Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Drodze Mlecznej odkryto nowy, dziwny typ gwiazd

W Drodze Mlecznej odkryto nowy, dziwny typ gwiazd

W piątek astronomowie odkryli tajemniczy nowy typ gwiazdy, zwany „starożytnym palaczem”, ukrywający się w sercu naszej Galaktyki Drogi Mlecznej.

Astrofizyk Philip Lucas powiedział AFP, że „dziwne” zachowanie tych gwiazd podczas inflacji jest bezprecedensowe w przypadku takich czerwonych olbrzymów.

Międzynarodowy zespół naukowców odpowiedzialny za odkrycie nie poszukiwał tak starożytnych gwiazd podczas swojego 10-letniego przeglądu, który obejmował setki milionów gwiazd na niebie.

Zamiast tego używali teleskopu VISTA w chilijskich Andach do poszukiwania nowonarodzonych gwiazd – zwanych protogwiazdami – które są podatne na częste, energetyczne eksplozje.

Zaobserwowali 32 protogwiazdy, „największą liczbę, jaką ktokolwiek kiedykolwiek odkrył za jednym razem” – powiedział Lucas, profesor na Uniwersytecie Hertfordshire w Wielkiej Brytanii i główny autor nowego badania.

Dodał, że pozostawanie w tle było „miłą niespodzianką”.

– „Nie do końca rozumiemy” –

Starożytni palacze wpadali do centrum Drogi Mlecznej, gęsto zaludnionego, bogatego w metale obszaru zwanego jądrowym dyskiem gwiazdowym.

„Zaskakujące w tym nowym odkryciu jest to, że widzimy gwiazdy, które po prostu siedziały i nic nie robiły” – powiedział Lucas.

Następnie nagle gwiazdy stają się 40 do 100 razy ciemniejsze, czasem tak słabe, że teleskop w podczerwieni ledwo je wykrywa.

Po dwóch latach i pozornie bez ostrzeżenia powrócą do dawnej świetności.

„Wszystko, czego udało nam się o nich dowiedzieć, sugeruje, że jest to przypadek gwiazd wyrzucających kłęby dymu – z powodów, których nie do końca rozumiemy” – powiedział Lucas.

Uważa się, że kłęby dymu chwilowo przesłaniają nam gwiazdy.

Lucas powiedział, że w tym obszarze galaktyki znajduje się wiele „ciężkich pierwiastków” – wszystkiego, co jest cięższe od wodoru i helu – co może powodować powstawanie większej ilości pyłu w atmosferze gwiazdy.

Dokładnie to, co wyrzuca ten pył, pozostaje tajemnicą.

READ  Dzisiaj NASA celuje w powrót do domu załogi 5 astronautów

Jeśli jednak ta teoria jest poprawna, ilość materii wydzielanej przez te gwiazdy może odgrywać ważną rolę w rozprzestrzenianiu się ciężkich pierwiastków w naszej galaktyce i poza nią.

Lucas podkreślił, że to tylko wstępne domysły.

„Po prostu próbujemy zobaczyć, co ma największy sens” – powiedział.

Naukowcy zauważyli co najmniej 21 starszych palaczy, ale podejrzewają, że jest ich znacznie więcej.

Badanie opublikowano w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

dl/żel