Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wojna rosyjsko-ukraińska w skrócie: co wiemy o 317 dniu inwazji | Ukraina

Wojna rosyjsko-ukraińska w skrócie: co wiemy o 317 dniu inwazji | Ukraina

 • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił rosyjski rozkaz zawarcia prawosławnego rozejmu bożonarodzeniowego, Mówiąc, że był to podstęp mający na celu powstrzymanie natarcia sił ukraińskich we wschodnim regionie Donbasu i sprowadzenie większej liczby jego sił. Przemawiając po rosyjsku i zwracając się w czwartek zarówno do Kremla, jak i do ogółu Rosjan, Zełenski powiedział, że Moskwa wielokrotnie ignorowała plan pokojowy Kijowa.

 • Prezydent Rosji Władimir Putin polecił swojemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu wprowadzić 36-godzinne zawieszenie broni na całej linii styku z Ukrainą. Kreml poinformował, że od południa w piątek do północy 7 stycznia. Putin powiedział, że siły rosyjskie muszą wstrzymać ostrzał na 36 godzin, aby ludzie „w strefach walk” mogli świętować prawosławne Boże Narodzenie.

 • Zełenski powiedział, że wojna zakończy się, gdy siły rosyjskie opuszczą Ukrainę lub zostaną wydalone. „Teraz chcą wykorzystać Boże Narodzenie jako przykrywkę, choć na krótki czas, aby powstrzymać natarcie naszych chłopców w Donbasie i zbliżyć sprzęt, amunicję i zmobilizowane siły do ​​naszych pozycji” – powiedział ukraiński przywódca w swoim nocnym przemówieniu wideo . „Co by im to dało? Po prostu kolejny wzrost ich całkowitych strat.” Powiedział, że wojna „zakończy się albo wtedy, gdy twoi żołnierze odejdą, albo my ich wypędzimy”.

 • Departament Stanu USA wyraził wątpliwości co do ogłoszenia przez Putina zawieszenia broniNazwał to „cynicznym” w świetle noworocznego ataku Moskwy na Ukrainę, mówiąc, że Stany Zjednoczone „mało ufają” intencjom deklaracji.

 • Ogłoszenie Putina nastąpiło kilka godzin po ogłoszeniu zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, patriarchy Cyryla Wezwał do zawieszenia broni Świąteczny rozejm na Ukrainie. w DeklaracjaCyryl powiedział, że zaapelował do „wszystkich stron konfliktu wewnętrznego” o zawieszenie broni, aby „prawosławni mogli uczestniczyć w nabożeństwach w Wigilię i Boże Narodzenie”.

 • Niemcy dołączą do Stanów Zjednoczonych w zapewnieniu Ukrainie dodatkowej baterii obrony przeciwlotniczej Patriot, Biały Dom ogłosił po rozmowie telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Schultza i prezydenta USA Joe Bidena. Jak poinformował Biały Dom, obaj przywódcy wyrazili „wspólną determinację, by nadal zapewniać Ukrainie niezbędne wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne tak długo, jak to możliwe”. — powiedział w oświadczeniu.

  READ  Wysoko płatne australijskie prace, które nie wymagają dyplomu
 • Stany Zjednoczone uważają, że sojusznik Władimira Putina Jewgienij Prigożyn jest zainteresowany przejęciem kontroli nad wydobyciem soli i gipsu z kopalń w pobliżu kontrolowanego przez Ukrainę miasta Bachmut, – powiedział w czwartek przedstawiciel Białego Domu. Urzędnik dodał, że istnieją przesłanki, że za „obsesją” Rosji i Prigożyna na punkcie Bachmuta stały motywy pieniężne. Prigożyn jest właścicielem rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner Group.

 • Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Niemcy dostarczają Ukrainie broń To była „dobra decyzja” podczas czwartkowej odprawy. Eksport broni musi być zatwierdzony przez dział Hapic.