Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Usłysz nasz krzyk!  Sojusznicy UE ogłaszają czołgi Leopard dla Ukrainy – POLITICO

Usłysz nasz krzyk! Sojusznicy UE ogłaszają czołgi Leopard dla Ukrainy – POLITICO

Polska, Szwecja i Niemcy poinformowały w piątek, że dostarczą czołgi na Ukrainę w pierwszą rocznicę inwazji Władimira Putina na pełną skalę.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek w Kijowie, że Polska dostarczyła Ukrainie już cztery czołgi Leopard, a kolejne są w przygotowaniu. „Polska i Europa stoją przy was. Na pewno was nie zostawimy i będziemy wspierać Ukrainę, dopóki Rosja nie zostanie całkowicie pokonana” – powiedział Morawiecki, stojąc obok prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas symbolicznej, rocznicowej wizyty w Kijowie.

ówczesny premier Ukrainy Denis Szmihal Dziękuję Morawiecki pochwalił czołgi i zachodnich partnerów Kijowa za podjęcie „zdecydowanych działań”.

Następnie piątek, Szwecja zdeklarowany Wyśle na Ukrainę 10 czołgów Leopard 2 i systemy przeciwlotnicze HAWK. Podczas konferencji prasowej szwedzki premier Ulf Kristerson powiedział, że decyzja zapadła „z inicjatywy Niemiec”.

Niemieckie Ministerstwo Obrony później zdeklarowany Dostarczy Ukrainie wyprodukowane w Niemczech czołgi Cheetah 2 z zasobów Bundeswehry, zwiększając swój stan magazynowy z 14 do 18 sztuk. „Wraz z dzisiejszym oświadczeniem Szwecji o dostawie dziesięciu czołgów Leopard 2 A5, które są technicznie identyczne z niemiecką wersją 2 A6, jesteśmy w stanie dostarczyć Ukrainie 31 Leopardów 2 wraz z Portugalią” – napisano w oświadczeniu ministerstwa. .

„Dzięki tej decyzji, wraz z naszymi portugalskimi i szwedzkimi partnerami, jesteśmy teraz w stanie wystawić mieszany batalion ukraiński” – dodano. „Wspólnie z Polską podjęto inicjatywę dostarczenia Ukrainie dwóch batalionów czołgów podstawowych Leopard 2”.

Decyzje o dostawie czołgów Leopard 2 na Ukrainę były następstwem intensywnej kampanii lobbingowej z Warszawy, której kulminacją było ostatnio porozumienie w sprawie dostawy najbardziej zaawansowanych czołgów do Kijowa w Niemczech. Stany Zjednoczone i inni europejscy sojusznicy zobowiązali się do wysłania większej ilości sprzętu wojskowego na Ukrainę.

Gabriele Rinaldi wniósł wkład w raportowanie.

READ  W Polsce zostanie otwarte Muzeum Jabłka z 1500 eksponatami