Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

„Wewnętrzny kompas” mózgu może zawierać odpowiedzi na pytanie, dlaczego osoby z chorobą Alzheimera czują się zagubione

„Wewnętrzny kompas” mózgu może zawierać odpowiedzi na pytanie, dlaczego osoby z chorobą Alzheimera czują się zagubione

Naukowcy spodziewają się również, że odkrycia odegrają ważną rolę we wspomaganiu wczesnej diagnozy i ocenie metod leczenia choroby Alzheimera.

AlzheimeraOto dlaczego osoby z chorobą Alzheimera mogą czuć się zagubione (źródło: Getty Images / Thinkstock)

Naukowcy odkryli, że wprowadzenie „przycisku resetowania” w mózgach myszy pozwala na szybką zmianę orientacji wewnętrznego kompasu, pomagając zwierzętom w trudnych sytuacjach.

Badanie przeprowadzone przez McGill University w Kanadzie ma również implikacje dla ludzi, szczególnie pod względem tego, jakie procesy umysłowe mogą pójść nie tak. Choroby neurologiczne Naukowcy stwierdzili, że podobnie jak demencja, ludzie czują się zagubieni i zdezorientowani.

Nazwali to zjawisko „nabywaniem sieci”, co pozwoliło wewnętrznemu kompasowi mózgu zmienić orientację po dezorientacji szczurów.

Naukowcy powiedzieli, że aby zrozumieć, w jaki sposób informacje wizualne wpływają na wewnętrzny kompas mózgu, wystawili myszy na destrukcyjny wirtualny świat, jednocześnie rejestrując aktywność neuronową mózgu.

Powiedzieli, że posiadanie środków do rejestrowania aktywności mózgu pozwoliło im zbadać, w jaki sposób komórki orientacji głowy, które tworzą wewnętrzny kompas mózgu, stanowią podstawę jego zdolności do zmiany orientacji w zmieniającym się otoczeniu.

READ  Jesteśmy usmażeni! NASA ostrzega przed globalnym ociepleniem

Podczas gdy myszy były poddawane nienaturalnym doznaniom wizualnym, naukowcy twierdzą, że ustawienia te są istotne dla ludzi w obliczu rozprzestrzeniania się technologii wirtualnej rzeczywistości.

Współpracownik Zaki Ajabi powiedział, że te odkrycia „mogą ostatecznie wyjaśnić, w jaki sposób systemy rzeczywistości wirtualnej mogą tak łatwo kontrolować nasze poczucie orientacji”.

Naukowcy spodziewają się również, że odkrycia odegrają ważną rolę we wspomaganiu wczesnej diagnozy i ocenie leczenia choroba Alzheimera.

„Jednym z pierwszych samopoznawczych objawów choroby Alzheimera jest dezorientacja i zagubienie ludzi, nawet w znajomym otoczeniu” – powiedział Mark Brandon, główny badacz i adiunkt na uniwersytecie.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Natura.

📣 Aby uzyskać więcej wiadomości dotyczących stylu życia, śledź nas dalej Instagram | Świergot | Facebook I nie przegap najnowszych aktualizacji!