Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Teleskop Jamesa Webba NASA ujawni najgłębszy obraz naszego Wszechświata i najbliższych galaktyk

Teleskop Jamesa Webba NASA wkrótce ujawni „najgłębszy obraz naszego wszechświata, jaki kiedykolwiek zrobiono”.

Agencja kosmiczna ogłosiła przed publikacją w przyszłym miesiącu pierwszych zdjęć z teleskopu wartego 10 miliardów dolarów, który obecnie znajduje się 1,2 miliona kilometrów bezpośrednio „za” Ziemią widzianą ze Słońca.

„To jest dalej niż kiedykolwiek ludzkość i dopiero zaczynamy rozumieć, co Webb może i zrobi” – powiedział administrator NASA Bill Nelson podczas wydarzenia medialnego na żywo w środę.

Teleskop, którego zbudowanie zajęło 20 lat, ponownie odwiedzi okres bezpośrednio po Wielkim Wybuchu, aby rozwikłać pewne tajemnice dotyczące tego, jak się tu znaleźliśmy.

„Jesteśmy w trakcie pozyskiwania danych tworzących historię” – dodał Nelson.

Przewiń w dół, aby zobaczyć wideo

Teleskop Jamesa Webba NASA ma ujawnić tajemnice Wszechświata, gdy za kilka tygodni opublikuje swoje pierwsze zdjęcia. Powyżej: oś czasu pokazuje metryczną ekspansję kosmosu, w tym pierwsze gwiazdy, ewolucję galaktyk i planet – oraz ciemną energię

Te nieprzetworzone obrazy są oparte na zaledwie 120 godzinach obserwacji w ciągu pięciu dni.

Myślenie o teleskopie jak o wehikule czasu może wydawać się dziwne, ale to jest podstawa, na której może on działać.

W kosmosie odległość mierzy się czasem potrzebnym na przebycie światła.

Według NASA, nasza najbliższa gwiazda znajduje się w odległości ponad czterech lat świetlnych, więc patrząc na najbliższą gwiazdę, nie widzimy jej takiej, jaka jest dzisiaj, ale takiej, jaka była cztery lata temu.

Jonathan Gardner, zastępca głównego naukowca projektu Web w NASA Goddard, wyjaśnił:

„Jednym z celów jest znalezienie pierwszych galaktyk, które uformowały się we wszechświecie zaraz po Wielkim Wybuchu” – wyjaśnił Jonathan Gardner, zastępca głównego naukowca projektu Webb w NASA Goddard. Powyżej: Infografika pokazuje widok z przodu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA, w tym zwierciadło główne elementu teleskopu optycznego, zwierciadło wtórne OTE, osłonę przeciwsłoneczną i wiele innych

READ  ADHD wygląda inaczej u dorosłych. Oto 4 znaki, na które należy uważać

Inne galaktyki są znacznie dalej.

Gromada galaktyk w Pannie jest największą pobliską gromadą galaktyk, znajdującą się około 60 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej.

Oznacza to, że światło, które widzimy dzisiaj z galaktyk w gromadzie w Pannie, zaczęło kierować się do nas mniej więcej w tym samym czasie, w którym kończyła się era dinozaurów na Ziemi.

„W pudełku jest już pewna niesamowita nauka, a niektóre jeszcze nie zostaną podjęte w przyszłości” – powiedział Nelson.

Chociaż naukowcy NASA nie powiedzieli dokładnie, co zobaczymy, gdy zdjęcia zostaną udostępnione opinii publicznej, rzucają pewne wskazówki.

„Jednym z celów jest znalezienie pierwszych galaktyk, które uformowały się we wszechświecie zaraz po Wielkim Wybuchu” – wyjaśnił Jonathan Gardner, zastępca głównego naukowca projektu Webb w NASA Goddard.

NASA powiedziała również, że zdjęcia będą obejmować pierwsze w historii widmo egzoplanety.  Na zdjęciu widok z tyłu teleskopu Jamesa Webba NASA, który pokazuje panel słoneczny, klapę pędu i autobus kosmiczny

NASA powiedziała również, że zdjęcia będą obejmować pierwsze w historii widmo egzoplanety. Na zdjęciu widok z tyłu teleskopu Jamesa Webba NASA, który pokazuje panel słoneczny, klapę pędu i autobus kosmiczny

W ciągu sześciu miesięcy od wystrzelenia teleskopu 25 grudnia 2021 r. badacze i naukowcy upewniali się, że masywne lustra teleskopu są prawidłowo rozmieszczone, a wszystkie instrumenty naukowe są kompatybilne i działają.  Powyższa grafika pokazuje różne rozmiary znanych teleskopów kosmicznych

W ciągu sześciu miesięcy od wystrzelenia teleskopu 25 grudnia 2021 r. badacze i naukowcy upewniali się, że masywne lustra teleskopu są prawidłowo rozmieszczone, a wszystkie instrumenty naukowe są kompatybilne i działają. Powyższa grafika pokazuje różne rozmiary znanych teleskopów kosmicznych

NASA powiedziała również, że zdjęcia będą obejmować pierwsze w historii widmo egzoplanety.

Widma te mierzą ilość światła emitowanego na określonych długościach fal i mogą dostarczyć wglądu w skład i skład planety w historii wszechświata.

Naukowcy Agencji Kosmicznej potwierdzili, że James Webb wyprodukuje więcej danych i obrazów w nadchodzących miesiącach i latach.

W ciągu sześciu miesięcy od wystrzelenia teleskopu 25 grudnia 2021 r. badacze i naukowcy upewniali się, że masywne lustra teleskopu są prawidłowo rozmieszczone, a wszystkie instrumenty naukowe są kompatybilne i działają.

Jest większy niż Hubble, więc widzi słabe światło. Te słabe małe galaktyki z czasem łączyły się ze sobą, aby stać się największymi galaktykami, jakie znamy teraz, w tym naszą własną Drogą Mleczną.

Klaus Pontopedan, naukowiec projektu Webb, Space Telescope Science Institute, powiedział:

„Zobaczymy również przykład interakcji i wzrostu galaktyk” – powiedział Klaus Pontopedan, naukowiec projektu Webb, Space Telescope Science Institute. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba NASA Zwierciadło główne składa się z 18 sześciokątów wykonanych z metalu berylowego i pokrytych złotem, aby wychwycić słabe światło podczerwone.

„Zobaczymy również przykład interakcji i wzrostu galaktyk” – powiedział Klaus Pontopedan, naukowiec projektu Webb, Space Telescope Science Institute.

„Ale tylko drapiemy powierzchnię”.

Na początku mamy tylko kilka dni opinii. Czekamy na lata informacji zwrotnych.

NASA oficjalnie opublikuje pierwsze zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba 12 lipca o godzinie 10:30 EDT, a wydarzenie będzie relacjonowane przez Daily Mail.