Węgry, ostatnie państwo NATO, które zatwierdziło wniosek Szwecji o przystąpienie, w poniedziałek odbędą się głosowanie parlamentarne.
Węgry podpisały umowę na zakup czterech myśliwców od Szwecji, podczas gdy Budapeszt w końcu przygotowuje się do zatwierdzenia wniosku Sztokholmu o przyłączenie się do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) po prawie dwóch latach opóźnienia.
„Nie tylko utrzymujemy nasze zdolności w zakresie obrony powietrznej, ale je zwiększamy” – powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji prasowej z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem na temat umowy na zakup czterech myśliwców Saab JAS Gripen.
To „oznacza, że nasze zaangażowanie w NATO zostanie wzmocnione, podobnie jak nasz udział we wspólnych operacjach NATO” – dodał Orban. Węgry przedłużą także odpowiedni kontrakt logistyczny. Obecnie dzierżawi samoloty Gripen na podstawie umowy podpisanej w 2001 roku.
Christerson z zadowoleniem przyjął porozumienie i powiedział: „Rozmowy były konstruktywne i zgodziliśmy się działać w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania”.
Dodał: „Nie zgadzamy się we wszystkim, ale zgadzamy się, że powinniśmy aktywniej współpracować, gdy mamy wspólną płaszczyznę porozumienia”.
Węgry, ostatni kraj, który zatwierdził wniosek Szwecji o przyłączenie się do transatlantyckiego sojuszu wojskowego, odbędą w poniedziałek głosowanie w parlamencie po ratyfikacji przez Turcję w zeszłym miesiącu.
Opóźnienie w ratyfikacji wniosku Szwecji o członkostwo w NATO nadwyrężyło stosunki Budapesztu ze Stanami Zjednoczonymi i wzbudziło obawy wśród sojuszników.
Szwecja starała się dołączyć do sojuszu wojskowego w 2022 r. wraz z Finlandią po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Finlandia stała się trzydziestym pierwszym członkiem sojuszu w kwietniu ubiegłego roku, co podwoiło długość granic NATO z Rosją. Wzmocnił także obronę trzech małych krajów regionu bałtyckiego, które dołączyły do bloku po upadku Związku Radzieckiego ponad trzydzieści lat temu.
Wcześniej w piątek Orban powiedział radiu państwowemu, że „niektóre sprawy są w toku [bilateral] Przed głosowaniem należało rozwiązać kwestie wojskowe i zbrojeniowe.
„My jesteśmy zwolennikami pokoju, a Szwedzi są zwolennikami wojny w konflikcie rosyjsko-ukraińskim” – powiedział Orban. Można dodać „Wyraźne różnice w wartościach”.
Szwecja, posiadająca długą linię brzegową na Morzu Bałtyckim, może stać się ważnym węzłem logistycznym NATO w Europie Północnej, jeśli uda jej się przystąpić do bloku.
Niezaangażowanie wojskowe było kiedyś powodem do dumy Szwedów, przy zdecydowanej większości przeciwko członkostwu w NATO, które uległo zmianie wraz z wybuchem wojny na Ukrainie.
Szwecja regularnie uczestniczyła już w ćwiczeniach NATO w regionie.
Orban, utrzymujący bliskie powiązania gospodarcze z Rosją, wielokrotnie odkładał ratyfikację porozumienia przez Szwecję ze względu na skargi na krytykę Sztokholmu wobec praworządności i stanu demokracji na Węgrzech.
Węgierski prezydent, który również odmówił wysłania broni na Ukrainę i skrytykował zachodnie sankcje nałożone na Rosję, wcześniej w piątek wezwał do zawieszenia broni.
Powiedział, że rozejm jest jedynym rozwiązaniem, ponieważ „Rosja nie może zostać zmuszona do uklęknięcia w militarnym sensie… tego konfliktu”. [in Ukraine] „Na polu bitwy nie ma rozwiązania”.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych