Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W dochodzeniu dotyczącym wizy postawiono zarzuty urzędnikowi byłego konserwatywnego rządu Polski

Polskie władze antykorupcyjne twierdzą, że wiceminister spraw zagranicznych poprzedniego prawicowego rządu stawił się przed prokuratorami, aby zakwestionować zarzuty, że sprzedawał wizy migracyjne i pozwolenia na pracę za tysiące dolarów.

WARSZAWA, Polska – Wiceminister spraw zagranicznych byłego prawicowego rządu Polski stanął w środę przed prokuratorami, gdzie usłyszał zarzuty sprzedaży wiz i zezwoleń na pracę migrantom za tysiące dolarów, podali urzędnicy antykorupcyjny.

Ujawnienie skandalu związanego z pieniędzmi wizowymi zeszłego lata podważyło twarde stanowisko imigracyjne rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, która straciła władzę w październikowych wyborach parlamentarnych. Śledztwo wszczęto na początku ubiegłego roku.

Były wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za sprawy dyplomatyczne Piotr W. Centralne Biuro Antykorupcyjne w środowym oświadczeniu poinformowało, że został zatrzymany, zidentyfikowano jedynie jako

Trafił do Lubina, gdzie prokuratorzy postawili mu zarzuty naruszenia w latach 2022-23 uprawnień do posługiwania się dokumentami ministerialnymi, wpływania na wydawanie polskich wiz oraz udostępnienia osobom nieupoważnionym informacji niejawnych.

Jeżeli wyrok skazujący zostanie uznany na rozprawie, oskarżonemu może grozić kara do 10 lat więzienia.

Prokuratura Krajowa podała później, że oskarżony odmówił składania zeznań w proteście potwierdzając swoją niewinność.

Został zwolniony za kaucją. Biuro antykorupcyjne poinformowało, że w tej sprawie zarzuty usłyszało kolejnych 8 osób.

W sierpniu polskie media informowały, że od 2021 r. polskie jednostki konsularne wydały migrantom z Azji i Afryki w zamian za łapówki około 250 tys. wiz. W tym samym czasie odwołano wiceministra spraw zagranicznych, a media powiązały go z korupcją.

Zaprzeczył jakiemukolwiek niewłaściwemu postępowaniu.

W zeszłym tygodniu dwóch byłych ministrów prawa i sprawiedliwości, były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik, zostało aresztowanych i osadzonych w więzieniu po skazaniu przez sąd za nadużycie władzy.

PiS i ich sojusznik, prezydent Andrej Duda, protestują przeciwko karze więzienia.

READ  Poznaj Helenę Modrzejewską - artystkę, która szturmem podbiła Polskę i Amerykę