Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wyjaśnienie: Czym jest szczepionka Mosquirix, pierwsza szczepionka na malarię wspierana przez Światową Organizację Zdrowia?

RTS, S/ASO1 (RTS.S), nazwa handlowa Mosquirix, który był Zatwierdzony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w środę (6 października) jest pierwszą i jak dotąd jedyną szczepionką, która w testach na małych afrykańskich dzieciach okazała się w stanie znacząco zmniejszyć malarię, ciężką, zagrażającą życiu malarię.

Szczepionka działa przeciwko Plasmodium falciparum, najbardziej śmiercionośnemu pasożytowi malarii na świecie i najbardziej rozpowszechnionemu w Afryce. Wśród dzieci, które otrzymały 4 dawki w badaniach klinicznych na dużą skalę, szczepionka była w stanie zapobiec około 4 na 10 przypadków malarii w okresie 4 lat.

Jest to pierwsza szczepionka na malarię, która przeszła proces rozwoju klinicznego i uzyskała pozytywną opinię naukową Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Jest to również pierwsza szczepionka na malarię oferowana przez trzy krajowe ministerstwa zdrowia w ramach programów szczepień dziecięcych – ponad 800 000 dzieci w Ghanie, Kenii i Malawi zostało zaszczepionych i korzysta z dodatkowej ochrony zapewnianej przez szczepionkę w ramach pilotażu program.

Inne niedawne dowody kliniczne pokazują, że strategiczne dostarczanie szczepionek przed wysokim sezonem przenoszenia malarii na obszarach, gdzie malaria jest wysoce sezonowa, może poprawić oddziaływanie i znacznie zmniejszyć śmiertelność, zwłaszcza w połączeniu z innymi zalecanymi interwencjami kontroli malarii.

Globalny ciężar malarii

Malaria to zagrażająca życiu choroba wywoływana przez pasożyty przenoszone na ludzi poprzez ukąszenia zarażonego komara Anopheles. Można temu zapobiegać i leczyć.

Jednak w 2019 roku na całym świecie było około 229 milionów przypadków malarii, a szacowana liczba zgonów z powodu malarii w tym roku wynosiła 409 000.

Najbardziej narażoną na malarię grupą są dzieci poniżej 5 roku życia; W 2019 r. stanowili 67% (274 000) wszystkich zgonów z powodu malarii na całym świecie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2019 roku Indie miały 5,6 miliona przypadków malarii w porównaniu do około 20 milionów w 2000 roku.

READ  Wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w Nowej Południowej Walii, wzrost liczby zachorowań na koronawirusa w Nowej Południowej Walii, trwa zablokowanie w Nowej Południowej Walii, trwa zablokowanie w okresie wiktoriańskim, szczepionka Pfizer rozprzestrzenia się wysoko

Jak szczepionka może pomóc?

Zalecenia WHO opierają się na radach jej dwóch globalnych organów doradczych, jednego ds. szczepień, a drugiego ds. malarii.

Światowa Organizacja Zdrowia, w kontekście kompleksowej kontroli malarii, zaleciła stosowanie szczepionki przeciw malarii RTS, S/AS01 w zapobieganiu malarii P. falciparum u dzieci mieszkających na określonych przez nią obszarach o umiarkowanej do wysokiej transmisji.

Szczepionka przeciw malarii powinna być podana w 4-dawkowym schemacie dzieciom w wieku od 5 miesięcy w celu zmniejszenia zachorowania i obciążenia malarią.

Kolejne kroki w zakresie szczepionki przeciw malarii zalecanej przez WHO obejmą decyzje o finansowaniu przez globalną społeczność zdrowia w celu szerszego rozpowszechniania w krajach endemicznych oraz podejmowanie decyzji krajowych w sprawie przyjęcia szczepionki w ramach krajowych strategii kontroli malarii.

Szczepionka jest doskonałym dodatkiem do zestawu narzędzi do kontroli malarii i może pomóc w przywróceniu kontroli malarii na właściwe tory.

Dziecko z wioski Tomale w Malawi otrzymuje pierwszą na świecie szczepionkę na malarię w ramach programu pilotażowego. (AP Photo/Jerome Delay, plik)

Kraje, które wyeliminowały malarię

Globalnie sieć eliminacji malarii rozwija się, ponieważ coraz więcej krajów dąży do celu eliminacji malarii. W 2019 r. 27 krajów zgłosiło mniej niż 100 przypadków choroby, w porównaniu z 6 w 2000 r.

Kraje, w których przez co najmniej 3 kolejne lata nie wystąpiły pierwotne przypadki malarii, mogą ubiegać się o Certyfikat Eliminacji Malaria WHO. W ciągu ostatnich dwóch dekad 11 krajów uzyskało certyfikat Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia jako wolne od malarii: Zjednoczone Emiraty Arabskie (2007), Maroko (2010), Turkmenistan (2010), Armenia (2011), Sri Lanka (2016), Kirgistan (2016), Paragwaj (2018), Uzbekistan (2018), Algieria (2019), Argentyna (2019) i Salwador (2021).

wiadomości | Kliknij, aby uzyskać najlepsze wyjaśnienie dnia w swojej skrzynce odbiorczej