Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wojna na Ukrainie: Polska wyśle ​​do Kijowa „kompanię tygrysów” i sześć ważnych przełomów

1. Polska Jaskinia wysyła „Kompanie czołgów Leopard”

Polska zdecydowała się wysłać czołgi Panther na Ukrainę w ramach międzynarodowej koalicji, powiedział w środę prezydent Polski, ponieważ Warszawa chce odegrać kluczową rolę w osiągnięciu konsensusu wśród zachodnich sojuszników w sprawie takiego wsparcia.

Kijów domaga się ciężkich pojazdów wojskowych, takich jak wyprodukowana w Niemczech Panther 2, co stanowiłoby znaczący krok w poparciu Zachodu dla Ukrainy.

Andrzej Duda podczas wizyty we Lwowie na zachodniej Ukrainie powiedział, że „w ramach sojuszu zostanie przekazana kompania czołgów Leopard”. „Chcemy, żeby to była międzynarodowa koalicja”.

Firma ma zwykle 14 zbiorników.

Duda powiedział, że ma nadzieję, że polskie czołgi wkrótce pojadą na Ukrainę wraz z czołgami z innych krajów.

Przemawiając wraz z Dudą, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że wspólna decyzja jest konieczna, ponieważ jeden kraj nie może dostarczyć Kijowowi odpowiedniej liczby czołgów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że Polska nie chce wysyłać czołgów Panther na Ukrainę bez zawarcia szerszego sojuszu.

Jakikolwiek reeksport czołgów Leopard wymaga zgody rządu w Berlinie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w poniedziałek, że jest zdecydowany koordynować z sojusznikami dostawy broni na Ukrainę.

Jednak rzecznik niemieckiego rządu powiedział w środę, że nie są mu znane żadne prośby sojuszników o wysłanie czołgów Panther na Ukrainę.

2. Rosjanie nie kontrolują Soledaru, mówi ukraińskie wojsko

Wojsko Ukrainy zaprzeczyło w środę, jakoby siły rosyjskie przejęły kontrolę nad miastem Soledor na wschodzie, twierdząc, że intensywność walk w tym rejonie można porównać do II wojny światowej.

Serhij Czerewatyj, rzecznik Wschodniego Dowództwa Wojskowego, powiedział ukraińskiej telewizji, że siły kijowskie nie pozwoliły rosyjskim jednostkom przebić się przez linię frontu.

„To miasto nie jest pod kontrolą Federacji Rosyjskiej. Teraz toczą się ciężkie walki” – powiedział. – Tam jest skomplikowana sytuacja.

„Dowództwo wojskowe pracuje teraz nad tym, jak ustabilizować sytuację przy maksymalnych uszkodzeniach wroga i minimalnych stratach dla Ukrainy” – powiedział.

Rosyjska grupa najemników Wagner twierdzi, że przejęła kontrolę nad wydobywającym sól miastem Solader, niedaleko Baghmut, gdzie toczą się walki, gdy Rosja próbuje przejąć cały region Donbasu we wschodniej Ukrainie.

„Intensywność walk w pobliżu Pakmut można porównać do II wojny światowej” – powiedział Serewati.

READ  Nofer Energy kupuje 185-megawatowy pakiet projektów fotowoltaicznych w Polsce

Cherevatyi powiedział, że siły rosyjskie nadal mają dużo broni z czasów sowieckich i używają starszych pojazdów opancerzonych z niektórymi zmodernizowanymi komponentami.

„Nasi sojusznicy dostarczają nam bardziej nowoczesną broń” – powiedział, dodając, że zachodnia broń jest celniejsza i daje Ukrainie przewagę.

Euronews nie mógł niezależnie zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron.

3. Kijów i Moskwa wymienią 40 jeńców po porozumieniu w Turcji

Rosja i Ukraina zgodziły się na wymianę 40 jeńców wojennych – powiedziała w środę rosyjska komisarz ds. praw człowieka Tatiana Moskalkowa po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Lubinetsem w Turcji.

Moskalkova i Lubinets spotkali się na marginesie międzynarodowej konferencji rzeczników praw obywatelskich w Ankarze. Zdjęcia pokazały ich siedzących po przeciwnych stronach stołu.

Wstępne rozmowy trwały około 40 minut, po których nastąpiła druga tura, która rozpoczęła się około 10:30 czasu środkowoeuropejskiego.

Kiedy się poznali, w małym miasteczku Soledor na wschodzie Ukrainy wybuchła wojna.

Wcześniej Moskalkova powiedziała, że ​​rozmawiała z Lubinetem o pomocy humanitarnej dla obywateli Rosji i Ukrainy w komunikatorze Telegram.

Później mieli udać się do tureckiego pałacu prezydenckiego, gdzie prezydent Tayyip Erdogan miał przemawiać na konferencji o 1130 GMT.

Moskalkova i Lubinets mogą rozmawiać o korytarzu humanitarnym i sytuacji dzieci uciekających przed wojną, podało tureckie źródło.

Rosja i Ukraina przeprowadziły kilka transferów więźniów – ostatnio w niedzielę – gdy wojna wkracza w jedenasty miesiąc.

4. Ukraińskie załogi prowadzą szkolenia z obsługi systemów Patriot w Stanach Zjednoczonych

Około 100 ukraińskich żołnierzy przeniesie się w przyszłym tygodniu do Fort Sill w Oklahomie, aby rozpocząć szkolenie w zakresie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, zbliżając się do Kijowa, aby otrzymać długo oczekiwaną ochronę przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Ukraina od miesięcy domaga się od USA dostarczenia systemu obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze Patriot, który może atakować samoloty, pociski manewrujące i pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

Podczas wizyty w Waszyngtonie pod koniec grudnia prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że bateria znacząco wpłynie na wzmocnienie obrony Kijowa przed rosyjską inwazją.

Liczba Ukraińców przybywających do Fort Sill jest w przybliżeniu równa liczbie potrzebnej do obsługi baterii, a oni skupią się na nauce obsługi i konserwacji Patriota, powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu, generał Sił Powietrznych Pat Ryder.

Decyzja Kijowa o wycofaniu żołnierzy z pola bitwy w celu szkolenia na Oceanie Atlantyckim w Stanach Zjednoczonych jest niezwykła, chociaż Ukraina wysłała żołnierzy do europejskich baz na krótkoterminowe szkolenie. System Rakietowy lub HIMARS.

READ  bne IntelliNews - Produkcja przemysłowa w Polsce łagodzi wzrost w czerwcu

Szkolenie patriotów zwykle trwa miesiące, ale „ci żołnierze są z dala od linii tak długo, że tak naprawdę nie walczą”, powiedział Ryder, więc szkolenie zostanie skrócone.

Fort Sill został wybrany, ponieważ jest już siedzibą szkół Patriot, powiedział Ryder.

Stany Zjednoczone zobowiązały się do dostarczenia baterii Patriot w grudniu w ramach jednego z kilku dużych pakietów pomocy wojskowej, które przekazały Ukrainie w ostatnich tygodniach. W zeszłym tygodniu Niemcy zobowiązały się do dostarczenia dodatkowej baterii Patriot.

Każda bateria Patriot składa się z systemu rakietowego montowanego na ciężarówce, ośmiu pocisków z czterema pociskami przechwytującymi, radaru naziemnego, stacji kontrolnej i generatora. Armia USA twierdzi, że obecnie istnieje 16 batalionów Patriotów.

Baterie Patriot będą uzupełnieniem różnych systemów obrony powietrznej, które partnerzy z USA i NATO zobowiązali się wobec Ukrainy, która w prawie 11-miesięcznym konflikcie musiała stawić czoła ewoluującemu zestawowi rakiet i dronów z Rosji przeciwko ludności cywilnej i infrastrukturze.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Niemcy zaangażowały cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T. Stany Zjednoczone zobowiązały się również do budowy ośmiu międzynarodowych zaawansowanych systemów rakietowych ziemia-powietrze (NASAM) oraz systemów obrony powietrznej Avenger.

5. Zełenski „łamie” obywatelstwo czterech najwyższych prorosyjskich deputowanych

Prezydent Wołodymyr Zełenski odebrał we wtorek ukraińskie obywatelstwo czterem politykom, w tym prokremlowskiemu politykowi Wiktorowi Medwieczukowi.

Miedwieczuk, bliski sojusznik Władimira Putina, został w zeszłym roku przeniesiony do Moskwy w ramach wymiany więźniów.

„Zdecydowałem się na odebranie obywatelstwa czterem osobom: Andrijowi Leonidowiczowi Terkaczowi, Tarasowi Romanowiczowi Kozakowi, Renatowi Raweliowiczowi Kuzminowi i Wiktorowi Wołodymyrowiczowi Medwieczukowi” – ​​powiedział Zełenski w swoim nocnym przemówieniu wideo.

„Jeśli przedstawiciele narodu chcą służyć nie narodowi Ukrainy, ale mordercom, którzy przybyli na Ukrainę, nasze działania będą właściwe”.

Medvetsuk stoi na czele zakazanej na Ukrainie prorosyjskiej partii opozycyjnej Platforma dla Życia – i stoi przed zarzutem zdrady przed wymianą więźniów we wrześniu 2022 roku.

Kozak i Kuźmin zostali wybrani do ukraińskiego parlamentu jako członkowie partii Medvechuka.

W styczniu 2022 r. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje gospodarcze na Kozaka, właściciela trzech kanałów telewizyjnych, po tym, jak Kijów próbował go aresztować pod zarzutem zdrady, zarzucając mu szerzenie rosyjskiej dezinformacji.

READ  Rodziny więźniów Auschwitz sprzeciwiają się byłemu premierowi Rady Muzeum Mathews Moraweki Żydzi Auschwitz Warszawa UE

Ukraina oskarżyła także Kuźmina o zdradę.

Derkacz, uznany przez Waszyngton ukraiński prawodawca, został w grudniu oskarżony w Stanach Zjednoczonych o pranie brudnych pieniędzy i łamanie sankcji.

Został oskarżony o pomoc Rosji w ingerowaniu w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku.

6. Nowe rosyjsko-białoruskie jednostki obrony powietrznej „przesunęły się na pozycje”, mówi Mińsk

Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że wzmocniono rosyjsko-białoruskie wspólne siły obrony powietrznej, wprowadzając na pozycje nowe jednostki rakietowe.

„Jednostki rakiet przeciwlotniczych przesunęły się w wyznaczone rejony i przyjęły dyżur bojowy” – poinformowało ministerstwo w krótkim oświadczeniu.

Białoruski przywódca siłaczy Aleksander Łukaszenko jest bliskim sojusznikiem Kremla, co pozwala prezydentowi Władimirowi Putinowi wykorzystać swoje terytorium jako jedną z platform startowych do inwazji na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego.

Oba kraje planują wspólne ćwiczenia lotnicze, które rozpoczną się w najbliższy poniedziałek w drugiej połowie stycznia.

Ukraina wielokrotnie ostrzegała, że ​​Putin może próbować wykorzystać Białoruś do rozpoczęcia nowej inwazji na Ukrainę od północy, otwierając nowy główny front wojny.

Otwierając ponownie front północny, Rosja rozciąga siły Kijowa, które od miesięcy skupiają się na szalejących wojnach na wschodzie i południu, zmuszając Rosję do skierowania wojsk na północ.

7. Gierasimow dowodzi teraz rosyjskimi wojskami na Ukrainie podczas ostatnich przetasowań na Kremlu.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu mianował w środę szefa Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa do nadzorowania rosyjskiej kampanii wojskowej na Ukrainie w ramach ostatniego wstrząsu przywództwa wojskowego Moskwy.

Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu, że Szojgu mianował Gerasimo dowódcą połączonej grupy sił do inwazji Moskwy na Ukrainę.

Rosja awansowała Siergieja Surowichina, nazywanego przez rosyjskie media „Generałem Armagedonem”, na najwyższego dowódcę pola bitwy w październiku ubiegłego roku.

Czurowikin będzie zastępcą Gerasimo, podało Ministerstwo Obrony.

Dodał, że zmiany miały na celu zwiększenie efektywności kierowania operacjami wojskowymi na Ukrainie przez ponad 10 miesięcy.

Podobnie jak Szojgu, Gierasimow spotkał się z ostrą krytyką ze strony prowojennych blogerów wojskowych za liczne niepowodzenia Rosji na polu bitwy i za niepowodzenie w wygraniu kampanii, której Kreml oczekiwał, że zajmie trochę czasu.