Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ukraina ogłosiła, że ​​w ciągu kilku tygodni zestrzeliła drugi rosyjski samolot szpiegowski A-50

Ukraina ogłosiła, że ​​w ciągu kilku tygodni zestrzeliła drugi rosyjski samolot szpiegowski A-50

  • Napisane przez Velana Chatterjee
  • wiadomości BBC

Skomentuj zdjęcie,

Samolot A-50 podczas defilady wojskowej (fot. archiwalne)

Ukraina ogłosiła, że ​​zestrzeliła rosyjski wojskowy samolot szpiegowski A-50, co jest drugim takim roszczeniem w ciągu nieco ponad miesiąca.

Ukraińskie źródła wojskowe podały, że samolot został zniszczony pomiędzy rosyjskimi miastami Rostów nad Donem i Krasnodar, ponad 200 kilometrów od linii frontu.

Według doniesień służby ratunkowe znalazły fragmenty samolotu w obwodzie kaniewskoje i ugasiły szalejący pożar.

Rosja nie skomentowała tych zarzutów. W sobotę mijają dwa lata od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę.

Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Oleszczuk podziękował swojej służbie i wywiadowi wojskowemu za pomoc w zestrzeleniu samolotu – samolotu wykrywającego radary dalekiego zasięgu – w piątek i zauważył, że incydent zbiegł się z ważnym rosyjskim świętem wojskowym.

W telegramie przekazał: „Gratulacje dla okupantów z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny”.

Film udostępniony w Internecie pokazuje moment, w którym wydaje się, że samolot został zestrzelony w powietrzu, a także ogromne płomienie i gęsty, ciemny dym, który wydaje się unosić po katastrofie.

Co najmniej jeden kanał Telegramu powiązany z rosyjskim wojskiem sugerował, że samolot mógł rozbić się w wyniku przyjaznego ognia. „W tej chwili nie wiadomo, kto go zestrzelił” – napisał bojownik.

Ukraina ostatni raz twierdziła, że ​​zestrzeliła A-50 14 stycznia.

We wcześniejszej odprawie brytyjskiego Ministerstwa Obrony stwierdzono, że Rosja może mieć w służbie sześć sprawnych samolotów A-50.

Samoloty wykrywające systemy obrony powietrznej i koordynujące cele dla rosyjskich samolotów mogą kosztować setki milionów dolarów.

Ukraina ma ostatnio trudności z poczynieniem znaczących postępów przeciwko siłom rosyjskim w południowo-wschodniej części kraju.

W wyniku incydentu, który miał miejsce w zeszłym miesiącu, ukraińscy wojskowi poinformowali, że zniszczeniu uległ samolot centrum dowodzenia Ił-22 oraz samolot A-50.

READ  Okos: Brytyjski gigant obronny BAE Systems zdobył kontrakt na łódź podwodną o wartości 3,95 miliarda funtów