Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Burza słoneczna uderzająca w Ziemię: zdjęcia zorzy polarnej

Pokazane są niezwykłe obrazy oszałamiającego pokazu świetlnego spowodowanego przez burzę słoneczną, która uderzyła w Ziemię, ze światłami zorzy polarnej w Australii.

Skygazers zauważyli zorzę polarną, gdy burze geomagnetyczne, które uderzyły w Ziemię w tym tygodniu, przyniosły oszałamiający nocny pokaz, a światła zorzy polarnej będą widoczne również z Australii.

Oczy wzniosły się ku świecącemu niebu nad częściami północnej Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Jednak w innych regionach chmura prawdopodobnie przesłoni zieleń zorzy polarnej wywołanej przez potężną burzę słoneczną.

Burze słoneczne są wywoływane przez rodzaj rozbłysku słonecznego zwany koronalnym wyrzutem masy — masowym wyrzutem plazmy z najbardziej zewnętrznej warstwy Słońca, zwanej koroną.

Według Amerykańskiego Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej, zdarzenie słoneczne może prowadzić do wahań sieci energetycznej, a także „nieprawidłowości prowadzenia statku kosmicznego”.

Dzieje się tak, gdy potężna eksplozja materii ze Słońca powoduje zjawisko znane jako burza geomagnetyczna, która zakłóca pole magnetyczne Ziemi.

Australijczycy zostali poproszeni o zwracanie uwagi na światła zmierzchu, które mają być widoczne od wtorkowej nocy.

To rzadkie wydarzenie skłoniło Brytyjczyków do wyprawy za granicę zeszłej nocy, aby spróbować uchwycić idealne ujęcie.

W Kirkwall w Szkocji nauczyciel ze szkoły podstawowej udostępnił cztery zdjęcia nocnego nieba.

Panna H. Pinner napisała na Twitterze, że podczas poszukiwania zorzy polarnej nad jej domem pojawił się „wyraźny arktyczny blask”.

Julie Calderwood Fitzsimmons z Orkadów, na północnym wybrzeżu Szkocji, powiedziała, że ​​„od kilku godzin obserwuje zorzę polarną i wszystko, co widzimy, to zielona poświata po drugiej stronie chmur.

W międzyczasie Daniel Tonks z Birmingham udostępnił kilka olśniewających zdjęć zorzy polarnej z Islandii.

Inne niesamowite pokazy można zobaczyć w Kanadzie i Norwegii.

Dr Beth Keith powiedziała, że ​​„zaprowadziła dzieci na szczyty, aby popatrzyły na zachmurzone niebo”, zanim wróciła do Sheffield, gdzie ciemne, zachmurzone niebo zakryło jedyną zorzę polarną, którą „widzimy dziś wieczorem”.

READ  Jak pojawienie się roślin lądowych wpłynęło na system kontroli klimatu Ziemi?

Brytyjskie biuro Met powiedziało, że zorza polarna „prawdopodobnie pojawi się na dużej części Szkocji i może dziś w nocy objąć północną Anglię i Irlandię Północną”.

Rzecznik powiedział: „Dla wielu na tych obszarach będzie bardzo pochmurno, ale są pewne lokalizacje, które mają szansę”.

Agencja dodała, że ​​„aurora borealis jest możliwa w 11 i 12 centrach w większości Szkocji, chociaż ilość chmur jest zwiększona, co oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, aby były widoczne dla większości ludzi”.

Tom Keirs, astronom i autor książek Zorza polarna: najlepszy przewodnik po zorzach polarnych, wezwał ludzi do dalszego szukania pomimo prognozy ciężkich chmur.

„Niestety, myślę, że zachmurzenie będzie problemem dla Szkocji, ale to nie znaczy, że nie powinieneś próbować, jeśli masz jakiekolwiek oczywiste poprawki” – powiedział.

Prognoza mówi, że burza słoneczna „może mieć w środku kieszenie zwiększonej energii, więc od czasu do czasu może gwałtownie wzrosnąć”.

„Oznacza to, że jest bardzo prawdopodobne, że zorza polarna faktycznie dotrze do północnej Anglii i prawdopodobnie tak daleko na południe, jak gdzieś w Belfaście lub Umag – nie tak daleko na południe” – powiedział Kerss.

„Ale może stać się widoczny nad morzem tylko z każdego, kto ma widok na północ na północną Anglię”.

Dodał, że prawdopodobieństwo zakłóceń w Wielkiej Brytanii jest niskie ze względu na prognozy pogody kosmicznej i elektrotechnikę.

„Nie spodziewamy się utraty zasilania lub wysadzenia jakichkolwiek transformatorów lub czegokolwiek podczas burzy tej wielkości.

„Ale możliwe jest, że superburza słoneczna, taka jak ta około 150 lat temu, może spowodować rozległe zakłócenia – jesteśmy trochę szczęśliwi, że jeszcze do tego nie doszło”.

Ostrzeżenie astronautyczne

W poniedziałkowej aktualizacji Centrum Prognozowania Pogody Kosmicznej poinformowało, że monitorowanie umiarkowanej burzy geomagnetycznej trwało do 12 października.

READ  Rolex sprowadza Deliveroo do jednego szczęśliwego kraju

Eksperci dodali: „Zorzę polarną często można zaobserwować gdzieś na Ziemi tuż po zachodzie słońca lub tuż przed wschodem słońca”.

„Zorza polarna nie jest widoczna w ciągu dnia, (to) nie musi znajdować się bezpośrednio na niebie, ale można ją obserwować z odległości do 1000 kilometrów, gdy zorza jest jasna i jeśli warunki są odpowiednie.

„Zorza polarna wskazuje na aktualne warunki burzy geomagnetycznej i zapewnia świadomość stanu dla wielu technologii.

„(It) bezpośrednio wpływa na radiokomunikację o wysokiej częstotliwości i nawigację satelitarną GPS/GNSS.

„Nierozerwalnie związane z Ziemią indukują prądy, które wpływają na przesyłanie energii elektrycznej.

„Dla wielu osób zorza polarna jest pięknym nocnym zjawiskiem, które warto podróżować w rejony arktyczne tylko po to, by je zobaczyć.

„To jedyny sposób, w jaki większość ludzi może naprawdę doświadczyć pogody kosmicznej”.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się słońce Reprodukowano go za zgodą