Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

TP-Link Deco X90 AX6600 Cały domowy system Wi-Fi – Przegląd 2021

Deco X90 firmy TP-Link (499,99 USD) to kosztowny dwuczęściowy system siatkowy zaprojektowany, aby zapewnić sieci Wi-Fi 6 we wszystkich zakątkach domu. AX6600 to system trójzakresowy, oferujący wielofunkcyjny Ethernet, wydajną kontrolę rodzicielską i oprogramowanie zabezpieczające sieć, chociaż niektóre z tych funkcji wymagają subskrypcji HomeShield Pro. X90 jest łatwy w instalacji i zapewnia dużą przepustowość w naszych testach, ale nasz zwycięzca Editors’ Choice, Asus ZenWiFi AX (XT8) o wartości 449,99 USD, jest nieco szybszy, zajmuje podobną ilość miejsca i oferuje bezpłatną dożywotnią ochronę sieci.

eleganckie krążki

Deco X90 składa się z dwóch identycznych węzłów w kształcie walca, które łączą się, aby zapewnić pokrycie do 6000 stóp kwadratowych (nieco więcej niż 5500 stóp kwadratowych w modelu XT8). Mierzy 8,3 cala wysokości, 5,1 cala szerokości i ma matowe białe wykończenie. Każdy węzeł jest wyposażony w dwa automatycznie wykrywające porty Ethernet, z których jeden to port 2.5GbE (drugi to port 1GbE), ale tak jak w większości systemów sieciowych, nigdzie nie ma portów USB. Dioda LED z przodu każdego węzła świeci na żółto podczas uruchamiania, na niebiesko podczas konfiguracji i na zielono, gdy wszystko działa tak, jak powinno. Migająca czerwona dioda LED oznacza odłączenie węzła od głównego routera, a stała czerwona dioda LED oznacza problem z siecią.

Wewnątrz każdego węzła znajduje się sześć anten wewnętrznych, czterordzeniowy procesor 1,5 GHz, obwód sieciowy 802.11k/v/r i obwód 802.11ax. X90 obsługuje wszystkie nowoczesne technologie Wi-Fi 6, w tym jednoczesne przesyłanie strumieniowe danych MU-MIMO, transmisję pakietów OFDMA, formowanie pakietów bezpośrednio do klienta, automatyczny routing pasma Smart Connect, szyfrowanie WPA3 i przepustowość kanału 160 MHz. Jest to trójzakresowy system AX6600, który może osiągnąć maksymalną szybkość transmisji danych 574 Mb/s w paśmie 2,4 GHz, 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i 4804 Mb/s w drugim paśmie 5 GHz. Możesz użyć portów Ethernet do połączenia przewodowego lub zezwolić na obsługę jednego z pasm 5 GHz.

X90 jest wyposażony w oprogramowanie zabezpieczające HomeShield Basic firmy TP-Link, które zapewnia rozbudowaną kontrolę rodzicielską z filtrami sieciowymi opartymi na wieku, blokowaniem stron internetowych i planowaniem wyłączania przed snem. Będziesz jednak musiał zarejestrować się w planie HomeShield Pro o wartości 5,99 USD / miesiąc / 54,99 USD rocznie, aby uzyskać dostęp do funkcji premium, takich jak limity czasowe, premie czasowe i raporty statystyk ruchu. Plan Pro zapewnia również ochronę przed atakami wirusów, phishingiem i innym złośliwym oprogramowaniem, a także ochronę w czasie rzeczywistym dla wszystkich inteligentnych urządzeń domowych. To mniej niż zapłacisz za subskrypcję HomePass wymaganą do korzystania Bloom Superpod z WiFi 6 (99 USD za rok, 179 USD za dwa lata lub 249 USD za trzy lata), ale więcej niż Asus ZenWiFi AX XT8, który oferuje bezpłatną dożywotnią ochronę sieci.

READ  Jak często w Animal Crossing: New Horizons pojawia się meteor?

TP-Link Deco X90

Podobnie jak w przypadku Deco X20 i innych systemów sieciowych TP-Link, X90 można zarządzać z telefonu z systemem Android lub iOS za pomocą aplikacji mobilnej TP-Link Deco. Dostępna jest również konsola internetowa, ale aplikacja jest bardziej intuicyjna i oferuje więcej ustawień. Otwiera się ekran przeglądu, który wyświetla nazwę sieci, klientów online i klientów offline. Kliknij dowolnego klienta, aby zobaczyć prędkości wysyłania i pobierania w czasie rzeczywistym oraz nadać priorytet wyższej przepustowości dla tego klienta. Kliknij ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu, aby wyświetlić adresy IP i MAC klienta, dowiedzieć się, do jakiego pasma jest podłączony i wyłączyć bezproblemowy roaming (technologia sieciowa).

U dołu ekranu znajdują się Przegląd, Inteligentne akcje, HomeShield i inne. Przycisk Przegląd przenosi Cię z powrotem do ekranu głównego z dowolnego miejsca w aplikacji, a przycisk Smart Actions umożliwia tworzenie zautomatyzowanych procesów między inteligentnymi urządzeniami TP-Link Kasa, takimi jak inteligentne wtyczki i oświetlenie sieciowe. Przycisk HomeShield przeniesie Cię do ekranu, na którym możesz wyszukiwać problemy z bezpieczeństwem sieci, optymalizować sieć, włączać ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, tworzyć profile użytkowników dla członków rodziny, ustawiać priorytet przepustowości dla urządzeń klienckich i przeglądać raporty aktywności sieci. Przycisk Więcej otwiera ekran ustawień routera, na którym można skonfigurować ustawienia Wi-Fi, utworzyć czarne listy blokujące klientom dostęp do Internetu, zoptymalizować sieć, zaktualizować oprogramowanie układowe i dodać użytkowników, aby pomóc w zarządzaniu siecią. Ustawienia zaawansowane obejmują ustawienia IPv4 i IPv6, ustawienia serwera DHCP, ustawienia przekierowania portów, ustawienia kształtowania wiązki i szybki roaming.

Ekrany aplikacji mobilnej TP-Link Deco wyświetlają widok deski rozdzielczej z podłączonymi urządzeniami, profil użytkownika i szczegółową kontrolę rodzicielską

Instalacja i działanie TP-Link Deco X90

X90 był łatwy w instalacji dzięki intuicyjnej aplikacji mobilnej Deco. Po pobraniu aplikacji wcisnąłem Let’s Begin i z listy systemów wybrałem X90. Postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, wyłączyłem modem i użyłem dołączonego kabla LAN, aby podłączyć do niego węzeł X90, aby działał jako węzeł routera. Włączyłem modem i węzeł X90, kliknąłem dalej i sprawdziłem, czy dioda węzła routera pulsuje na niebiesko. Następnie użyłem ustawień Wi-Fi mojego telefonu, aby połączyć się z routerem, wróciłem do aplikacji i nadałem routerowi nazwę. Po sprawdzeniu typu połączenia internetowego (dynamiczne) nadałem nowej sieci nazwę i hasło i wcisnąłem połącz. Po uruchomieniu sieci kliknąłem dalej i postępowałem zgodnie z instrukcjami, aby podłączyć węzeł satelitarny. Po około 30 sekundach został automatycznie dodany do sieci, a po szybkiej aktualizacji oprogramowania układowego instalacja została zakończona.

READ  Chłodnica ASUS ROG STRIX LC II zawiera układ LGA1700 dla nowych procesorów Intel

X90 osiągnął imponujące wyniki w testach wydajności. Prędkości głównego routera wynoszące 888 Mb/s w teście zbliżeniowym (w tym samym pomieszczeniu) były jednymi z najwyższych, jakie widzieliśmy w systemie sieciowym, choć z niewielkim marginesem. Asus ZenWiFi AX XT8 (860 Mb/s), Linksys Velop AX MX106000 (865 Mb/s) i Netgear Orbi AX6000 RBK852 (862 Mb/s) przewyższają Asus ZenWiFi AX XT8 (860 Mb/s). Jednak prędkość 305 Mb/s X90 w teście 30 stóp była nieco wolniejsza niż u konkurencji. Asus ZenWiFi AX XT8 zapewnia prędkość 347 Mb/s, Linkys Velop AX6000 z taktowaniem 333 Mb/s, a Netgear Orbi AX6000 RBK852 zarządzany 324 Mb/s.

Zobacz, jak testujemy routery bezprzewodoweZobacz, jak testujemy routery bezprzewodowe

W teście zbliżeniowym węzeł satelitarny X90 okazał się mieć prędkość 623 Mb/s i wyprzedził Netgear Orbi AX6000 RBK852 (639 Mb/s). Linksys Velop AX6000 uzyskał 667 Mb/s, podczas gdy Asus ZenWiFi AX XT8 uzyskał 675 Mb/s. Prędkość 30 stóp 583 Mb/s X90 przewyższa Netgear Orbi AX6000 RBK852 (550 Mb/s), ale nie Linksys Velop AX6000 (611 Mb/s). Po raz kolejny Asus ZenWiFi AX XT8 zajął pierwsze miejsce z prędkością 619 Mb/s.

Używamy urządzenia diagnostycznego Wi-Fi Ekahau Sidekick i aplikacji mobilnej Ekahau’s Survey do testowania siły sygnału bezprzewodowego (Uwaga: Ekahau jest własnością J2 Global, firmy macierzystej Ziff Davis, wydawcy PCMag.com.) Ten zestaw generuje mapę cieplną pokazując zasięg w całym naszym domu testowym.

Mapa siły sygnału TP-Link Deco X90

Na mapie obszary ciemnozielone oznaczają najsilniejsze pomiary sygnału, natomiast obszary jasnozielone i żółte pokazują najsłabszy sygnał. Kółka reprezentują lokalizację routera i węzła satelitarnego. Jak pokazano na mapie, system X90 wykonał stosunkowo dobrą robotę, dostarczając silny sygnał Wi-Fi w większości naszego domu testowego. Sygnał jest słaby w częściach dolnej lewej sypialni, ale widzieliśmy to w przypadku innych systemów sieciowych, gdzie między węzłem a tym obszarem domu znajduje się kilka ścian.

READ  Frontiers of Pandora to nowa gra oparta na filmach Jamesa Camerona

Potężna opcja Wi-Fi w całym domu 6

System TP-Link Deco X90 Mesh to solidny wybór, jeśli chcesz pokryć duży dom Wi-Fi 6. Jest łatwy w konfiguracji i zarządzaniu dzięki intuicyjnej aplikacji mobilnej Deco, a w naszych testach zapewnia solidną przepustowość . Podoba nam się, że oferuje wielofunkcyjną łączność i jest wyposażony w bogatą kontrolę rodzicielską, ale chcielibyśmy, aby funkcje HomeShield oparte na subskrypcji były uwzględnione w cenie systemu. Przydałby się również port USB lub dwa. Za mniej niż 50 USD Asus ZenWiFi AX XT8 oferuje lepszą ogólną wydajność i jest wyposażony w port USB 3.1. Jest również oferowany z dożywotnią subskrypcją pakietu ASUS AIProtection Pro, który zawiera narzędzia do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i kontroli rodzicielskiej. W związku z tym pozostaje zwycięzcą Editors’ Choice w kategorii Wi-Fi 6 Mesh Systems. .