Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szwecja zamyka śledztwo w sprawie eksplozji rurociągu Nord Stream  Aktualności

Szwecja zamyka śledztwo w sprawie eksplozji rurociągu Nord Stream Aktualności

Przyczyna eksplozji na gazociągu jest nadal przedmiotem intensywnej debaty między Rosją, Ukrainą i Zachodem.

Szwecja oświadczyła, że ​​zamknęła dochodzenie w sprawie eksplozji, które miały miejsce w 2022 r., a które uszkodziły rosyjski rurociąg Nord Stream.

Prokuratorzy w Sztokholmie ogłosili w środę, że zakończyli śledztwo w sprawie rzekomego ataku, który miał miejsce we wrześniu 2022 r., prawie siedem miesięcy po inwazji Rosji na Ukrainę.

Do wciąż niewyjaśnionych eksplozji na liniach 1 i 2 Nord Steam doszło, gdy Europa próbowała zdystansować się od ogromnych ilości importowanego rosyjskiego gazu dostarczanego do Niemiec, a Kreml, Ukraina i Zachód wymieniały oskarżenia.

Władze szwedzkie, które wcześniej twierdziły, że podejrzewają, że za atak odpowiedzialny jest nieznany podmiot rządowy, wstrzymały dochodzenie po potwierdzeniu, że sprawa nie podlega ich jurysdykcji.

Prokurator Mats Ljungqvist powiedział, że głównym celem było „ustalenie, czy obywatele Szwecji byli zaangażowani w ten czyn i czy do popełnienia tego czynu wykorzystano terytorium Szwecji”.

Dodał, że żaden przypadek nie ma zastosowania. „W kontekście obecnej sytuacji możemy oświadczyć, że szwedzka jurysdykcja nie ma zastosowania”.

Ljungqvist wskazał, że śledztwo prowadzone przez niemiecką prokuraturę nadal trwa, dodając, że jego zespół przekazał materiały niemieckim śledczym.

Nie ma żadnego wyjaśnienia

27 września podmorskie eksplozje rozerwały rurociąg Nord Stream 1. Była to główna trasa dostaw gazu ziemnego z Rosji do Niemiec do czasu odcięcia dostaw przez Moskwę pod koniec sierpnia tego roku.

Eksplozje uszkodziły także rurociąg Nord Stream 2, który nigdy nie wszedł do użytku, ponieważ Niemcy zawiesiły proces certyfikacji na krótko przed inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Oprócz skutków geopolitycznych wycieki spowodowały katastrofę ekologiczną, wpływając na lokalną przyrodę i zrzut ogromnych ilości metanu do Morza Bałtyckiego, co według analityków może być największym pojedynczym uwolnieniem metanu w wyniku działalności człowieka.

READ  Pogorszyły się niedobory w produkcji łodzi podwodnych USN Virginia

Do eksplozji doszło około 80 metrów (260 stóp) pod wodą na dnie oceanu Morza Bałtyckiego w strefach ekonomicznych Szwecji i Danii. Pomiary sejsmiczne wykazały, że eksplozje miały miejsce na krótko przed wykryciem wycieków.

Ponad 16 miesięcy od wandalizmu nie ma wiarygodnego wyjaśnienia. W szeregu raportów oskarżano Rosję, Stany Zjednoczone i Ukrainę o przeprowadzenie sabotażu.

Prezydent Rosji Władimir Putin i rosyjscy urzędnicy oskarżyli Stany Zjednoczone o zorganizowanie zamachów bombowych, które określili jako atak terrorystyczny. Stany Zjednoczone zaprzeczyły zaangażowaniu.

W marcu 2023 roku niemieckie media podały, że proukraińska grupa dokonała sabotażu rurociągów statkiem wypływającym z portu w Rostocku. Ukraina odrzuciła sugestie, że mogła zlecić atak, a niemieccy urzędnicy podeszli do doniesień ostrożnie.

Szwedzcy prokuratorzy twierdzili już wcześniej, że najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest podmiot państwowy. Przestrzegli jednak, że tożsamość sprawcy pozostaje niejasna i zasugerowali, że prawdopodobnie tak pozostanie.

Kreml określił szwedzką decyzję o zakończeniu śledztwa jako „niezwykłą”.

Rzecznik Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja będzie teraz monitorować działania Niemiec w celu zbadania eksplozji.

Duńska policja oświadczyła w środę, że dochodzenie jest w toku i spodziewa się dostarczyć więcej informacji „w krótkim czasie”.