Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wybuch genetycznie powiązanego polio typu dzikiego w Afryce – Vax przed podróżą

(Vax przed podróżą)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) niedawno podała szczegóły przypadku dzikiego wirusa polio typu 1 (WPV1) w Mozambiku, który jest genetycznie spokrewniony ze szczepem wykrytym w Pakistanie i podobny do przypadku potwierdzonego w Malawi w lutym 2022 roku.

Mozambik jest również dotknięty wybuchem epidemii wirusa polio typu 2 pochodzącego ze szczepionki (cVDPV2), przy czym siedem przypadków zgłoszono od 2021 r. i nadal trwa.

Mozambik aktywnie uczestniczy w wielokrajowej akcji ratunkowej realizowanej w całym regionie Afryki Południowo-Wschodniej w odpowiedzi na zgłoszony przypadek WPV1 w Malawi, wraz z Tanzanią, Zambią i Zimbabwe, aby dotrzeć do ponad 23 milionów dzieci w całym regionie.

Przeprowadzono już dwie rundy kampanii biwalentnych doustnych szczepień przeciwko polio, z których ostatnia odbyła się pod koniec kwietnia 2022 r., w której zaszczepiono ponad 4,5 miliona dzieci w Mozambiku.

Według szacunków WHO i UNICEF, w Mozambiku w 2020 r. objęcie trzecią dawką OPV3 i pierwszą dawką inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV1) wyniosło odpowiednio 73% i 78%.

The KTO stwierdził? 23 czerwca 2022 r. „ryzyko międzynarodowego rozprzestrzeniania się, szczególnie w południowo-wschodnim regionie Afryki, pozostaje wysokie z powodu utrzymujących się suboptymalnych luk w odporności i inwigilacji oraz ruchów ludności na dużą skalę”.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ​​nadal istnieje wysokie ryzyko międzynarodowego rozprzestrzeniania się wirusa WPV1, a ryzyko związane z równoczesnym wybuchem epidemii cVDPV2 jest obecnie oceniane jako umiarkowane.

Polio to wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, która dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia.

Wirus jest przenoszony przez zarażonych ludzi (zwykle dzieci) z kałem, gdzie może szybko się rozprzestrzeniać, zwłaszcza na obszarach o słabych warunkach higienicznych i sanitarnych.

Jednak rozwinięte kraje Izraela i Wielkiej Brytanii potwierdziły polio w próbkach ścieków w 2022 roku.

W odpowiedzi Izrael rozpoczął w kwietniu 2022 r. pokaźną kampanię szczepień przeciwko polio, mając nadzieję na dotarcie do milionów dzieci.

READ  InSight z NASA dowiaduje się o pierwszym uderzeniu meteorytu w Marsa

Aby poinformować międzynarodowych podróżnych o potencjalnych zagrożeniach związanych z polio, wydało amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom UWAGA – Poziom 2Zawiadomienia o ćwiczeniach w zakresie rozszerzonych środków ostrożności z marca 2022 r. dla krajów w Afryce, Azji i Europie Wschodniej.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom mówi: „Przed każdą podróżą międzynarodową każdy, kto nie jest zaszczepiony, został niekompletnie zaszczepiony lub ma nieznany status szczepienia przeciwko polio, powinien ukończyć rutynową serię szczepień przeciwko polio”.

„Dorośli, którzy wcześniej ukończyli pełną rutynową serię szczepionek przeciwko polio, nie otrzymali jeszcze dawki przypominającej dla dorosłych i udają się do któregokolwiek z miejsc wymienionych powyżej, powinni otrzymać jedną dawkę przypominającą szczepionki na całe życie”, CDC.

Istnieje kilka zatwierdzonych na całym świecie szczepionek przeciwko polio, które są wymienione w: Vax-Before-Travel.com/Polio.