Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

UE udostępni Polsce zamrożone fundusze o wartości 6,7 miliarda dolarów w ramach pakietu naprawczego po pandemii

UE udostępni Polsce zamrożone fundusze o wartości 6,7 miliarda dolarów w ramach pakietu naprawczego po pandemii

Unia Europejska przekazała Polsce około 6,7 miliarda dolarów w ramach obejmującego 27 krajów funduszu na rzecz odbudowy po pandemii, co stanowi największy pojedynczy transfer w historii kraju.

WARSZAWA, Polska – WARSZAWA, Polska (AP) – Unia Europejska przekazała Polsce 6,3 miliarda euro (około 6,7 miliarda dolarów) w ramach funduszu G27 na rzecz odbudowy po pandemii, co jest największym pojedynczym transferem w historii kraju. – poinformował w poniedziałek minister rządu.

Dawne nacjonalistyczne, konserwatywne rządy w Polsce, które w październiku zostały odsunięte od władzy, dokonały zmian w sądownictwie, które według Unii Europejskiej naruszały mechanizmy kontroli i równowagi demokratycznej, i dlatego zdecydowały się zamrozić pieniądze.

Komisja Europejska stwierdziła wówczas, że Polska musi osiągnąć pewne „kamienie milowe”, aby zagwarantować niezależność sądownictwa i otrzymać środki. Bruksela upiera się, że niezależne sądownictwo jest niezbędne do przestrzegania norm demokratycznych UE, choć niektórzy twierdzą, że niezależne sądy zwiększają zaufanie inwestorów do zdolności kraju do rozwiązywania sporów handlowych.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Finansów i Polityki Regionalnej, pochwaliła to posunięcie, podkreślając, że wartość członkostwa w UE wykracza poza pieniądze.

„Bycie w UE daje satysfakcję, ale UE to nie tylko pieniądze, o czym zapomnieli nasi przodkowie” – napisał na Twitterze. „Łączą nas wartości: demokracja, równość szans, praworządność, prawa obywatelskie!”

Proeuropejska koalicja trzech partii centrolewicowych pod przewodnictwem obecnego premiera Polski Donalda Tuska wygrała wybory parlamentarne i objęła urząd w grudniu. Po ośmiu latach sprawowania władzy nacjonalistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość wprowadziła zmiany w wymiarze sprawiedliwości, prawach reprodukcyjnych i mediach, stawiając Polskę na kursie kolizyjnym z Unią Europejską.

W lutym Komisja ogłosiła, że ​​rozpocznie wypłatę środków, mając nadzieję, że prounijne obietnice Duska przywrócą normy demokratyczne.

READ  Nowy polski parlament debatuje nad uchyleniem zakazu finansowania przez rząd sztucznego zapłodnienia

W ramach planu naprawy gospodarczej po pandemii Covid-19 Polska ma otrzymać 25,3 miliarda euro (około 26,9 miliarda dolarów) w postaci dotacji i 34,5 miliarda euro (około 36,7 miliarda dolarów) pożyczek.

Rzecznik komisji powiedział w poniedziałek, że Polska ma w tym roku wystąpić o łącznie 23 miliardy euro (24,5 miliarda dolarów).