Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Vestas zbuduje drugą morską farmę wiatrową w Polsce

Vestas zbuduje drugą morską farmę wiatrową w Polsce

Duński producent turbin wiatrowych Vestas ogłosił plan instalacji Nowa fabryka noży W polskim mieście Szczecinie, 566 km na północny zachód od stolicy kraju, Warszawy.

Planowana fabryka będzie produkować łopaty do morskiej turbiny wiatrowej V236-15,0 MW firmy Vestas. Vestas spodziewa się otworzyć fabrykę w 2026 r., tworząc bezpośrednio 1000 miejsc pracy.

Ponadto duński producent turbin wiatrowych zapowiedział otwarcie nowej fabryki montażowej w Szczecinie, co do 2026 roku zwiększy łączną liczbę bezpośrednich miejsc pracy w regionie do 1700. Generator, skrzynia biegów i inne.

„Vestas chce przewodzić rozwojowi zrównoważonego łańcucha dostaw w Europie, który będzie w stanie zapewnić skalę niezbędną do zaspokojenia oczekiwanego wzrostu zapotrzebowania na morską energię wiatrową” – powiedział Tommy Rahbeck Nielsen, dyrektor generalny firmy. „Nasze plany dotyczące dwóch nowych morskich fabryk w Polsce podkreślają, że Europa może promować inwestycje w branży wiatrowej i zielone miejsca pracy przy odpowiednich długoterminowych zobowiązaniach politycznych dotyczących projektów wiatrowych na lądzie”.

Do 2022 roku Chiny będą najważniejszym graczem w branży instalacji turbin wiatrowych, z udziałem 47,6% zainstalowanych jednostek, wynika z Global Data Research. Na drugim miejscu znajdują się Stany Zjednoczone z 10,6% udziałem w światowych instalacjach wiatrowych.

Tymczasem urzędnicy UE starali się przyspieszyć produkcję i instalację odnawialnych źródeł energii z Chin, pomimo wysokich kosztów pracy i tanich turbin. W październiku 2023 r. Komisja Europejska Podjęto szereg działań Ma na celu pomóc europejskim podmiotom działającym w tej dziedzinie w uzyskaniu lepszego dostępu do funduszy i dotacji od samorządów lokalnych.

Uzyskaj dostęp do najbardziej kompleksowych profili firm na rynku obsługiwanych przez GlobalData. Zaoszczędź godziny badań. Zdobądź przewagę konkurencyjną.

W obliczu ostrej konkurencji ze strony chińskich i europejskich przedsiębiorstw Vestas zwiększył inwestycje w badania i rozwój. Tylko w 2022 roku firma wydała 457 mln euro, czyli 3,1% całkowitych przychodów, co oznacza wzrost o 17% rok do roku.

Jednakże zakłócenia w łańcuchu dostaw wpłynęły na zobowiązania umowne spółki w tym samym roku. W tym samym czasie koszty operacyjne Vestas wzrosły wraz ze spadkiem kosztów produkcji w innych miejscach.

Nowa fabryka blach offshore w Polsce powstanie w lutym 2023 roku na terenie przejętym przez Vestas. Mówiąc o inwestycji w Szczecinie, dyrektor Vestas na Europę Północną i Środkową, Nils de Baar, powiedział: „Polska zmienia swój system energetyczny. Rynek energetyki wiatrowej jest obiecujący z dobrymi warunkami wiatrowymi na morzu i na lądzie.

„Polska posiada wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, a rozwijająca się branża wiatrowa stanie się hubem morskim dla regionu bałtyckiego i reszty Europy. Od ponad 20 lat jesteśmy liderem rynku w Polsce i z dumą ogłaszam nasze kolejne plany inwestycyjne w Szczecinie.