Coroczne projekty w ramach działań integrujących regionalny Trójkąt Weimarski w dziedzinie kultury, gospodarki i współpracy regionów partnerskich.
Województwo śląskie to nie tylko region o ogromnym potencjale gospodarczym, który przyciąga inwestorów z całego świata, ale także partner we współpracy międzynarodowej na płaszczyźnie kulturalnej i gospodarczej.
Przykładem jest współpraca realizowana w regionalnej formule Trójkąta Weimarskiego, który powstał na wzór Trójkąta Weimarskiego, Komitetu Promowania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Trójkąt Weimarski został utworzony w dniach 28-29 sierpnia 1991 roku w Weimarze w Niemczech przez ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Krzysztofa Skopjesowskiego, Hansa-Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.
Zgodnie z modelem Trójkąta Weimarskiego, Regionalny Trójkąt Weimarski powstał 22 sierpnia 2001 roku z inicjatywy prowincji Śląsk, Nadrenia Północna-Westfalia i Hauts-de-France (pierwotnie Nord-Pas de Calais). Na podstawie umowy corocznie organizowany jest jeden z trzech projektów, naprzemiennie tematycznie: Szczyt Młodych, Projekt Kulturatrium oraz spotkania eksperckie w formie konferencji. W tym roku regiony partnerskie jednogłośnie zdecydowały o włączeniu uczestników z Ukrainy do każdego z tych projektów.
Młodzieżowy szczyt
Głównym projektem współpracy Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest szczyt młodzieży, którego gospodarzem w tym roku jest Hauts-de-France. Młodzież realizowała program w dniach 23-29 lipca 2023 r., a zakończyła się dialogiem z przedstawicielami władz trzech regionów. Projekt ten realizowany jest od 2001 roku.
Uczestnikami są młodzi przedstawiciele regionów: śląskiego, Hauts-de-France i Nadrenii Północnej-Westfalii (grupa 15 osób z każdego regionu, powiększona w tym roku o kilku uczestników pochodzenia ukraińskiego).
Tegoroczna edycja była poświęcona tematowi: „Transformacja energetyczna, narzucona walką z globalnym ociepleniem, musi stawić czoła dodatkowemu wyzwaniu dla suwerenności energetycznej. Ta transformacja gwałtownie przyspieszyła. Jak nasze regiony przemysłowe i ich ludność mogą odpowiedzieć na to wyzwanie między efektywność energetyczna i zrównoważone wykorzystanie energii?”
Podczas wydarzenia młodzi ludzie uczestniczyli w warsztatach i mogli – podczas dyskusji z innymi uczestnikami, a także ekspertami z trzech regionów oraz podczas wizyt terenowych – omówić najważniejsze kwestie związane z transformacją energetyczną, a przede wszystkim wyzwania, jakie przed nią stoją. przynosi. Podczas dyskusji młodzież przedstawiła wyniki tygodniowej pracy i przedstawiła swoje rekomendacje działań na rzecz jak najszybszej transformacji energetycznej.
Nieustępliwi ambasadorzy
Województwo śląskie reprezentował Krzysztof Klimosz – Członek Sejmiku Województwa Śląskiego, który powiedział: „Bardzo cieszy mnie udział młodych ludzi z naszych regionów w edukacji naszego pokolenia o wyzwaniach, jakie niosą ze sobą zmiany klimatu i o potrzebie jak najszybciej podjąć skuteczne działania, aby przyszłe pokolenia mogły żyć w warunkach „Dobrze. To była dla mnie bardzo cenna i ważna dyskusja. Jestem przekonany, że młodzi i nieustępliwi ambasadorzy naszej planety podniosą poprzeczkę w stawianiu czoła wyzwaniom klimatycznym. ”
Projekt Kulturatrium, na który składa się rezydencja artystów, a następnie publiczność prezentująca efekty ich wspólnej pracy, zakończył się 13 czerwca 2023 roku w Bochum w Niemczech. Tam, w zabytkowym budynku dawnego Dworca Centralnego, na żywo przed publicznością wystąpili artyści z Koła Kultury Hip-Hopowej i Sztuki Miejskiej z Polski, Francji, Niemiec i Ukrainy.
Delegację z województwa śląskiego reprezentowała Aleksandra Samira-Gagni – Zastępca Dyrektora Departamentu Ekonomicznego i Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, która podkreśliła stałe zainteresowanie dalszą wymianą doświadczeń i kontaktami: ponowne odkrycie potencjału trójstronnych relacji między województwami, ze względu na to, że w zasadzie współpraca zależy i opiera się głównie na ludziach, którzy są jej fundamentem i siłą napędową.Kontakt z innymi ludźmi, możliwość bycia razem i wspólnego tworzenia, a także tworzenia sieć profesjonalnych i przyjacielskich kontaktów jest wartością dodaną projektów.Jestem przekonany, że tak będzie dalej.”
Śląsk jest gospodarzem spotkania eksperckiego
Gospodarzem tegorocznego spotkania eksperckiego, trzeciego projektu realizowanego w ramach regionalnego trójkąta weimarskiego, będzie województwo śląskie. Tematem spotkania, które zaplanowano na 25-27 września 2023 r. w Katowicach i Tychach, będzie gospodarka o obiegu zamkniętym: przetwarzanie bioodpadów i wytwarzanie energii z odpadów biodegradowalnych. W tym roku oprócz specjalistów z krajów partnerskich planowane jest zaproszenie do dyskusji ekspertów z Ukrainy. Łącznie w grupie będzie około 20 osób.
Obecne oświadczenie o współpracy trójstronnej wygasa w przyszłym roku. Trwają prace nad nowym dokumentem, który ma zostać podpisany w 2024 roku.
Krótko mówiąc, coroczne projekty integrują się w ramach wydarzeń Regionalnego Trójkąta Weimarskiego w dziedzinie kultury, gospodarki i współpracy regionów partnerskich. To okazja do wymiany myśli, pomysłów i wizji ekspertów, polityków, artystów i młodych ludzi z Europy, którzy będą kształtować polityczny, gospodarczy, środowiskowy i kulturowy krajobraz przyszłości.
Zdjęcie dzięki uprzejmości Hauts-de France.
Ta zawartość została wyprodukowana we współpracy z organizacją partnerską w ramach naszego programu World Vision. Nasze oprogramowanie pomaga firmom zwiększać ich obecność cyfrową i wzmacniać przywództwo myślowe ich ekspertów. Dowiedz się więcej tutaj.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Polski minister twierdzi, że po wprowadzeniu zakazu importu zbóż rozmowy z Ukrainą idą we właściwym kierunku
Pożar baterii w Bouldercombe stanowi ostrzeżenie dla mieszkańców regionalnego stanu Queensland
Poseł Polski do spraw wycofania się Rosji z Ukrainy – gazeta