Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Stwierdzono, że społeczność bakterii jelitowych jest mniej zróżnicowana u osób z zespołem jelita drażliwego

Zespół koreańskich naukowców stwierdził, że osoby z zespołem jelita drażliwego (IBS) mają mniejszą różnorodność bakterii w jelitach niż osoby zdrowe. Naukowcy uważają, że ich analiza jest pierwszą, która znalazła wyraźny związek między IBS a mniejszą różnorodnością mikroflory jelitowej. Wyszukiwanie pojawia się w Mikrobiologia widmaOtwarte czasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego.

Zwykle „w ludzkim jelicie żyje ponad 10 000 gatunków mikroorganizmów” — powiedział autor korespondent Jung Ok Shim, doktor medycyny, profesor gastroenterologii dziecięcej, hepatologii i żywienia na Wydziale Pediatrii Korea University College of Medicine. powódź. Zakłócenie ludzkiego mikrobiomu żołądkowo-jelitowego może wywołać IBS. Zazwyczaj IBS powoduje wzdęcia, biegunkę i ból brzucha lub skurcze.

Shim powiedział, że wcześniejsze badania bakterii jelitowych u pacjentów z IBS były kontrowersyjne, z niespójnymi wynikami, ze względu na małą wielkość próby i brak spójnych metod analitycznych stosowanych w tych badaniach. Naukowcy połączyli swój zestaw danych z 9 opublikowanymi i wspólnymi zestawami danych, obejmującymi 576 pacjentów z IBS i 487 zdrowych osób z grupy kontrolnej, i przeanalizowali je za pomocą „standaryzowanej metody przetwarzania danych i analizy”.

Shim powiedział, że naukowcy odkryli, że społeczność bakterii jelitowych jest mniej zróżnicowana u pacjentów z IBS niż u zdrowych osób. Ponadto obfitość 21 bakterii różniła się między pacjentami z IBS a zdrowymi osobami z grupy kontrolnej. Jednak wyniki nie były statystycznie istotne w kohorcie pediatrycznej ze względu na małą liczebność próby.

Shim powiedział, że badacze ustalili, że zaburzona społeczność bakterii jelitowych „jest związana z zespołem jelita drażliwego, chociaż nie oznacza to, że związek jest przyczynowy”. „Potrzebne są badania funkcjonalne, aby ustalić, czy zmiana mikroflory jelitowej przyczynia się do rozwoju IBS”.

Chociaż zespół jelita drażliwego jest częstym schorzeniem, jego przyczyny etiologiczne są nadal nieznane, a do tej pory nie ma skutecznej strategii leczenia. „Na podstawie badań epidemiologicznych pacjentów z IBS zasugerowano, że zmieniona mikroflora jelitowa jest jedną z możliwych przyczyn IBS” – napisali naukowcy. „Ostre bakteryjne zapalenie żołądka i jelit może powodować przewlekłe, bezobjawowe zapalenie ściany jelita o niskim stopniu złośliwości, wystarczające do zmiany funkcji neuronów, mięśni i komórek nabłonkowych”.