Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

W Polsce, gdzie węgiel króluje, właściciele domów całymi dniami stoją w kolejkach po paliwo

WARSZAWA/POKTANGA, 27 sierpnia (Reuters) – Późnym latem w kopalni Poktanga w Lubelskim Vejlu w kolejce stoją dziesiątki samochodów osobowych i ciężarowych. Przypomina czasy PRL.

57-letni Artur, emeryt, wyjechał we wtorek z miasta Świdnik, około 30 km (18 mil) od kopalni we wschodniej Polsce, mając nadzieję kupić tony węgla dla siebie i swojej rodziny.

„Dzisiaj zainstalowano latryny, ale nie było bieżącej wody”, powiedział po trzech nocach śpiących w swoim małym czerwonym hatchbacku w pełzającym szeregu ciężarówek, przyczep ciągnionych i prywatnych samochodów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„To niewyobrażalne, ludzie śpią w samochodach. Pamiętam czasy PRL, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że wrócimy do czegoś gorszego”.

Rodzina Artera jest jedną z 3,8 miliona osób w Polsce, które wykorzystują węgiel do ogrzewania po tym, jak Polska i Unia Europejska nałożyły embargo na rosyjski węgiel po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym.

Polska natychmiast zakazała zakupów w kwietniu, zmuszając blok do ich wycofania do sierpnia.

Podczas gdy Polska wydobywa z własnych kopalń ponad 50 mln ton rocznie, węgiel importowany z Rosji jest towarem gospodarstwa domowego ze względu na konkurencyjne ceny oraz dlatego, że węgiel rosyjski jest sprzedawany w kawałkach bardziej odpowiednich do konsumpcji krajowej.

Rosnący popyt zmusił Poktangę i inne kontrolowane przez państwo kopalnie do racjonowania sprzedaży lub oferowania ograniczonych ilości paliwa indywidualnym nabywcom za pośrednictwem platform internetowych. Arthur, który nie chciał podać swojego pełnego nazwiska, powiedział, że zebrał dokumenty od swojej wielodzietnej rodziny w nadziei, że od razu przejmie wszystkie przydziały paliwa.

Kopalnia planuje sprzedać paliwo do około 250 gospodarstw domowych w piątek i będzie kontynuować sprzedaż w weekend, aby skrócić czas oczekiwania, powiedziała Reuterowi rzeczniczka Poktanga Mine, Torota Soma.

READ  UN Polska jest jednym z 45 państw, które wezwały do ​​uwolnienia Nawalnego w Zgromadzeniu - pierwsza wiadomość

Ograniczenia mają na celu zapobieganie gromadzeniu się i spekulowaniu lub sprzedawaniu miejsc w kolejce, powiedział Soma.

Jak wszystkie polskie kopalnie węgla, Bogdanka zazwyczaj sprzedaje większość produkowanego węgla do elektrowni. W ubiegłym roku sprzedała odbiorcom indywidualnym niespełna 1% swojej produkcji, więc brakuje jej logistyki, by bezpośrednio sprzedawać paliwo odbiorcom detalicznym.

Łukasz Horbox, szef Polskiej Izby Handlowej Węgla, powiedział, że spadek rosyjskiego importu rozpoczął się w styczniu, kiedy Moskwa zaczęła wykorzystywać linie kolejowe do transportu wojskowego.

„Ale głównym powodem niedoboru było embargo, które weszło w życie natychmiast. Wywróciło rynek do góry nogami” – powiedział Reuterowi.

Rzecznik Weclocox, państwowego handlowca węgla, któremu rząd powierzył zadanie zwiększenia importu z innych krajów, odmówił komentarza, podczas gdy ministerstwo klimatu nie było dostępne do skomentowania. Przedstawiciele rządu wielokrotnie powtarzali, że Polska będzie miała wystarczająco dużo paliwa, aby zaspokoić popyt.

W ostatnich latach Polska była głośnym krytykiem polityki klimatycznej UE i zagorzałym obrońcą węgla, z którego pochodzi 80% energii elektrycznej. Jednak produkcja węgla stopniowo spadała z powodu rosnących kosztów wydobycia na głębszych poziomach.

Zużycie węgla jest w dużej mierze stabilne, napędzając stopniowy wzrost importu. W 2021 r. Polska sprowadziła 12 mln ton węgla, z czego 8 mln ton pochodziło z Rosji i było wykorzystywane przez gospodarstwa domowe i małe ciepłownie.

W lipcu Polska nakazała dwóm kontrolowanym przez państwo firmom importować kilka milionów ton paliwa z innych źródeł, m.in. z Indonezji, Kolumbii i Afryki, oraz wprowadziła dotacje dla właścicieli domów, którym ceny węgla podwoiły się lub potroiły od zeszłej zimy.

„Aż 60% osób używających węgla do ogrzewania może cierpieć z powodu ubóstwa energetycznego” – powiedział Horbox.

Po powrocie do Bogdanki Piotr Maciejewski, 61-letni miejscowy rolnik, który dołączył do wtorkowej kolejki, powiedział, że jest przygotowany na długie oczekiwanie.

READ  Shopee zamyka biuro w Polsce, komunikat prezesa

„Mój traktor stoi w kolejce i idę do domu trochę się przespać” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Marka Streleckiego i Kuby Stesickiego, montaż Ross Russell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.