-Reklama-

Wycieczka integracyjna3 min - minimalny czas na przeczytanie artykułu.

0
Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim udali się na wycieczkę integracyjną po Ziemi Tarnowskiej. Wyjazd klas pierwszych wpisuje się w wieloletnią tradycję szkoły. Co roku nowi uczniowie wraz z wychowawcami mają możliwość lepiej się poznać, zintegrować, a także miło i pożytecznie spędzić czas.

 

Najważniejszym punktem corocznego wyjazdu jest wizyta na cmentarzu w Ciężkowicach, gdzie spoczywa ksiądz Prałat  Kazimierz Zając. W tym roku przypada 25. rocznica śmierci księdza prałata. Kapłan był wieloletnim proboszczem parafii Radomyśl Wielki, katechetą i wychowawcą młodzieży. Dał się poznać jako gorliwy duszpasterz, dobry kaznodzieja, spowiednik i organizator wielu prac budowlanych. Ksiądz Kazimierz Zając był kapłanem pracowitym, niestrudzonym, wytrwałym, szlachetnym i pobożnym. Ucząc młodzież starał się im wpoić ducha patriotyzmu i gorącego umiłowania ojczyzny. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych.

Młodzież Zespołu Szkół każdego roku odwiedza grób księdza prałata w Ciężkowicach, modli się, porządkuje nagrobek, stawia kwiaty i zapala znicze. Poznaje także biografię kapłana, która dla współczesnego młodego człowieka może być wzorem wartości, którymi powinien się w życiu kierować. Wizyta to także lekcja historii i patriotyzmu.
Kolejnym punktem wycieczki jest wędrówka po Rezerwacie Skamieniałe Miasto, który jest częścią Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Już w 1931 roku rezerwat ten uznany został za zabytek przyrody. Rozciąga się pomiędzy doliną rzeki Białej a szczytem wzgórza Skała (367 m n.p.m.). Podczas spaceru można zobaczyć tu rozmaite formy skalne piaskowca, nieraz bardzo niezwykłe.
Rezerwat jest przykładem tzw. skalnego miasta – zespołu skał zgrupowanych na niewielkiej powierzchni i tworzących przeróżne kształty. Tutaj każda forma ma swoją nazwę, a bardzo często też wiąże się z nią jakaś legenda, mająca tłumaczyć sposób ich powstania i taki właśnie wygląd. Są tu więc skały podobne do ludzi i zwierząt, przedmiotów czy miejsc.
Młodzież miała też możliwość zwiedzić i poznać historię zabytkowych kościołów w Tuchowie i w Tropiu. Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej jest to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo – wschodniej Polsce. Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika z klasztorem redemptorystów w Tuchowie to murowany barokowy kościół przyklasztorny (od 1951 roku parafialny) w Tuchowie, sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe diecezji tarnowskiej, od 2010 bazylika mniejsza. Obok kościoła znajdują się zabudowania klasztoru zgromadzenia redemptorystów, którzy opiekują się tym sanktuarium, wybudowane w końcu XIX wieku. W Tropiu znajduje się Kościół parafialny pw. Świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta –romańska budowla z przełomu XI/XII w. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce. Położony na stromej skale nad brzegiem Dunajca wygląda malowniczo.
Wyjazd uczniów buł bardzo udany. Pogoda dopisała, humory także. Młodzież miała okazję nie tylko lepiej się poznać, zaprzyjaźnić, ale także miło i pożytecznie spędzić czas. Ponadto wyjazd to zawsze cenna lekcja historii i patriotyzmu.

Zostaw swój głos

-REKLAMA-

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.