Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wpływowy polski lider PiS wraca do rządu – EURACTIV.com

Wpływowy polski lider PiS wraca do rządu – EURACTIV.com

Jarosław Kaczyński, lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i były premier, powróci do rządu jako wicepremier, potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller.

To już drugi raz, kiedy Kaczyński wchodzi do rządu od czasu dojścia PiS do władzy w 2015 roku. W latach 2020-2022 pełnił funkcję wicepremiera i przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rządu.

„Tym razem jego rola będzie inna. Będzie koordynował całą pracę rządu” – powiedział w radiu minister własności państwowej Sasin. Trojka. Dodał, że Kaczyński będzie teraz jedynym wicepremierem.

Wszyscy ministrowie, którzy robili to do tej pory, czyli Sassin, ale także minister kultury Piotr Kliński, minister obrony Mariusz Pulaszak i były minister rolnictwa Henrik Kowalczyk, muszą podać się do dymisji.

Kaczyński był premierem w latach 2006-2007 za poprzedniego rządu PiS.

Jednak powszechnie uważa się, że w pełni odpowiada za funkcjonowanie rządu, co skłoniło niektóre media do nazwania go de facto przywódcą Polski.

Powrót Kaczyńskiego do rządu na kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, w których konserwatywna koalicja PiS mogłaby wygrać trzecią kadencję.

„Nastąpiły istotne zmiany w strukturze rządu, co gwarantuje skuteczną realizację naszego planu stworzenia pomyślnej i bezpiecznej przyszłości dla Polski” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku, witając Kaczyńskiego „z powrotem w gabinecie premiera. „

Jednak opozycyjny centrowy poseł Platformy Obywatelskiej (PO) powiedział, że takie decyzje zostały podjęte, aby pokazać, że Kasisky kontroluje sytuację i władzę i nie boi się wyborów. Nowości Bolsada.

„Szef jego podwładnego znów go podporządkował” – napisała na Twitterze Simone Holownia, liderka centrowej partii Polska 2050, odnosząc się do relacji Morawieckiego jako premiera i Kaczyńskiego jako lidera jego partii.

Dodał, że obecność Kaczyńskiego w rządzie nie rozwiąże żadnych problemów Polaków, ale stworzy wiele nowych i całkowicie sparaliżuje gabinet.

READ  Czechy i Polska przodują w rozwoju PRS

Kaczyński znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów, sceptycyzmu wobec roli Unii Europejskiej i sprzeciwu wobec praw LGBT, zwłaszcza społeczności transpłciowej.

BIS ma poparcie 34,4% Polaków, co daje partii duże szanse na zwycięstwo w nadchodzących wyborach – wynika z nowego sondażu Instytutu Pollster. Superekspres tabletka.

Sondaż wykazał, że 30,7% głosujących poparło Sojusz Obywatelski, koalicję mniejszych partii centrowych i liberalnych.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Dowiedz się więcej z EURACTIV