Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Świadomość zagrożeń sejsmicznych może przygotować populację i środowisko naukowe – ScienceDaily

Naukowcy dużo wiedzą o kolejnym wielkim trzęsieniu ziemi w Turcji. Mogą określić prawdopodobne epicentrum trzęsienia ziemi, oszacować jego siłę i zobaczyć przestrzenny ślad miejsca, w którym najprawdopodobniej wystąpią szkody.

Nie potrafią powiedzieć, kiedy to nastąpi.

Jest to kluczowe odkrycie nowego badania przeprowadzonego przez USC, które pojawiło się dzisiaj (20 kwietnia) w trzęsienia ziemi.

Korzystając z teledetekcji, geofizyk z USC Sylvain Barbot i współpracownicy udokumentowali potężne trzęsienie ziemi z 6 lutego, które zabiło ponad 50 000 osób we wschodniej Turcji i przewróciło ponad 100 000 budynków.

Co niepokojące, naukowcy odkryli, że część uskoku pozostaje nieuszkodzona i zamknięta – znak, że znajdujące się tam płyty, gdy tarcie się nasili, mogą wygenerować kolejne trzęsienie ziemi o sile 6,8 stopnia w skali Richtera, kiedy w końcu się zapadną.

„Wiemy trochę lepiej, na co się przygotować. Nie znamy czasu, ale wiemy, gdzie to się może wydarzyć” – powiedział Barbot.

Duże trzęsienia ziemi są spowodowane przesuwaniem się płyt tektonicznych. Płyty, powoli odsuwające się od skorupy ziemskiej, naciskają na siebie, stopniowo budując siłę przez dziesięciolecia, stulecia i eony. Kiedy płyty w końcu się przesuwają, energia eksploduje w poruszających się falach przez skorupę ziemską.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 miało miejsce w Kahramanmaras w Turcji 6 lutego, po którym nastąpił wstrząs wtórny o sile 7,6 w oddzielnym uskoku na zachodzie. Kolejne trzęsienie ziemi miało miejsce dwa tygodnie później, 20 lutego o sile 6,4. A wykreślenie danych (patrz wyżej) pokazuje aktywność sejsmiczną i wielkość poślizgu wzdłuż uskoków.

Obszar poniżej tureckiego regionu Pütürge wykazuje rój aktywności sejsmicznej wzdłuż uskoku – ale bez poślizgu. Oznacza to, że jakaś część błędu jest zablokowana lub utknęła, ale prawdopodobnie w pewnym momencie – w dowolnym momencie – w przyszłości się poślizgnie.

„To, co widzieliśmy na zdjęciach zawalonych budynków, to to, że niektóre z nich były naleśnikami, podczas gdy inne były dosłownie roztrzaskane” – powiedział Barbeau. „Oznacza to kolejny stopień zniszczenia; nawet sam beton się rozpada. Istnieje możliwość, że to trzęsienie ziemi mogło spowodować większe wstrząsy niż oczekiwano w przepisach budowlanych. Nie dowiemy się tego bez dalszych badań”.

READ  Nowe zdjęcie z Teleskopu Webba, zapowiedź misji Artemis I. Moon

„Mamy więc obszar, na którym możemy spodziewać się trzęsienia ziemi o sile 6,8 stopnia i stąd mogą się wydarzyć dwie rzeczy. Populacja musi się na to przygotować. Ale także społeczność naukowa, ponieważ daje nam to możliwość zorganizowania eksperymentu monitorującego, aby zobaczyć jak trzęsienie ziemi się zaczyna i kończy”.