Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Strefa zainteresowań”, zdobywca dwóch Oscarów.  Wielki sukces polskiej koprodukcji!

„Strefa zainteresowań”, zdobywca dwóch Oscarów. Wielki sukces polskiej koprodukcji!

Film Jonathana Glazera „Strefa interesów” zdobył dwie nagrody Akademii. Zrealizowany w całości w Polsce i przy udziale ponad 110 polskich twórców, film został nagrodzony na 96. ceremonii wręczenia Oscarów w kategoriach: Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny i Najlepszy Dźwięk. Polskim producentem filmu jest Ewa Puszczyńska (Ekstremalne emocje), a koproducentem jest Bartek Raiński. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Obszar zainteresowań” z dwiema statuetkami Oscara. Film Jonathana Glazera to wstrząsająca historia skupiająca się na życiu rodzinnym komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hössa. Fabuła, oparta na powieści Martina Amisa z 2014 roku, opisywana jest jako „oda do cienia krematoriów”, pokazująca, jak łatwo przymknąć oko na ludzkie cierpienie. Krytycy chwalili film przede wszystkim za szokujący sposób, w jaki ten komunikat pojawia się na ekranie.

„Jestem zaszczycony, że Strefa Interesów zdobyła tak prestiżowe wyróżnienia (i tak prestiżowe wyróżnienie). Wspaniale było mieć Jonathana Glazera i jego zespół w Polsce, aby opowiedzieć tę bolesną i wyniszczającą historię, która niestety wydarzyła się na polskiej ziemi. Nasz najcieplejszy gratulacje kieruję szczególnie do polskiego producenta „Chciałbym podziękować Akademii Sztuki i Nauki Filmowej za docenienie geniuszu polskich reżyserów, którzy… Weźcie udział w produkcji tego filmu.

„Płakałam z radości. To po prostu niesamowite uczucie, choć mogłoby się wydawać, że w ogóle mam te uczucia za sobą.” – Ewa Buczyńska towarzyszyła mu kilka minut po zdobyciu przez „Strefę interesów” nagrody dla najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego.

„Strefa zainteresowań” – droga do sukcesu

Film miał swoją premierę 19 maja 2023 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie otrzymał Grand Prix i Wyróżnienie Honorowe Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Od tego czasu film zdobył także trzy nagrody BAFTA, dwie nagrody EDA od Stowarzyszenia Dziennikarzy Filmowych Kobiet, Europejską Nagrodę Filmową, Nagrodę Satelitarną, Nagrodę Specjalną Festiwalu EnergaCamerimage oraz szereg innych nagród od lokalnego krytyka filmowego . miejsca docelowe. A teraz ceremonia wręczenia Oscarów stanowi zwieńczenie triumfalnej festiwalowej podróży filmu Jonathana Glazera.

READ  Program Jakości Życia podpisuje protokół ustaleń z Areeb Capital

Polski zespół z „Obszaru Zainteresowań”

Film został dofinansowany przez Studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Główne zdjęcia odbyły się w Polsce, a za kamerą stał wielokrotnie nagradzany autor zdjęć i dwukrotny nominowany do Oscara Łukasz Zall. Film kręcono w Oświęcimiu, w budynku Willi Hus oraz w ważnych obiektach Jeleniej Góry: Ratuszu, Pałacu Šafgoča w Seblicach oraz poza murami kościoła św. Erazma i św. Pankrazego.

Polskimi twórcami filmu są także: Joanna Koch (scenografia), Waldemar Pokromski (charakterystyka), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Piernicka (reżyser produkcji, Extreme Emotions), Bartek Rainski (koproducent) i Stanisław Koski. (Reżyser zdjęć). Film w polskich kinach pojawił się w piątek, 8 marca nakładem Gutek Film.