego sera.
Wnętrza są ukłonem w stronę architektury i wzornictwa z czasów sowieckich, celowo minimalistyczne, dzięki czemu sztuka plakatu – tradycja, która rozkwitła w czasach komunizmu – zabłysnęła.
„To list miłosny do Polski” – mówi Daly.
Otwarte od czwartku do soboty od 17:00 do 23:00 tylko dla zwiedzających
161 Lygon Street, Wschodni Brunszwik, Pierogipierogi.com
Recenzje restauracji, aktualności i najgorętsze otwarcia prosto na Twoją skrzynkę odbiorczą.
Subskrypcja
Od naszych partnerów
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024