Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Terrawatch: Bardziej słone oceany mogą zapobiec zamarzaniu Ziemi | słońce

TSłońce na wczesnej Ziemi było o 20% mniej jasne, jednak dowody kopalne wskazują, że nasza planeta miała ciepłe płytkie morza, na których kwitły serolity – maty mikrobiologiczne. Jedno z badań mogło rozwiązać „paradoks słabego małego słońca”, pokazując, że bardziej słone oceany zapobiegłyby zamarzaniu Ziemi w starożytności, 3 miliardy lat temu.

Wszyscy wiemy, że skład atmosfery (szczególnie obfitość gazów cieplarnianych) odgrywa ważną rolę w łagodzeniu klimatu Ziemi, ale co ze składem oceanów? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy wykorzystali model ogólnej cyrkulacji oceanicznej w atmosferze, aby zbadać wpływ zasolenia. Pokazują, że bardziej słone oceany prowadzą do cieplejszego klimatu, częściowo dlatego, że sól obniża temperaturę zamarzania wody morskiej i zapobiega tworzeniu się lodu morskiego, ale głównie dlatego, że większa gęstość słonej wody zmienia wzorce cyrkulacji oceanicznej i pomaga przenosić ciepło na bieguny.

Zgodnie ze starym scenariuszem wykazali, że obecne poziomy zasolenia tworzą wysoce lodowaty świat z tylko wąskim pasem otwartej wody na równiku. Jednak podniesienie zasolenia o 40% wyższe niż obecnie ujawniło cieplejszy świat Archenów, ze średnią temperaturą powierzchni powyżej 20°C, a lód pojawia się tylko sezonowo na biegunach. Ich odkrycia zostały zgłoszone w Listy badań geofizycznych.

READ  Aplikacja na smartfona może wykrywać objawy choroby Alzheimera i ADHD na podstawie selfie oka