Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyjaśnienie: Czym jest szczepionka Mosquirix, pierwsza szczepionka na malarię wspierana przez Światową Organizację Zdrowia?

Wyjaśnienie: Czym jest szczepionka Mosquirix, pierwsza szczepionka na malarię wspierana przez Światową Organizację Zdrowia?

RTS, S/ASO1 (RTS.S), nazwa handlowa Mosquirix, który był Zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w środę (6 października) jest pierwszą i jak dotąd jedyną szczepionką, która w testach na małych afrykańskich dzieciach okazała się w stanie znacząco zmniejszyć malarię, ciężką, zagrażającą życiu malarię.

Szczepionka działa przeciwko Plasmodium falciparum, najbardziej śmiercionośnemu pasożytowi malarii na świecie i najbardziej rozpowszechnionemu w Afryce. Wśród dzieci, które otrzymały 4 dawki w badaniach klinicznych na dużą skalę, szczepionka była w stanie zapobiec około 4 na 10 przypadków malarii w okresie 4 lat.

Jest to pierwsza szczepionka na malarię, która przeszła proces rozwoju klinicznego i uzyskała pozytywną opinię naukową Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Jest to również pierwsza szczepionka na malarię oferowana przez trzy krajowe ministerstwa zdrowia w ramach programów szczepień dziecięcych – ponad 800 000 dzieci w Ghanie, Kenii i Malawi zostało zaszczepionych i korzysta z dodatkowej ochrony zapewnianej przez szczepionkę w ramach pilotażu program.

Inne niedawne dowody kliniczne pokazują, że strategiczne dostarczanie szczepionek przed wysokim sezonem przenoszenia malarii na obszarach, gdzie malaria jest wysoce sezonowa, może poprawić oddziaływanie i znacznie zmniejszyć śmiertelność, zwłaszcza w połączeniu z innymi zalecanymi interwencjami kontroli malarii.

Globalny ciężar malarii

Malaria to zagrażająca życiu choroba wywoływana przez pasożyty przenoszone na ludzi poprzez ukąszenia zarażonego komara Anopheles. Można temu zapobiegać i leczyć.

Jednak w 2019 roku na całym świecie było około 229 milionów przypadków malarii, a szacowana liczba zgonów z powodu malarii w tym roku wynosiła 409 000.

Najbardziej narażoną na malarię grupą są dzieci poniżej 5 roku życia; W 2019 r. stanowili 67% (274 000) wszystkich zgonów z powodu malarii na całym świecie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2019 roku Indie miały 5,6 miliona przypadków malarii w porównaniu do około 20 milionów w 2000 roku.

READ  Skamieniałe ptaki, które żyły 120 milionów lat temu, miały język tak długi jak jego głowa

Jak szczepionka może pomóc?

Zalecenia WHO opierają się na radach jej dwóch globalnych organów doradczych, jednego ds. szczepień, a drugiego ds. malarii.

Światowa Organizacja Zdrowia, w kontekście kompleksowej kontroli malarii, zaleciła stosowanie szczepionki przeciw malarii RTS, S/AS01 w zapobieganiu malarii P. falciparum u dzieci mieszkających na określonych przez nią obszarach o umiarkowanej do wysokiej transmisji.

Szczepionka przeciw malarii powinna być podana w 4-dawkowym schemacie dzieciom w wieku od 5 miesięcy w celu zmniejszenia zachorowania i obciążenia malarią.

Kolejne kroki w zakresie szczepionki przeciw malarii zalecanej przez WHO obejmą decyzje o finansowaniu przez globalną społeczność zdrowia w celu szerszego rozpowszechniania w krajach endemicznych oraz podejmowanie decyzji krajowych w sprawie przyjęcia szczepionki w ramach krajowych strategii kontroli malarii.

Szczepionka jest doskonałym dodatkiem do zestawu narzędzi do kontroli malarii i może pomóc w przywróceniu kontroli malarii na właściwe tory.

Dziecko z wioski Tomale w Malawi otrzymuje pierwszą na świecie szczepionkę na malarię w ramach programu pilotażowego. (AP Photo/Jerome Delay, plik)

Kraje, które wyeliminowały malarię

Globalnie sieć eliminacji malarii rozwija się, ponieważ coraz więcej krajów dąży do celu eliminacji malarii. W 2019 r. 27 krajów zgłosiło mniej niż 100 przypadków choroby, w porównaniu z 6 w 2000 r.

Kraje, w których przez co najmniej 3 kolejne lata nie wystąpiły pierwotne przypadki malarii, mogą ubiegać się o Certyfikat Eliminacji Malaria WHO. W ciągu ostatnich dwóch dekad 11 krajów uzyskało certyfikat Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia jako wolne od malarii: Zjednoczone Emiraty Arabskie (2007), Maroko (2010), Turkmenistan (2010), Armenia (2011), Sri Lanka (2016), Kirgistan (2016), Paragwaj (2018), Uzbekistan (2018), Algieria (2019), Argentyna (2019) i Salwador (2021).

wiadomości | Kliknij, aby uzyskać najlepsze wyjaśnienie dnia w swojej skrzynce odbiorczej