Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ujawniono projekt Foster-Buro Happold dla nowego hubu lotniczego w Polsce

Ujawniono projekt Foster-Buro Happold dla nowego hubu lotniczego w Polsce

Węzeł przesiadkowy CPK obejmuje międzynarodowy terminal lotniczy o powierzchni 400 000 metrów kwadratowych, sześcioperonową podziemną stację kolejową oraz terminal autobusowy (dzięki uprzejmości Centrani Port Kommunikasijni).

Twórcy nowego, ambitnego systemu transportu multimodalnego w Polsce przedstawili wczoraj projekty koncepcyjne wartego 8 miliardów dolarów lotniska, które miałoby powstać pod Warszawą i służyć jako węzeł przesiadkowy dla podróży lotniczych, drogowych i kolejowych.

Stworzony przez Foster + Partners i Buro Happold, projekt zakłada międzynarodowy terminal lotniczy o powierzchni 400 000 m2, sześcioperonową podziemną stację kolejową i dworzec autobusowy.

Oczekuje się, że lotnisko z dwoma pasami startowymi, które zostanie oddane do użytku w 2028 r., będzie obsługiwać 40 milionów pasażerów rocznie.

Jeden z największych bieżących projektów infrastrukturalnych w Europie Środkowej, projekt przebudowy „Centralnego Portu Kommunikaszyn” (CPK), ma na celu sprawienie, aby Warszawa znajdowała się w odległości 2,5 godziny od wszystkich głównych polskich miast.

Megaprojekt CPK obejmuje 2000 km kolei dużych prędkości

Lotnisko/dworzec powstanie na obszarze 3000 hektarów 37 km na zachód od Warszawy, projekt CPK obejmuje 2000 km nowej kolei dużych prędkości.

Centralnym elementem koncepcji węzła jest rozległe atrium, w którym pod jednym dachem mieści się terminal lotniska, dworzec kolejowy i inne środki transportu.

„Ambicją jest stworzenie dostępnego, cichego i czytelnego budynku, który poprawi wrażenia z podróży” powiedział Grant Booker, szef studia Foster + Partners.

„Minimalne zmiany poziomu terminala i duże prześwity strukturalne zapewniają wyraźne linie widzenia między lądem a przestrzenią powietrzną, dzięki czemu nawigacja jest bardzo łatwa”.

CPK „całkowicie zmieni sposób, w jaki ludzie podróżują po Polsce i stanie się nową, potężną bramą do Europy i reszty świata” – powiedział.

READ  Auchan otwiera swój pierwszy w pełni autonomiczny sklep w Polsce