Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Władimir Putin mówi, że Zachód lekceważy „czerwone linie” Rosji

Prezydent Władimir Putin powiedział, że Zachód lekceważy ostrzeżenia Rosji, by nie przekraczały „czerwonych linii” i że Moskwa potrzebuje poważnych gwarancji bezpieczeństwa ze strony Zachodu.

W szeroko zakrojonym przemówieniu na temat polityki zagranicznej przywódca Kremla określił stosunki ze Stanami Zjednoczonymi jako „niezadowalające”, ale powiedział, że Rosja pozostaje otwarta na dialog z Waszyngtonem.

W rozmowie z przedstawicielami polityki zagranicznej w Moskwie Putin oskarżył NATO o otwartą konfrontację z Rosją, a Zachód o dostarczanie broni na Ukrainę i zaostrzanie napięć w regionie.

Jego komentarze pojawiają się po zmasowaniu sił rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą, co wzbudziło obawy przed inwazją.

Od czasu aneksji Krymu w 2014 roku Rosja wspierała separatystyczne powstanie we wschodniej Ukrainie.

Wojsko amerykańskie nie osiągnęło jeszcze punktu, w którym można by opisać rozbudowę rosyjskiej armii jako gotowość do ataku.

W środę sekretarz obrony USA Lloyd Austin przyznał, że „nie jesteśmy pewni, co dokładnie zrobi Putin”.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podczas czwartkowej wizyty w Pentagonie wezwał do globalnej jedności, aby zapobiec nowej rosyjskiej „eskalacji” przeciwko Ukrainie.

Reznikow spotkał się z Austinem w Pentagonie i ostrzegł przed konsekwencjami wszelkich rosyjskich posunięć wojskowych.

„Ta potencjalna eskalacja z pewnością będzie miała poważne konsekwencje dla całej Europy”, powiedział Reznikov, zgodnie z transkrypcją części jego wypowiedzi Pentagonu.

Austin, który był czterogwiazdkowym generałem armii, gdy Rosja zaanektowała Krym od Ukrainy w 2014 roku, powiedział Reznikowowi, że Pentagon bacznie obserwował rosyjskie posunięcia na granicy z Ukrainą.

READ  Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa przybywa do Singapuru, ogłoszono godzinę policyjną w Kolombo
    Lloyd Austin i Oleksiy Reznikov stoją obok siebie, trzymając się za ręce z sercami.
Sekretarz obrony Lloyd Austin i minister obrony Ukrainy Oleksiy Reznikov przemawiali w Pentagonie w Waszyngtonie.(AFP: Manuel Palci Senita)

„Wyraziliśmy nasze obawy dotyczące destabilizujących działań Rosji i naszego pragnienia większej przejrzystości” – powiedział mu Austin, zgodnie z tekstem Pentagonu.

Moskwa odrzuciła tę retorykę, określając ją jako podżegającą, i skarżyła się na wzmożoną aktywność NATO w regionie.

Kreml powiedział, że we wrześniu NATO przekroczy czerwoną linię Rosji, jeśli rozszerzy swoją infrastrukturę wojskową na Ukrainie.

Moskwa od tego czasu oskarżyła Ukrainę i NATO o destabilizujące zachowania, w tym na Morzu Czarnym.

W telewizyjnym wystąpieniu Putin skarżył się, że zachodnie bombowce strategiczne z „niezwykle niebezpieczną bronią” leciały 20 kilometrów od granic Rosji.

„Nieustannie wyrażamy nasze obawy w związku z tym, rozmawiamy o czerwonych liniach, ale rozumiemy, że nasi partnerzy – jak mam ich opisać z umiarem – mają bardzo powierzchowny stosunek do wszystkich naszych ostrzeżeń i mówią o czerwonych liniach” – powiedział Putin.

Kryzys białoruski jeszcze bardziej destabilizuje relacje

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszenia, strzałki w prawo iw lewo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.
Osoby ubiegające się o azyl, chcące wjechać do Polski, stoją w obliczu mrozów.

Putin powiedział, że kraje zachodnie również wykorzystują kryzys migracyjny na Białorusi do dalszej destabilizacji stosunków.

Europa oskarżyła Białoruś o celowe ustawianie kolejek dla migrantów, którzy utknęli w mroźnych warunkach w pobliżu Polski.

Białoruskie władze przeniosły teraz migrantów do pobliskiego magazynu.

Putin powiedział, że Polska i inne kraje zachodnie zapomniały o swoich zobowiązaniach humanitarnych, podczas gdy polscy funkcjonariusze organów ścigania używali armatek wodnych i granatów przeciwko migrantom.

Spacja do odtwarzania lub pauzy, M do wyciszenia, strzałki w prawo iw lewo do wyszukiwania, strzałki w górę iw dół do regulacji głośności.
Wojska polskie używają armatek wodnych na migrantach na granicy białoruskiej.

Kraje europejskie oskarżają Białoruś o przemieszczanie tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i zmuszanie ich do próby nielegalnego przekroczenia granicy. Białoruś zaprzecza podnoszeniu kryzysu.

Unia Europejska wezwała Rosję do zmuszenia prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki do zakończenia kryzysu.

Moskwa odmawia jakiejkolwiek bezpośredniej roli, ale zaoferowała mediację, jednocześnie okazując swoje poparcie dla Łukaszenki poprzez wspólne przeprowadzanie ćwiczeń wojskowych z Białorusią w pobliżu granicy.

Pomimo rosnącej listy nieporozumień Kreml utrzymywał kontakty na wysokim szczeblu z Waszyngtonem i wielokrotnie mówił o możliwym kolejnym szczycie Putina i prezydenta USA Joe Bidena po ich pierwszym spotkaniu w Genewie w czerwcu, które odbyło się powiedział otworzył drogę do poprawy stosunków.

ABC / drut