Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Uszkodzenia kładą kres pionierskiej misji helikoptera na Marsa

Uszkodzenia kładą kres pionierskiej misji helikoptera na Marsa

Mały helikopter NASA Ingenuity przelatuje nad Marsem

Należący do NASA helikopter Ingenuity Mars, który przeszedł do historii, wykonując pierwszy lot z napędem na inną planetę, uległ uszkodzeniu podczas wykonywania swojej misji.

NASA podała w oświadczeniu, że samolot został zmuszony do „awaryjnego lądowania”, co spowodowało uszkodzenie jego wirników.

Bill Nelson z agencji kosmicznej powiedział, że samolot to „mały helikopter, który mógłby to zrobić” i wykonał znacznie więcej misji, niż planowano.

Powiedział, że kreatywność „utorowała drogę przyszłym podróżom po naszym Układzie Słonecznym”.

Mówi się, że Prowess pozostaje „prosty”, ale zdjęcia wykonane przez towarzyszący mu pojazd naziemny pokazały, że „jedna lub więcej łopat wirnika” została uszkodzona i „nie był już w stanie latać”.

NASA poinformowała, że ​​okoliczności wypadku są badane.

„Ta pomysłowość utorowała drogę przyszłym podróżom po naszym Układzie Słonecznym i toruje drogę inteligentniejszym i bezpieczniejszym misjom załogowym na Marsa i dalej” – powiedział administrator NASA Nelson w wiadomości wideo w mediach społecznościowych.

„Ten niesamowity helikopter poleciał wyżej i dalej, niż mogliśmy sobie kiedykolwiek wyobrazić, i pomógł NASA robić to, co potrafimy najlepiej, czyli sprawiać, że niemożliwe staje się możliwe”.

Ingenuity przybył na Czerwoną Planetę w lutym 2021 r., jadąc na brzuchu łazika Perseverance.

Miał to być krótki pokaz techniczny, mający zademonstrować możliwość lotu w niezwykle cienkiej atmosferze Marsa.

Łazik w dalszym ciągu wspierał projekt Perseverance, wyświetlając podgląd obszarów Marsa, które mogą być interesujące, pomagając robotowi kołowemu i jego kierowcom na Ziemi wybrać właściwą ścieżkę.

Przed zakończeniem swojej misji w czwartek Ingenuity wykonał 72 loty i przeleciał ponad 14 razy dalej niż pierwotnie planowano.

Jonathan Amos, korespondent naukowy BBC, twierdzi, że wielu będzie opłakiwać śmierć dzielnego helikoptera, ale jego wycofanie ze służby mogło nastąpić w odpowiednim momencie.

READ  U kobiety zdiagnozowano raka niecały rok po śmierci jej matki na tę samą chorobę

Rover Perseverance jest Zaraz do zrobienia Kilka długich i szybkich podróży, gdy próbuje wspiąć się na krawędź krateru Jezero.

Gdyby Pomysłowość nadal działała, prawdopodobnie miałaby trudności z dotrzymaniem kroku Wytrwałości lub przynajmniej utrudniałaby eksplorację łazika.

Rysunek przedstawiający kreatywność helikoptera marsjańskiego należącego do NASARysunek przedstawiający kreatywność helikoptera marsjańskiego należącego do NASA

Rysunek przedstawiający kreatywność helikoptera marsjańskiego należącego do NASA