Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Tajwańscy wyborcy stają w obliczu potoku prochińskiej dezinformacji

Tajwańscy wyborcy stają w obliczu potoku prochińskiej dezinformacji

Tajwańscy eksperci i urzędnicy twierdzą, że kampania ta jest powiązana z Pekinem, który nie ukrywał swojej dezaprobaty dla najbardziej prawdopodobnego kandydata, Lai Ching-te, którego Demokratyczna Partia Postępowa odrzuca twierdzenia Chin, że Tajwan jest ich terytorium.

Filmom TikTok często towarzyszy głośna grafika i dramatyczna muzyka, a niektóre z tych filmów TikTok pochodzą z Douyin, wersji aplikacji dostępnej w Chinach kontynentalnych, jak wykazało dochodzenie AFP weryfikujące fakty.

Chiński hashtag kpiący z Lai miał ponad 8,5 miliona wyświetleń, a odpowiedzi na posty i filmy przeciwko DPP były pełne obraźliwych komentarzy i teorii spiskowych.

„Ona jest cudzoziemką” – skomentował jeden z użytkowników TikToka film, w którym przeciwnicy DPP wydają się głośno twierdzić, że koleżanka Lai, Hsiao Bee Khiem, w tajemnicy była obywatelką USA – a zatem nie kwalifikowała się do startu.

Hsiao wielokrotnie powtarzała, że ​​wiele lat temu zrzekła się obywatelstwa amerykańskiego, a Agence France-Presse znalazła jej nazwisko na rządowej liście osób, które zrzekły się obywatelstwa USA.

Jednak bezpodstawne twierdzenie o amerykańskim obywatelstwie Hsiao było najbardziej uporczywym zarzutem pojawiającym się w mediach społecznościowych podczas kampanii wyborczej.

Eksperci twierdzą, że pokazuje to powiązaną z Pekinem kampanię mającą na celu wykorzystanie dezinformacji lub częściowo prawdziwych twierdzeń w celu zdyskredytowania każdego polityka, który nie akceptuje Tajwanu jako części Chin.

W ostatnich latach Pekin nasilił presję militarną na Tajwan, ale analitycy twierdzą, że stara się też odwrócić opinię publiczną od poglądów niepodległościowych.

„Kampanie medialne (prowadzone przez Chiny) są ciągłe, systematyczne i wytwarzają ogromne ilości dezinformacji – wszystkiego, co dyskredytuje… legitymację tajwańskiej demokracji” – powiedział AFP Jonathan Sullivan z Uniwersytetu w Nottingham.

„Tajwan stoi przed niezwykle wyposażonym w zasoby konkurentem, którego motywacją są serca i umysły”.

Pekin odrzucił te zarzuty, określając je jako „plotki i szum”.

READ  Gwinea junta trzyma się zobowiązań handlowych, obiecuje „związkowy” rząd

– Chiny kontra Demokratyczna Partia Postępu –

W niedawnym raporcie amerykańska firma badawcza Graphika podała, że ​​od maja 2022 r. konta udające tajwańskich użytkowników zaczęły publikować filmy i memy o charakterze politycznym w ramach „ciągłych i skoordynowanych wysiłków”.

Lai oskarżył Chiny o użycie „wszelkich środków, aby ingerować w te wybory”, w tym o dezinformację.

Chiny od dawna sprzeciwiają się Demokratycznej Partii Postępu, której prezydentką w 2016 roku została Tsai Ing-wen. Uważa ona Tajwan za suwerenne państwo i nie akceptuje chińskich żądań.

Ponieważ faworytem był kandydat Demokratycznej Partii Postępowej, Chiny sformułowały głosowanie jako wybór między wojną a pokojem.

Jest to temat powtarzający się w większości dezinformacji lub wprowadzających w błąd treści zidentyfikowanych przez AFP, inne organizacje weryfikujące fakty i władze Tajwanu: DPP działa przeciwko Tajwanowi i na żądanie Stanów Zjednoczonych mających złe intencje.

Chociaż wiele z tych filmów zawiera kompilację na żywo komentarzy przeciwników DPP, niektóre zawierają teraz deepfake.

Jedno z takich oszukańczych filmów pojawiło się w listopadzie, na którym Lai przemawia do prasy, a dźwięk został znacząco zmieniony, tak aby brzmiał, jakby wychwalał propekińskich przeciwników swojej partii.

Władze Tajwanu szybko go usunęły, nazywając to próbą wpłynięcia na wyborców.

– Od Douyina do TikToka –

Dochodzenie AFP polegające na sprawdzaniu faktów wykazało, że cztery filmy przeciwko DPP pojawiły się po raz pierwszy w serwisie Douyin, a następnie w wielu wersjach na TikToku i uzyskały setki tysięcy wyświetleń.

Sygnatury czasowe zebrane przez AFP wykazały, że jeden film przedstawiający osoby krytykujące Lai w związku z projektem kolejowym pojawił się w Douyin 19 grudnia, a następnie tego samego dnia na TikToku.

Kolejną oznaką debiutu filmów w serwisie Douyin jest użycie w podpisach znaków chińskiego uproszczonego.

Podczas gdy Chiny kontynentalne używają tych znaków, Tajwan używa tradycyjnego pisma.

READ  „Irytujące” azjatyckie miasto, które każdy powinien odwiedzić

Filmy oglądała znacznie większa publiczność na TikToku.

Według AFP Fact Check jeden z nich uzyskał na platformie prawie 20 razy więcej wyświetleń niż Douyin.

„Te wiadomości i filmy często pochodzą z Chin, a większość treści dotyczy braku zaufania do niektórych polityk rządu” – powiedział AFP Charles Yeh, założyciel grupy weryfikującej fakty MyGoPen.

AFP wraz z kilkunastu organizacjami weryfikującymi fakty pobiera pieniądze od TikTok za sprawdzanie filmów, które potencjalnie zawierają fałszywe informacje.

Następnie TikTok usuwa niektóre filmy, jeśli zespoły AFP uznają te informacje za fałszywe lub oznaczają je jako wprowadzające w błąd użytkowników platformy.

bur-dhc/qan/ssy