Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 79 dniu inwazji | wiadomości ze świata

 • Sąd w Kijowie Usłyszysz pierwszy proces o zbrodnie wojenne od inwazji. 21-letni Vadim Shesimarin, dowódca rosyjskiej dywizji czołgów Kantemirowskaja, został oskarżony o zastrzelenie nieuzbrojonego 62-letniego mężczyzny, który jechał na rowerze i rozmawiał przez telefon we wsi Czubachówka w Sumach. Chesimarin „nakazał zabić cywila, aby nie doniósł o tym ukraińskim obrońcom” – powiedzieli prokuratorzy.

 • Rosyjskie MSZ powiedziało w Moskwie, że będzie musiało podjąć kroki „wojskowo-techniczne” w przypadku ubiegania się Helsinek o członkostwo w NATO, Po tym, jak prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier Sanna Marin powiedzieli, że wniosek o przystąpienie do sojuszu wojskowego należy złożyć „bezzwłocznie”. Oczekuje się, że Szwecja pójdzie w ich ślady w ciągu kilku dni.

 • Rosja może Dostawy gazu do Finlandii zostały odcięte w piątekWedług doniesień dzień po tym, jak fińscy przywódcy ogłosili, że zgłoszą się do NATO.

 • Republikański senator Rand Paul Zapobieganie przejściu 40 miliardów dolarów Projekt ustawy o pomocy dla Ukrainy w Senacie USA. Paul wezwał do wprowadzenia zmian, w tym powołania inspektora generalnego, który nadzorowałby sposób wydatkowania.

 • Michael Carpenter, ambasador USA przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), on to powiedział „Co najmniej kilka tysięcy Ukraińców” trafiło do tzw. „centrów nominacyjnych” w Rosji Są poddawani „brutalnym przesłuchaniom”. Dziesiątki tysięcy zostało ewakuowanych do Rosji lub na terytoria kontrolowane przez Rosję. Carpenter powiedział, że jeden z ocalałych powiedział, że „wszyscy bali się, że zostaną zabrani do Doniecka”, gdzie mogą paść ofiarą „dalszego śledztwa lub morderstwa”.

 • Pilne środki do złamania Rosyjskie embargo na eksport zboża z portów Ukrainy, W tym próba otwarcia szlaków przez Rumunię i kraje bałtyckie jest przedmiotem trzydniowego spotkania niemieckich ministrów spraw zagranicznych i rolnictwa G7. Przed wojną większość ukraińskiej żywności — wystarczająca na wyżywienie 400 milionów ludzi — była eksportowana przez siedem portów nad Morzem Czarnym.

  READ  Carrie Lam, dyrektor naczelna Hongkongu, nie będzie kandydować na drugą kadencję, a sekretarz generalny John Lee wyłania się jako możliwy następca
 • Ukraina powiedziała, że ​​tak Okręt logistyczny rosyjskiej marynarki wojennej został uszkodzony i podpalony na Morzu Czarnym. Serhiy Pracchuk, rzecznik Regionalnej Administracji Wojskowej w Odessie na południu Ukrainy, powiedział, że Wsiewołod Bobrow znajdował się w pobliżu wyspy Snek. Guardian nie był w stanie samodzielnie zweryfikować szczegółów, a rosyjskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

 • Wicepremier Ukrainy Irina Verychuk powiedziała, że ​​na razie trwają „bardzo trudne negocjacje” Ewakuacja 38 ciężko rannych bojowników z oblężonej fabryki żelaza Azowstal W ukraińskim mieście portowym Mariupol, naprzeciw rosyjskich jeńców wojennych. „Pracujemy krok po kroku” – powiedział. „Wymienimy 38, a potem ruszamy dalej”.

 • Liczba osób, które mają Uciekli z Ukrainy, aby uciec przed inwazją rosyjską, przekraczając sześć milionów, Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedziała. Kolejne osiem milionów osób zostało przesiedlonych na terenie Ukrainy.

 • Tylko w kwietniu na Ukrainie zginęło prawie 100 dzieci Ale Fundusz na Rzecz Dzieci ONZ powiedział, że rzeczywiste liczby mogą być znacznie wyższe. Zastępca dyrektora wykonawczego UNICEF Omar Abdi wezwał do zaprzestania bombardowania ukraińskich szkół, dodając, że jedna na sześć wspieranych przez UNICEF szkół we wschodniej Ukrainie została „uszkodzona lub zniszczona” od zeszłego tygodnia.

 • Przywódcy UE planują Ocena członkostwa Ukrainy w przyszłym miesiącu, Według francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 • Rada Praw Człowieka ONZ wydała rezolucję w celu przeprowadzenia dochodzenia Domniemane naruszenia przez siły rosyjskie W częściach Ukrainy, które wcześniej znajdowały się pod ich kontrolą, w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych. Rezolucja została przyjęta zdecydowaną większością, 33 członków głosowało za, a dwóch przeciw – Chiny i Erytrea. Dwanaście krajów wstrzymało się od głosu.

 • Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, Michelle Bachelet, powiedziała: W stolicy Ukrainy, Kijowie, znaleziono 1000 ciał. W ostatnich tygodniach. Powiedział, że wiele nadużyć, które bada od czasu inwazji rosyjskiej, może stanowić zbrodnie wojenne.

  READ  Rozpoczyna się spór między Chinami a Japonią o wyspy Senkaku