Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wojna rosyjsko-ukraińska: dlaczego Ukrainie potrzebne są obce samoloty

Wojna rosyjsko-ukraińska: dlaczego Ukrainie potrzebne są obce samoloty

Podczas prywatnej rozmowy wideo z amerykańskimi politykami w weekend, ukraiński prezydent Wołodymyr Żeleński wystosował „pilną” prośbę do Stanów Zjednoczonych, aby pomogły Kijowowi zdobyć więcej samolotów bojowych na wojnę. Inwazja Rosji I zachowuje kontrolę nad swoją przestrzenią powietrzną.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że Waszyngton dał „zielone światło” temu pomysłowi i że sąsiad Ukrainy, polski Kijów, obecnie „bardzo” rozważa plan dostarczenia myśliwców z czasów sowieckich i przyjęcia US F. -16 lat, aby zrekompensować stratę.

Propozycja jest jednak obarczona niepewnością i mniejszym zainteresowaniem ze strony Polski, głównie dlatego, że poparcie Rosji dla ukraińskich sił powietrznych będzie postrzegane w Moskwie jako uczestnik konfliktu i otworzy dostawców na ewentualny odwet.

Ukraina zaapelowała o porozumienie w sprawie zastąpienia lotnictwa sowieckiego. (AB)

Oficjalny pogląd Polski będącej członkiem NATO i UE ma jedynie potwierdzać dalsze rozmowy w tej sprawie.

Dlaczego Ukraina potrzebuje samolotów bojowych?

Ukraińskie Siły Powietrzne używają radzieckich myśliwców MiG-29 i Su odrzutowych do obrony nieba i terytorium przed rosyjską inwazją wojskową, która rozpoczęła się 24 lutego.

Siły Powietrzne mają przewagę liczebną w porównaniu z potężniejszymi rosyjskimi siłami powietrznymi, ale ukraińscy piloci twierdzą, że zginęli w wojnie, pomimo wielokrotnych zapewnień rosyjskich wojskowych, że zniszczyły one ukraińskie zasoby obrony powietrznej i przeciwlotniczej.

Ukraińscy piloci wojskowi nie są przeszkoleni do pilotowania amerykańskich myśliwców odrzutowych i są bardziej zdolni do obsługi samolotów MiG-29 lub Su obecnie używanych przez byłych sowiecko-czarnych członków NATO – Polskę, Bułgarię i Słowację.

Ukraińscy piloci od razu będą latać samolotami Mick, ale Polska nie chce przegrać bez znaczącej modyfikacji swojego lotnictwa. Wyprodukowane w USA F-16 stają się kluczową bazą w modernizacji polskiego wojska.

20 kwietnia 2017 r. Myśliwiec F16 US Air Force startuje podczas ćwiczeń 7. Sił Powietrznych i 8. skrzydła myśliwców Max Thunder na 8. skrzydle myśliwców w Kunsan w Korei Południowej.  Zdjęcie: EPA / AAP
Zgodnie z propozycją Polska otrzyma samoloty F-16 produkcji amerykańskiej w zamian za wysłanie ich na Ukrainę. (EPA / AAP)

Jaka jest odpowiedź Polski?

Blingen powiedział, że Polska ma „zielone światło” na wysłanie samolotów na Ukrainę.

„Nie mogę mówić do osi czasu, ale mogę powiedzieć, że widzimy to bardzo aktywnie”.

Reakcja Polski była ograniczona.

„Jeśli chodzi o wysyłanie samolotów, mogę ponownie powiedzieć, że nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie” – powiedział rzecznik rządu Piotr Mller.

Rosja Ukraina
Sekretarz stanu USA Anthony Blingen powiedział, że Stany Zjednoczone popierają ten pomysł. (AB)

Pan Mர்ller zaprzeczył zarzutom, jakoby Polska udostępniała swoje lotniska ukraińskim samolotom bojowym. Rosja oskarża Rumunię i kilka innych nienazwanych krajów o dostarczanie ukraińskich samolotów bojowych.

Tymczasem Polska wspiera politycznie Ukrainę, wspiera jej integralność terytorialną i suwerenność, a na poziomie humanitarnym otwiera swoje granice dla uchodźców z krajów spoza UE.

Dlaczego Polska jest niepewna?

Mimo proukraińskiej postawy w walce, Warszawa stoi przed ważną i trudną decyzją dotyczącą udostępnienia jej samolotów dla Ukrainy.

Moskwa ostrzegła sąsiadów Ukrainy przed umieszczaniem na jej terytorium samolotów bojowych, co Moskwa może uznać za „zaangażowanie się w konflikt zbrojny”. To może oznaczać początek wrogości.

Mistrzyni boksu, która uczestniczyła w wojennym weselu ukraińskich żołnierzy

Słowa Rosji można odbierać jako szerokie ostrzeżenie przed pomocą ukraińskim lotnictwu.

Polska graniczy również z Rosją, przez wyłączność kaliningradzką, i długo graniczy z bliskim sojusznikiem Rosji, Białorusią. Stosunki między Warszawą a Moskwą znajdują się w słabym tempie, odkąd prawicowy rząd objął w Polsce rządy w 2015 roku.

Ponieważ te samoloty mikrofonowe nie mogą znajdować się na terenie NATO, to gdzie są one dostępne, jest jedną z kluczowych kwestii. Biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie na jej terytorium nie jest jasne, czy będzie w stanie przetrwać i bezpiecznie im służyć przez długi czas.

Istnieje również backlink produktowy F-16, co oznacza, że ​​kraje, które mogą dostarczać na Ukrainę myśliwce MiG i Su, będą musiały trochę poczekać na zapełnienie.

Senator USA Marco Rubio podsumował to: „To problematyczne. Nie jest to tak proste, jak przekazanie go. Trzeba im wpuścić. Trzeba je zaparkować gdzieś na ziemi.

„I… Rosjanie wystrzelili piękny pocisk między 8 a 12 rakietami na lotnisko w zachodniej Ukrainie i było to częścią strategii odmówienia im miejsca na przemieszczenie tego płatowca”.