Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina potępia ostrzał rakietowy Kijowa, Lwowa i Odessy

Zełenski przyznał, że w większości regionów występują przerwy w dostawie prądu. Obszary, w których utrata zasilania była „szczególnie trudna”, obejmowały stolicę Kijów, Odessę i Chersoniu na południu i okolice oraz okolice Lwowa w pobliżu zachodniej granicy z Polską.

Cywile, rodziny i członkowie wojska biorą udział w pogrzebie szeregowego Grigorija Dubusza, który zginął w akcji pod Śniehorowką 29 grudnia we Lwowie na Ukrainie.kredyt:Obrazy Getty’ego

„Ale to nic w porównaniu z tym, co mogłoby się wydarzyć bez naszych bohaterskich sił przeciwlotniczych i obrony powietrznej” – powiedział.

Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu, że w ostatnich atakach zniszczono ponad 18 budynków mieszkalnych i 10 obiektów podstawowej infrastruktury.

Fale rosyjskich nalotów w ostatnich miesiącach na infrastrukturę energetyczną pozostawiły miliony ludzi bez elektryczności i ogrzewania w często niskich temperaturach.

„Bezsensowne barbarzyństwo”. To jedyne słowa, które przychodzą na myśl, gdy widzi się, jak przed Nowym Rokiem Rosja wypuszcza kolejną zaporę rakietową na pokojowe ukraińskie miasta – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

Czwartkowa ofensywa rozpoczęła się o godzinie 7 rano czasu kijowskiego, a syreny wyły w Kijowie przez pięć godzin – jeden z najdłuższych alarmów wojny.

Urzędnicy powiedzieli wcześniej, że podczas ataku na Ukrainę wystrzelono ponad 120 pocisków.

A w Kijowie materiał filmowy pokazał, jak zespół ratowników wypełnia płonące gruzy domów mieszkalnych zniszczonych przez eksplozję i dym z pocisków unoszący się na niebie stolicy.

W Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, strażacy gasili ogromny pożar elektrowni.

W południowo-środkowym mieście Zaporoże zniszczone zostały domy, a pocisk pozostawił ogromny krater.

„Obudziłem się, gdy wszystko się trzęsło, zapadało. Wstałem i krzyknąłem: „Vitya, Vitya (mój mąż), gdzie jesteś?” Pobiegła boso po szkle.

Ukraińskie wojsko poinformowało, że Rosja wystrzeliła pociski manewrujące powietrze-morze, przeciwlotnicze pociski kierowane oraz system S-300 ADMS na obiekty infrastruktury energetycznej we wschodnich, centralnych, zachodnich i południowych regionach. Ataki nastąpiły po ataku dronów „kamikadze”.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera nawiedza Indie

Wróg postawił na ten atak duży zakład i przygotowywał się do niego od dwóch tygodni. „Ukraińskie Siły Obrony Powietrznej wykazały niesamowity poziom umiejętności i kompetencji” – powiedział ukraiński premier Denys Szmyhal w aplikacji komunikacyjnej Telegram.

Tymczasem były ofiary i uszkodzenia, głównie do obiektów energetycznych. W niektórych obszarach mogą zostać wprowadzone awaryjne wyłączenia, aby uniknąć wypadków w sieci. Nasi energetycy już wszystko naprawiają.

Ostatni atak nastąpił tuż po odrzuceniu przez Kreml planu pokojowego dla Ukrainy, nalegając, by Kijów zaakceptował aneksję czterech ukraińskich regionów przez Rosję.

Ratownicy na miejscu zniszczonego domu po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów na Ukrainie 29 grudnia.

Ratownicy na miejscu zniszczonego domu po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów na Ukrainie 29 grudnia.kredyt:AP

Obrona powietrzna

Władze Kijowa poinformowały, że odłamki pocisków uszkodziły dwa prywatne domy w rejonie darnickim, a także firmę i plac zabaw. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w atakach zestrzelono 16 rakiet, a trzy osoby zostały ranne.

Burmistrz Lwowa Andrzej Sadowy powiedział w Telegramie, że 90 procent jego miasta w pobliżu polskiej granicy jest bez prądu. Pociski zniszczyły jednostkę infrastruktury energetycznej.

Ładowanie

Gubernator regionu Maksym Marczenko powiedział, że fragmenty pocisku trafiły w budynek mieszkalny w południowo-zachodnim regionie Odessy, chociaż nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Moskwa wielokrotnie zaprzeczała, że ​​atakowała cywilów, ale Ukraina twierdzi, że jej codzienne bombardowania niszczą miasta, miasteczka, siły kraju, infrastrukturę medyczną i inną.

Zełenski od miesięcy prosi państwa zachodnie o większą pomoc obrony powietrznej.

Białoruska państwowa agencja informacyjna Belta poinformowała, że ​​ukraiński pocisk S-300 spadł w czwartek na terytorium Białorusi i opublikowała zdjęcie jego części leżących na pustym polu.

Mińsk badał, czy jego systemy obrony powietrznej zestrzeliły pocisk, czy też był to błąd. Do incydentu doszło, gdy Rosja ostrzeliwała Ukrainę.

A w Rosji gubernator regionu powiedział, że obrona powietrzna zestrzeliła drona w pobliżu bazy lotniczej Engels, setki kilometrów od linii frontu na Ukrainie, gdzie znajdują się strategiczne bombowce dalekiego zasięgu. Rosja twierdzi, że Ukraina już dwukrotnie próbowała zaatakować bazę w tym miesiącu.

READ  Czterech amerykańskich żołnierzy zginęło w katastrofie lotniczej podczas ćwiczeń NATO niezwiązanych z wojną na Ukrainie

Nadal nie ma perspektyw na rozmowy kończące wojnę.

Ładowanie

Zełenski agresywnie forsuje 10-punktowy plan pokojowy, który przewiduje poszanowanie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy i wycofanie wszystkich jej sił.

Ale Moskwa odrzuciła to w środę, podkreślając, że Kijów musi zaakceptować aneksję przez Rosję czterech regionów – ługańskiego i donieckiego na wschodzie oraz Chersoń i Zaporoże na południu. Mówi też, że Ukraina musi zaakceptować utratę Krymu nad Morzem Czarnym, który Rosja zaanektowała w 2014 roku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie może być planu pokojowego, „który nie uwzględnia obecnych realiów dotyczących ziem rosyjskich, z czterema regionami wchodzącymi do Rosji”.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że pomysł Zełenskiego, by z pomocą Zachodu wyrzucić Rosję ze wschodniej Ukrainy i Krymu i skłonić Moskwę do wypłaty reparacji Kijowowi, jest „iluzją” – poinformowała RIA.