Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wirusy ptasiej grypy mogą doprowadzić do kolejnej pandemii u ludzi

profesora Michaela Warda

Profesor Ward powiedział: „Problem polega na tym, czy mutacja w obrębie podgatunku będzie tą, która nagle daje określonemu wirusowi grypy zdolność przenoszenia się z jednej osoby na drugą”.

„Pierwszą barierą jest dostanie się do ssaków. To duży skok, że wirus został przeniesiony z ptaków na ssaki, a następnie, jeśli jest dobrze przenoszony, istnieje większa szansa, że ​​przejdzie na ludzi.

„To tylko gra liczbowa. Wirusy przeskakujące gatunki nie są rzadkim wydarzeniem, więc możliwe jest, że w końcu wirus wykona ten ostateczny skok na ludzi.”

Profesor Ward powiedział, że kiedy dwa różne podtypy wirusów grypy infekują tę samą komórkę gospodarza, ich materiał genetyczny może się mieszać, tworząc nowy wirus o potencjale pandemicznym. Dodał, że ptasi wirus, który mutuje u świń, zanim przeskoczy na ludzi, może wywołać „wirusowy Armageddon i stawić czoła globalnemu kryzysowi zdrowotnemu”.

Analiza globalnych wydarzeń w badaniach wykazała, że ​​ptasia grypa stanowiła 79,6 procent grypy u wszystkich żywicieli zwierzęcych, a następnie świńska grypa – 10,6 procent.

H5N1 (ptasia grypa) jest obecnie największym problemem. Był duży w ciągu ostatnich dwóch dekad, powiedział profesor Ward, i wydaje się, że zyskał swoją magię i działa całkiem dobrze.

Wirus H5N1 zainfekował prawie 900 osób od 2003 roku, a śmiertelność wynosi zaledwie 52,5 procent, według danych Globalna Organizacja Zdrowia. Od stycznia 2022 roku w Stanach Zjednoczonych wybuch epidemii choroby szczepu H5N1 znanego jako 2.3.4.4b zainfekował ponad 58 milionów ptaków, zabijając lub zabijając większość ptaków.

READ  Białka świecące w ciemności mogą przyspieszyć i ułatwić diagnozowanie chorób