Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Według USA sojusznik Putina walczy o kontrolę nad kopalniami soli i gipsu w pobliżu miasta Bachmut na Ukrainie | Rosja

bliski współpracownik prezydenta Rosji, prezydent Rosji Władimir Putinzainteresowany kontrolowaniem soli i gipsu z kopalń w pobliżu ukraińskiego miasta Bakhmut, według urzędnika Białego Domu.

Jewgienij Prigożyn jest założycielem najpotężniejszej rosyjskiej siły najemnej, Grupy Wagnera. Wagner odegrał ważną rolę w rosyjskim ataku na Bachmuta.

Amerykański urzędnik powiedział, że istnieją przesłanki, że „obsesja” Rosji i Prigożyna na punkcie Bachmuta była motywowana względami finansowymi.

Stany Zjednoczone już wcześniej oskarżały rosyjskich najemników o wykorzystywanie zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych miejscach w celu finansowania wojny Moskwy w Ukraina – zarzut, który Rosja odrzuciła jako „antyrosyjskie oburzenie”.

W filmie wydanym w ciągu nowego roku Przedstawiono Prigożyna odwiedzającego bunkier w pobliżu Bachmuta pełno zwłok jego bojowników, w tym wielu skazańców, zabitych podczas zaciekłej walki o miasto, główny rosyjski cel od lata.

Prigożyn powiedział, że jego bojownicy czasami spędzali tygodnie próbując zdobyć jeden dom w Bakhmut.

Rosja ma trudności ze schwytaniem Bachmuta, mówi lider Wagnera podczas wizyty na linii frontu – WIDEO

W zeszłym miesiącu , Ukraińskie siły walczące w okolicy powiedział Guardianowi że wschodnie miasto nie miało żadnej widocznej wartości strategicznej i kwestionował, dlaczego Rosja była tak skupiona na tym, co sam Prigożyn nazwał „maszynką do mięsa Bakhmuta”.

„Jedyną strategią, jaką widzę w tym momencie, jest to, że chcą przejąć miasto, aby odnieść jakieś zwycięstwo po roku z tak wieloma stratami” – powiedział Sasza, członek 24. Brygady Zmechanizowanej na Ukrainie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni zauważyliśmy wzrost ostrzału i ataków piechoty, jakby spieszyli się do zdobycia Bachmuta. Oznacza to również, że ponoszą większe straty niż kiedykolwiek wcześniej. Po prostu wrzucają mięso”.

Amerykański urzędnik powiedział w czwartek, że Wagner poniósł ponad 4100 zabitych i 10 000 rannych wśród swoich sił około 50 000 najemników, w tym ponad 1000 zabitych między końcem listopada a początkiem grudnia w pobliżu Bakhmut.

Biały Dom poinformował pod koniec zeszłego miesiąca, że ​​Grupa Wagnera otrzymała dostawę broni z Korei Północnej, aby pomóc w rozbudowie sił rosyjskich na Ukrainie, co jest oznaką rosnącej roli grupy w konflikcie.

Reuters przyczynił się do tego raportu

READ  Samolot z 72 osobami na pokładzie, w tym Australijczykiem, rozbił się w Nepalu