Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wysoki Trybunał orzekł, że polskie reformy sądownictwa są „ odpowiedzialne za naruszenie prawa UE ”

Unia Europejska (UE) twierdzi, że zmiany w polskim sądownictwie wprowadzone przez jej konserwatywny rząd podważają system prawny tego kraju. / Shrek Sokolovsky / A.P.

Unia Europejska (UE) twierdzi, że zmiany w polskim sądownictwie wprowadzone przez jej konserwatywny rząd podważają system prawny tego kraju. / Shrek Sokolovsky / A.P.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł we wtorek, że nowe zasady powoływania sędziów do Sądu Najwyższego w Polsce mogą naruszać prawo UE.

Orzeczenie zobowiązuje prawicowy rząd Polski do zawieszenia tych zasad i utrzymania niezawisłości sądownictwa oraz prawa do ochrony sądowej.

Zgodnie z orzeczeniem, reforma sądownictwa w Polsce jest „odpowiedzialna za łamanie prawa UE” poprzez uniemożliwienie sędziom ponownego rozpatrywania ich orzeczeń na stanowiska w SN.

Orzeczenie Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, która ma 15 sędziów rozpatrujących sprawy przeciwko państwom członkowskim, stanowi uzupełnienie wcześniejszych orzeczeń przeciwko Polsce w związku ze zmianami w jej strukturze sądowniczej w ciągu ostatnich sześciu lat, a krytycy i Komisja Europejska zbagatelizowali sędziowie. 'Wolność.

„Gwarancje niezawisłości i bezstronności wymagane na mocy prawa UE zakładają istnienie zasad regulujących powoływanie sędziów” – powiedział.

Oficjalne reakcje Warszawy na orzeczenie UE były zdecydowane. / Shrek Sokolovsky / A.P.

Oficjalne reakcje Warszawy na orzeczenie UE były zdecydowane. / Shrek Sokolovsky / A.P.

Wzmocniony wpływ polityczny

Wyrok pozwala także polskim sądom na uniknięcie stosowania się do przepisów rządowych wprowadzonych w 2018 i 2019 roku, jeśli uznają to za zgodne z prawem UE, w decyzji, która może mieć znaczący wpływ na przyszłe orzeczenia sądowe dotyczące nominacji sędziów.

Prawo w Polsce wzmocniło wpływ polityczny na sądy i sąd najwyższej instancji, w tym na organ Krajowej Rady Sądownictwa, organ powołany do Sądu Najwyższego.

Zakazał również sędziom prawa do odwołania się od decyzji rady.

READ  Polska wiza biznesowa jest dla wygnanych białoruskich pracowników technologicznych kluczem do ucieczki przed represjami

Christian Wigand, jego urzędnik ds. Praworządności, powiedział, że Komisja Europejska zbada, jak polskie orzeczenie zostało wdrożone.

Oficjalne reakcje Warszawy na orzeczenie UE były zdecydowane.

Kluczowa postać stojąca za wieloletnimi kontrowersyjnymi reformami sądownictwa wprowadzonymi przez polski rząd nacjonalistyczny, minister sprawiedliwości Gbigno Geopro, oskarżył we wtorek trybunał UE o orzeczenie „poza umowami europejskimi, a tym samym ich naruszanie”.

Dodał, że wyrok był „dla nas nie do przyjęcia”, ponieważ „nie uwzględnia wszystkich mandatów prawno-konstytucyjnych kraju”.

Dziennikarzom warszawskim powiedział: „Mamy tu bardziej do czynienia z polityką niż z prawem”.

Sędzia Julia Prylepska, szefowa polskiej ustawy o nadzorze Sądu Najwyższego, stwierdziła, że ​​orzeczenie to „narusza porządek konstytucyjny Polski” i podważa „fundamenty Unii Europejskiej jako wspólnoty suwerennych narodów”.

Prasilepska była jedną z pierwszych nominacji sędziowskich dokonanych przez obecny rząd.

Ale wielu w Polsce z zadowoleniem przyjęło tę decyzję.

„The [EU] Sąd wyznaczył granice władzy politycznej – powiedziała prawniczka Marganna Tepska. Odnosi się nie tylko do regulaminu, ale także do sytuacji politycznej, co sprawia, że ​​sąd wyraźnie widzi, co się dzieje w Polsce. „

Boris Budka, lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, nazwał to orzeczenie „zwycięstwem prawa nad nielegalnością”.

Sąd UE nie wypowiedział się, czy zmiany wprowadzone przez polskie prawo i Partię Sprawiedliwości w 2018 i 2019 r. Naruszają prawo unijne. / Shrek Sokolovsky / A.P.

Sąd UE nie wypowiedział się, czy zmiany wprowadzone przez polskie prawo i Partię Sprawiedliwości z 2018 i 2019 r. Naruszają prawo unijne. / Shrek Sokolovsky / A.P.

Wiele ostrzeżeń

Wyrok jest odpowiedzią na pytanie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Polsce w sprawie skargi niektórych sędziów.

Polscy sędziowie stwierdzili, że nowe przepisy pozbawiają ich prawa do odwołania się od decyzji o odrzuceniu ich jako kandydatów do Sądu Najwyższego.

READ  Polska kontroluje ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i małych firm

Na podstawie wyroku wydanego we wtorek, Sąd Najwyższy może teraz zdecydować o ponownym rozpatrzeniu odwołań pięciu sędziów, którzy nie są lojalistami rządowymi.

Może przy tym orzec, że pełna nominacja do Sądu Najwyższego w 2018 roku jest praktycznie wadliwa i nieskuteczna.

Sąd UE nie wypowiedział się, czy zmiany wprowadzone przez polskie prawo i Partię Sprawiedliwości w 2018 i 2019 r. Naruszają prawo unijne.

Stwierdził, że jest to sprawa do rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy w Polsce.

Jednak sąd, który został zmuszony do zastosowania prawa unijnego do prawa polskiego, powiedział, że „powinien odrzucić te poprawki” i wykorzystać poprzednią ustawę do rozpoznania wyzwań wykluczonych sędziów.

Orzeczenie polskiego rządu w sprawie „ingerencji politycznej w sądownictwo”, pomimo licznych ostrzeżeń, jest wyraźną wskazówką, że rząd rażąco łamie praworządność. Podważa również zaufanie Europy do tamtejszego systemu prawnego ”- powiedział Geron Lineers, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Komisja Europejska zainicjowała szereg postępowań przeciwko Polsce przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, który rozważa praworządność w Warszawie i odejście od europejskich norm demokratycznych.

W 2017 r. Władza wykonawcza UE wszczęła przeciwko Polsce „procedurę z sekcji 7” na mocy traktatu o UE.

Skończyłby w Polsce i teoretycznie pozbawiłby ją prawa głosu w działaniach UE.

Ale Polska i Węgry, inne państwo członkowskie w gorącej wodzie z Komisją ds. Naruszeń, również mają umowę o wzajemnej ochronie, która chroni każde z nich przed jednomyślnym głosowaniem potrzebnym do przeprowadzenia tej akcji.

Źródła: AP, AFP