Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wybory samorządowe w Polsce testują koalicję Tuska – Euractive

Wybory samorządowe w Polsce testują koalicję Tuska – Euractive

Niedzielne wybory samorządowe będą pierwszym od czterech miesięcy sprawdzianem akceptacji społecznej dla nowego rządu polskiego premiera Donalda Tuska, po miażdżącym zwycięstwie w ubiegłorocznych wyborach powszechnych.

W październikowych wyborach konserwatywny PiS wygrał trzecią kadencję, ale zabrakło mu większości w parlamencie, tracąc władzę na rzecz koalicji partii centrowych i lewicowych pod przewodnictwem Tuska.

W miarę trwania maratonu wyborczego koalicja rządząca staje przed dwoma poważnymi testami swojej popularności: w niedzielę wyborami samorządowymi i czerwcowymi wyborami europejskimi.

Piotr Maciej Kaczyński, ekspert ds. UE w Fundacji Bronisława Geremka, powiedział Euractiv, że skoro PiS nadal kontroluje wiele samorządów, celem koalicji będzie ich jak największa utrata.

„Jeśli koalicja wygra, PiS będzie w defensywie. W przeciwnym razie status quo będzie kontynuowane” – powiedział.

Tradycyjnie w dużych miastach wspierane były partie postępowe i prounijne, a Warszawa i Gdańsk były bastionami Sojuszu Obywatelskiego Zmierzchu (KO, EPP). Natomiast obszary wiejskie generalnie popierają PiS.

Jak wynika z niedawnego sondażu Instytutu Pollster dla nadawcy publicznego, obecny prezydent Rafał Trzaskowski (KO) jest niemal pewien, że w Warszawie wygra drugą kadencję, zdobywając blisko 50% głosów. TVP. Na drugim miejscu znajduje się Magdalena Pijet z Partii Lewicy (S&D) z szacunkowym poparciem 16%, a na trzecim Tobiasz Bocheński z PiS (11%).

„Mimo sondaży Bochensky ma szansę na drugie miejsce” – powiedział Castor Kuslewski, analityk polityczny w czasopiśmie Politica Inside.

Nawet jeśli Trzaskowski wygra, nie będzie mógł pełnić swojej funkcji nawet przez pierwszą połowę drugiej kadencji, bo jego partia podobno rozważa go jako kandydata na następcę Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta Polski.Testowanie zarówno Dusk, jak i Pies

Ogólne sondaże są zaskakująco niejednoznaczne, a Sojusz Obywatelski i BIS są prawie zrównane.

W sondażu przeprowadzonym dla prywatnego nadawcy przez Opinia24 na drugim miejscu znajduje się KO z 29%, a PiS z 28%. TVN czyta

READ  Zobacz World Athletics Continental Tour Lekkoatletyka z Solav, Polska

„Jeśli Sojusz Obywatelski pokona PiS, wyśle ​​mocny sygnał o swoim potencjale” – powiedział Kaczyński.

Nadal nic nie jest pewne. „Wyobrażam sobie sytuację, w której Sojusz Obywatelski poradzi sobie gorzej niż PiS” – powiedział Kuselewski w czwartkowej debacie przedwyborczej. Spostrzeżenia polityczne.

Zwycięstwo PiS może wynikać z mechanizmu, dzięki któremu wyborcy koalicji rządzącej przestaną postrzegać PiS jako zagrożenie, co doprowadzi do niższej frekwencji. W efekcie dobre wyniki PiS będą wiązać się z niską frekwencją wyborczą – tłumaczy Kuselewski.

Niedzielne wybory będą ważne dla PiS, ponieważ pokażą, jak społeczeństwo postrzega tę partię w Polsce kilka miesięcy po utracie władzy i w jakim kierunku musi obrać PiS, aby odbudować swoje poparcie – powiedział Spacimir Domaratski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Uraktywny.

„Każdy słaby wynik jest wskaźnikiem oceny społeczeństwa na temat działań rządu” – stwierdził, pytany o polityczne konsekwencje ewentualnej porażki koalicji rządzącej.

Powiedział także, że sojusz nie powinien ignorować wyniku.

Domaratski podkreślił jednak, że ocena ogólnego wyniku obozu Zmierzchu będzie „niejasna”, gdyż każda partia koalicji rządzącej będzie w tych wyborach startować osobno.

Głosowanie w sprawie horyzontu UE

Wybory samorządowe będą także ostatnim sprawdzianem przed wyborami europejskimi.

Choć oba rodzaje głosowania rządzą się zupełnie innymi zasadami, Domaracki powiedział, że niedzielne wyniki będą zapowiedzią czerwcowych wyborów i pokażą ogólne tendencje polityczne.

„To jest jak tor przeszkód. Trudno nadrobić zaległości w tym, kto w pewnym momencie upadnie” – zauważył Kaczyński.

Niemniej jednak niektóre kwestie związane z UE mogły mieć wpływ na lokalne kampanie. Dobrym przykładem jest podejście samorządów do Europejskiego Zielonego Ładu, biorąc pod uwagę złość rolników, że poprzednie i obecne rządy niewystarczająco dbały o interesy Warszawy w Brukseli.

„Innym przykładem jest podejście do większej integracji UE” – dodał Domaracki.

READ  Polska i Ukraina zwiększą do 2022 r. wydobycie węgla dla zimnego klimatu

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się teraz do naszego biuletynu Wybory do UE Dekodowane