Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

USA „bardzo zaniepokojone” chińskimi myśliwcami wchodzącymi w przestrzeń powietrzną Tajwanu

Stany Zjednoczone wezwały Chiny do zaprzestania „prowokacyjnych” działań wojskowych w pobliżu Tajwanu, po tym, jak samoloty na wyspie ostrzegły prawie 100 chińskich samolotów wojskowych przed wjazdem do strefy obrony powietrznej w ciągu trzech dni.

Tajwan, demokratycznie zarządzana wyspa, do której należą Chiny, od ponad roku skarży się na powtarzające się w jej pobliżu misje chińskich sił powietrznych, często w południowo-zachodniej części strefy obrony przeciwlotniczej w pobliżu kontrolowanych przez Tajwan wysp Pratas.

W piątek, sobotę i ponownie w niedzielę Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że chińskie siły powietrzne wysłały samoloty w ten obszar, przy czym w samej sobotę 39 samolotów było największą liczbą odnotowaną do tej pory.

„Stany Zjednoczone są głęboko zaniepokojone prowokacyjną działalnością wojskową Chińskiej Republiki Ludowej w pobliżu Tajwanu, która destabilizuje, grozi błędami w obliczeniach i podważa pokój i stabilność w regionie” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Price dodał, że Stany Zjednoczone są żywotnie zainteresowane pokojem i stabilnością w Cieśninie Tajwańskiej i będą nadal pomagać Tajwanowi w utrzymaniu „wystarczających zdolności do samoobrony”.

Zaangażowanie USA na rzecz Tajwanu jest dobrze ugruntowane i przyczynia się do utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej iw regionie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu podziękowało Stanom Zjednoczonym za ich troskę i stwierdziło, że Chiny zwiększają napięcie w regionie Indo-Pacyfiku.

„W obliczu chińskich wyzwań rząd naszego kraju zawsze był zaangażowany w poprawę naszych zdolności w zakresie samoobrony i ochrony demokracji, wolności, pokoju i dobrobytu Tajwanu” – powiedziała.

Dwa myśliwce Tajwańskich Sił Powietrznych przelatują po niebie podczas ćwiczeń wojskowych na Tajwanie, 15 maja 2013 r.
Tajwańskie samoloty myśliwskie zostały wysłane, aby ostrzec chińskie samoloty.(

Reuters: Pichi Chuang/zdjęcie pliku

)

Chiny nie skomentowały jeszcze swoich działań i nie jest jasne, co skłoniło Pekin do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu misji, chociaż piątek był świętem narodowym kraju, dniem narodowym upamiętniającym powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.

Wcześniej powiedział, że takie loty mają na celu ochronę suwerenności kraju i „zmowę” między Tajwanem a Stanami Zjednoczonymi, największym międzynarodowym sponsorem wyspy.

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że wysłało samoloty bojowe, aby ostrzec chińskie samoloty, a systemy rakietowe zostały rozmieszczone w celu ich monitorowania.

Dodał, że samoloty były mieszanką myśliwców J-16 i Su-30, a także samolotów przeciw okrętom podwodnym i wczesnego ostrzegania. Piątkowe loty obejmowały bombowce H-6 zdolne do przenoszenia broni jądrowej.

Premier Tajwanu Su Tseng-chang potępił Chiny za ich działania w sobotę, mówiąc, że kraj angażuje się w agresję militarną i szkodzi pokojowi w regionie.

Tajwan obchodzić będzie w najbliższą niedzielę swoje święto narodowe z przemówieniem wygłoszonym przez prezydenta Tsai Ing-wen oraz paradą wojskową w centrum Tajpej, która obejmie lot samolotów bojowych.

Chiny zintensyfikowały militarną i polityczną presję, aby spróbować zmusić Tajwan do zaakceptowania chińskiej suwerenności.

Tajwan twierdzi, że jest niepodległym krajem i będzie bronił swojej wolności i demokracji.

Reuters

READ  Rozpoczęcie eksperymentów lotniczych w celu pochłaniania dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii | Emisja gazów cieplarnianych