Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W katastrofie śmigłowca w Kijowie zginęło 18 osób, giną też wyżsi urzędnicy ukraińscy

Ukraińskie władze poinformowały, że helikopter rozbił się na przedmieściach Kijowa, zabijając 18 osób, w tym ministra spraw wewnętrznych Ukrainy i troje dzieci.

Nie było natychmiastowych informacji, czy środowa katastrofa była wypadkiem, czy konsekwencją wojny z Rosją. Nie było ostatnio żadnych wiadomości o walkach w obwodzie kijowskim.

Według Ihora Klimenko, szefa ukraińskiej policji narodowej, wśród zabitych byli minister spraw wewnętrznych Denis Monastyrsky, jego zastępca Jewhen Jenin i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Jurij Łobkowicz.

Miejsce katastrofy helikoptera na infrastrukturze cywilnej w Browarach na obrzeżach Kijowa na Ukrainie. (AP)
Widoczne szczątki po katastrofie helikoptera na obrzeżach Kijowa na Ukrainie. (AP)

Monastyrski, który kierował ukraińską policją i innymi służbami ratunkowymi, jest najwyższym rangą ukraińskim urzędnikiem, który zginął od czasu wybuchu wojny z Rosją prawie 11 miesięcy temu.

Klimenko powiedział, że dziewięciu zabitych było na pokładzie helikoptera służb ratowniczych, który rozbił się w Browarach, na wschodnich przedmieściach stolicy Ukrainy.

Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kuleba powiedział, że zginęło też troje dzieci. Wcześniej przedstawiciele władz i media informowały, że helikopter rozbił się w pobliżu przedszkola.

Gubernator okręgu poinformował, że 29 osób zostało rannych, w tym 15 dzieci.

ukraiński minister spraw wewnętrznych Denis Monastyrsky. (AP)

„W tej chwili badamy wszystkie możliwe wersje katastrofy helikoptera” – powiedział w Telegramie główny prokurator Ukrainy Andrij Kostin.

Powiedział, że śledztwo prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Pierwsza dama Ukrainy, Olena Zełenska, zalała się łzami i uszczypnęła nos w emocjach na kilka minut przed uczestnictwem w sesji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

„Kolejny bardzo smutny dzień dzisiaj – nowe straty” – powiedziała.

Przewodniczący Forum Borg Brynde poprosił o 15 sekund ciszy po otwarciu sesji na cześć ukraińskich urzędników zabitych w incydencie.

Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska reaguje obok Pierwszej Wicepremier Ukrainy Julii Swirenki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii po katastrofie helikoptera na Ukrainie. (AP)

Do incydentu doszło zaledwie cztery dni po rosyjskim ataku rakietowym na budynek mieszkalny w południowo-wschodniej Ukrainie, w którym zginęło 45 cywilów, w tym sześcioro dzieci, co było najbardziej śmiercionośnym atakiem na ludność cywilną od wiosny.

„Nie zdążyłem się otrząsnąć po jednej tragedii, jest już inna” – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kiriłło Tymoszenko.

READ  Covid Victoria: 7442 nowe infekcje, 9 zgonów; Zmiany w teście PCR