Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wiadomości z Gujany – Zasoby ludzkie ograniczają naród

Wiadomości z Gujany – Zasoby ludzkie ograniczają naród

Napisane przez Christinę Cos

The Americas News, Fort Lauderdale, Floryda, czwartek. 6 lipca 2023 r.: Pośród euforii związanej z ropą i gazem, najszybciej rozwijająca się gospodarka świata – Gujana – boryka się z problemem braku zasobów ludzkich.

Przy przewidywanym w latach 2022-2024 wzroście o około 25,8%, który przekłada się na wzrost produkcji towarów i usług oraz wzrost dóbr kapitałowych, takich jak aktywa wykorzystywane przez przedsiębiorstwa do produkcji (budynki, maszyny i urządzenia), naturalną reakcją jest również zapotrzebowanie na wzrost siły roboczej. Zasoby ludzkie są niezbędne dla rozwoju gospodarczego, bez których nie można zmobilizować innych zasobów, takich jak te wymienione.

Obecnie istnieje wyraźna luka między popytem na pracę w przemyśle a dostępnością wykwalifikowanych pracowników. Według badania migracji zarobkowej z 2020 r. przeprowadzonego przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), Gujana będzie potrzebować co najmniej 100 000 pracowników Aby w pełni wykorzystać potencjał wzrostu.

Anthony Blinken w Gujanie
W obliczu niedoboru kapitału ludzkiego sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedził Georgetown w Gujanie 6 lipca 2023 r. (Zdjęcie: Keanu George/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Pytanie brzmi: jak zaspokoić tę potrzebę?

Przyglądając się bliżej sytuacji demograficznej w Gujanie, możemy zrozumieć pojawiające się możliwości i wyzwania. Gujana ma populację 810I900 w styczniu 2023 r, 51 procent zdominowanych przez kobiety i prawie 73 procent obszarów wiejskich. Średni wiek ludności wynosi 25,9 lat, a ok 54% jest w wieku produkcyjnym z ogólną średnią 28% w wieku od 18 do 34 lat. W wyniku rozwiązania problemu zasobów siły roboczej na poziomie publicznym i prywatnym pojawiło się wiele propozycji i wniosków. Wysoki odsetek młodzieży jest czynnikiem pozytywnym, ponieważ stanowi okazję do inwestowania zarówno dla rządu, jak i sektora prywatnego w ramach strategii krótkoterminowej. Zastosowanie nietradycyjnych metod, takich jak płatne szkolenia, szkolenia techniczne, praktyki i programy przedsiębiorczości, połączy ich i umożliwi szybsze i szybsze wejście do systemu zatrudnienia, w zależności od tego, gdzie potrzeby są największe. Sektor prywatny robi swoje. ExxonMobil Gujana Na przykład zdecydowałem się na podejście wielopoziomowe, budując lokalne talenty. Jak informowaliśmy na początku tego roku, Centrum Operacyjne Ogle o wartości 160 milionów dolarów, będące obecnie w budowie, jest dowodem długoterminowej inwestycji w przyszły dobrobyt i siłę roboczą Gujany. To najnowocześniejsze centrum w Gujanie ma na celu kontrolowanie operacji morskich Exxon, a około 130 ekspatów szkoli miejscowych w ramach kompleksowych programów mentorskich, aby zapewnić, że Gujańczycy wkrótce rozpoczną operacje.

READ  Chorwacja spodziewa się ożywienia gospodarczego w związku z przygotowaniami do przyjęcia euro

Mniej niż 35% populacji ma mniej niż 17 lat, co stwarza długoterminową szansę. Rząd wraz z Bankiem Światowym sfinansuje 44 mln dolarów Projekt poprawy kapitału ludzkiego w Gujanie, z naciskiem na rozszerzenie dostępu do wysokiej jakości edukacji na poziomie średnim oraz poprawę szkolenia technicznego i zawodowego (TVET) w celu zaspokojenia potrzeb rynku pracy. Finansowanie ma na celu przygotowanie obywateli Gujany do osiągania sukcesów w rozwijających się sektorach gospodarki, w tym w rolnictwie odpornym na zmianę klimatu, technologiach niskoemisyjnych i rozwoju cyfrowym.

Nieco większa dostępność kobiet może być wykorzystana jako zaleta poprzez reorientację i promowanie ich udziału w ścieżkach kariery w dziedzinach nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Wyzwanie z drugiej strony polega na tym, że większość ludności mieszka na obszarach wiejskich i korzystanie z tej puli środków będzie wymagało znacznych inwestycji ze strony rządu w poprawę infrastruktury i systemu edukacji na obszarach wiejskich.

Reakcja krajowego systemu edukacji na zaspokojenie obecnych i przyszłych potrzeb rynku w zakresie umiejętności zajmie trochę czasu, dlatego można rozważyć inne źródła zatrudnienia w przypadku potrzeb krótkoterminowych, takie jak oferta edukacyjna za pośrednictwem dostawców spoza stanu i importowała wykwalifikowaną siłę roboczą poprzez imigrację.

Gujana doświadczyła wzrostu liczby ludności w ciągu ostatnich kilku lat, z wzrost o 0,63%. Od 2022 do 2023. Częściowo jest to wynikiem imigracji; Jako członek Wspólnoty Karaibów Gujana będzie świadkiem tej tendencji w nadchodzących latach, zwłaszcza w sąsiednich krajach naftowych i gazowych. Dlatego priorytetem musi być zapewnienie uporządkowanej polityki imigracyjnej ze zaktualizowanymi ramami legislacyjnymi i instytucjonalnymi.

Istnieje jedno niewykorzystane źródło bardzo potrzebnych talentów i siły roboczej, które ostatnio zainspirowało pewne pomysły i które powinno zostać poważnie zbadane, diaspora. Co zaskakujące, na podstawie raportu Forbesa, Gujana jest większa diaspora Ludność świata w procentach, przy czym około 36,4% ludności urodzonej w kraju mieszka za granicą. Trzy najlepsze lokalizacje wybierane przez emigrantów w Gujanie to Wielka Brytania, USA i Kanada.

READ  Praca w McDonald's: Macca's zatrudnia 14 150 nowych pracowników w całej Australii

Kraj przeżywał lata niestabilności i korupcji po oddzieleniu się od Wielkiej Brytanii (1966), co zmusiło ludzi do wyjazdu. Wraz z niedawnym odkryciem ropy i gazu ta obiecująca zmiana gospodarcza powinna zadziałać jak katalizator przyciągający diasporę z Gujany do domu. Jak wyjaśnił minister spraw zagranicznych Robert Persaud, diaspora jest postrzegana jako „bogata w rozwój kraju”.

Należy odpowiedzieć na dwa pytania: jak przyciągnąć diasporę z powrotem i jakie są z tego korzyści.

Przyciągnięcie diaspory wymaga czegoś więcej niż tylko odwołania się do patriotycznych uczuć obywateli, wymaga jasnych procedur i lepszych perspektyw gospodarczych w kraju. Głównymi zmiennymi przyciągającymi imigrantów z powrotem do domu są: 1. Atrakcyjne programy i warunki, 2. Dobre i bezpieczne otoczenie gospodarcze, 3. Rozwój kariery i możliwości inwestycyjne. Rozwiązaniem mogą być przykłady programów odwrotnego drenażu mózgów, takich jak Irlandia i Korea, oferujących hojne zachęty i pakiety w celu przyciągnięcia imigrantów. Konkurencyjne płace i odpowiednie warunki życia wraz z możliwościami zajmowania wysokich stanowisk w międzynarodowych firmach, a także możliwościami dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność w celu stworzenia większej liczby miejsc pracy i utrzymania wzrostu gospodarczego narodów, mogą być bardzo atrakcyjne dla powracających.

Korzyści płynących ze sprowadzenia diaspory z powrotem do Gujany jest wiele. Przyczynia się to znacząco do wzrostu turystyki powrotnej oraz wydatków na usługi transportowe, komunikacyjne i handlowe. To znaczy przywrócenie gromadzenie bogactwa do kraju pochodzenia, Gujany, poprzez swoje inwestycje bezpośrednie oraz inwestorów zagranicznych, którzy dzięki temu zyskują większe zaufanie do inwestowania. Diaspora może być również głównym źródłem transfer umiejętności i wiedzy,Poprzez swoje doświadczenia, wykształcenie i cenne umiejętności zdobyte za granicą. Można to wykorzystać do zlikwidowania luki wykwalifikowanych pracowników poprzez bezpośrednią rekrutację oraz do napędzania rozwoju lokalnego sektora prywatnego poprzez działalność gospodarczą, szkolenia i opiekę mentorską nad lokalną siłą roboczą.

READ  30% zniżki na zestaw celów „Uroczy”.

Polska jest przykładem skutecznego przyciągania diaspory. Polska doświadczyła exodusu, kiedy przystąpiła do Unii Europejskiej w 2004 roku. Od tego czasu gospodarka ustabilizowała się, stając się centrum technologicznym dla wielu międzynarodowych firm i szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej. W 2018 r. polski premier wezwał diasporę do powrotu do Polski, która boryka się z niedoborem siły roboczej. Między innymi w 2022 r. polskie Ministerstwo Finansów stworzyło „Polish Deal”, dzięki któremu część reemigrantów nie będzie musiała płacić złotówkowego podatku dochodowego przez pierwsze cztery lata po przesiedleniu do kraju. Wydaje się, że sprzyjała temu polska strategia odwrotnego drenażu mózgów 200 tysięcy Polaków rozważa powrót do ojczyzny Do tej pory z Wielkiej Brytanii.

Gujana nie jest taka jak Polska, ale jej wzrost jest obecnie napędzany obfitością zasobów naturalnych (ropy) i zasobów kapitałowych wniesionych przez zagraniczne inwestycje, przedsiębiorstwa i dochody z ropy. Może to jednak spowolnić ze względu na niedobór siły roboczej w najbliższej przyszłości. Dlatego wzmocnienie relacji z ekspatriantami, równolegle z atrakcyjnymi reformami wewnętrznymi, powinno znaleźć się wysoko na liście priorytetów rządu.

Od redaktora: Kristina Kuz jest międzynarodowym konsultantem ds. ropy naftowej i gazu ziemnego/energii oraz deweloperem biznesowym, z tytułem magistra w dziedzinie biznesu międzynarodowego w Europie i Stanach Zjednoczonych.