Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Xi Jinping ogłosił plany umożliwienia chińskiej armii prowadzenia „specjalnych operacji wojskowych” za granicą

Analitycy twierdzą, że chiński przywódca Xi Jinping stworzył podstawy prawne dla rozszerzenia roli chińskiego wojska w innych krajach, zaledwie kilka tygodni po podpisaniu przez Pekin porozumienia o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona.

Po ujawnieniu kilku szczegółów rząd Xi ogłosił, że zatwierdził on zestaw wytycznych dla nowych procesów, które pozwolą na przeprowadzenie chińskich „operacji sił zbrojnych”, które nie są wojną.

Prezydent Xi, jak jest powszechnie znany w Chinach ze względu na swoją funkcję przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej, podpisał według państwowych mediów 59 artykułów, ale nie zostały one opublikowane.

Zamiast tego, raporty rządowe mówią, że ustanowiła w Chinach podstawę prawną dla Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, aby „chronić narodową suwerenność, bezpieczeństwo i interesy rozwojowe Chin”, zgodnie z artykułem opublikowanym w mediach Partii Komunistycznej Global Times.

Ładowanie

„Chińskie siły mogą zapobiec wpływowi efektów ubocznych niestabilności regionalnej na Chiny, zabezpieczyć ważne szlaki transportowe dla strategicznych materiałów, takich jak ropa, lub chronić chińskie inwestycje, projekty i personel za granicą” – napisano w Global Times.

Powiedziała również, że wytyczne określą rolę wojska w działaniach, które już wykonuje, takich jak pomoc w przypadku katastrof, misje pomocowe i utrzymywanie pokoju.

Decyzja prezydenta Xi o promowaniu i legalizacji niewojennych „operacji militarnych” wzbudziła zdziwienie, ponieważ ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po tym, jak rosyjski prezydent Władimir Putin dokonał inwazji na Ukrainę pod przykrywką „specjalnej operacji wojskowej”.

Putin nadal formalnie nie wypowiedział wojny Ukrainie pomimo krwawej inwazji, a moment ogłoszenia przez Xi przyciągnął uwagę obserwatorów na Tajwanie, samorządnej wyspie, do której pretendują Chiny.

Starsza Tajwanka nosi maskę z napisem
Oświadczenie to pojawiło się po tym, jak Chiny niedawno powiedziały, że będą „walczyć do końca”, aby powstrzymać niepodległość Tajwanu.(Reuters: Bechi Chuang)

„Myślę, że jest to zdecydowanie wersja języka operacji specjalnych Putina” – powiedział profesor Eugene Kou Yuejin, analityk z Taiwan Institute for National Policy Research.

„A po tym, co wydarzyło się na Ukrainie, wysyła bardzo niebezpieczną wiadomość do Tajwanu, Japonii i sąsiednich krajów na Morzu Południowochińskim” – powiedział.

READ  Plotki o „ciężkiej chorobie” białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki, Putina

Wu Qiang – niezależny analityk z Pekinu, który wcześniej wykładał na najwyższym chińskim uniwersytecie w Tingha, zanim został zwolniony z powodów politycznych – również dostrzega podobieństwa z językiem Władimira Putina i jego roszczeniami terytorialnymi wobec Ukrainy.

„Z punktu widzenia Pekinu przyszłe zadanie zjednoczenia Tajwanu będzie tylko kontynuacją wojny domowej, która nie zakończyła się w 1949 roku” – powiedział ABC.

„Chodzi więc o próbę zdefiniowania przyszłej interwencji wojskowej na Tajwanie jako operacji „niewojennej” – powiedział.

dr Koo Pan Xi mówi, że wiadomość o wytycznych została opublikowana po części w celu zrównoważenia wewnętrznych walk politycznych w wojsku w okresie poprzedzającym poważne zmiany w kierownictwie rządzącej Partii Komunistycznej w tym roku.

Ale uważa też, że ma to związek z niedawnym porozumieniem w sprawie bezpieczeństwa podpisanym z Wyspami Salomona i nieudanymi próbami chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi, by przekonać inne kraje Południowego Pacyfiku do podpisania podobnego porozumienia.

Wang Yi stojący przed amboną przed chińską flagą i dwiema flagami Wysp Salomona.
Chiny podpisały niedawno porozumienie o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona, co zaskoczyło Stany Zjednoczone i Australię. (AP: Mark Schiefelbein, plik obrazu)

„Nigdy nie opublikowali pełnego tekstu umowy z Wyspami Salomona, ale media ujawniły szczegóły projektu i język ochrony chińskich interesów jest dokładnie taki sam” – powiedział dr Koo.

Pomimo niepowodzenia jego wysiłków zmierzających do osiągnięcia porozumienia w całym regionie, Wang opublikował w zeszłym tygodniu komentarze, w których wyraźnie zaznaczył, że Chiny zamierzają nadal dążyć do bliższych stosunków z narodami Południowego Pacyfiku.

„Myślę, że jest link [with the Solomon Security Pact]powiedział Wu Qiang.

„Porozumienie z Wyspami Salomona pozwala chińskiemu wojsku interweniować w przyszłości, jeśli pojawi się ryzykowna sytuacja, a może zamach stanu lub kwestia bezpieczeństwa.

„Tak więc te wytyczne dotyczą stworzenia podstawy prawnej dla interwencji Chin” – powiedział.

READ  Podczas trzęsienia ziemi odkryto skarb sprzed 500 lat

Wytyczne wydają się legitymizować chińskie siły zbrojne do interwencji, jeśli zagrożone są rosnące interesy Pekinu za granicą.

W ramach Inicjatywy Pasa i Drogi Xi, Pekin pożyczył dziesiątki miliardów dolarów innym krajom na budowę infrastruktury, która w niektórych przypadkach po niewypłacalności wróciła do chińskiej własności.

Chińska firma państwowa stara się zmodernizować lądowisko w Kiribati o strategicznym znaczeniu na południowym Pacyfiku, podczas gdy w Australii prywatna chińska firma wydzierżawiła Landbridge na 99 lat w strategicznie położonym porcie Darwin.

Nie wiadomo, czy zagrożenia dla udziału Chin w tego typu projektach są objęte nowymi ramami prawnymi.

Nowe wytyczne prawne pojawiają się w miarę wzrostu napięć między Chinami a Stanami Zjednoczonymi w związku z Tajwanem.

Personel marynarki Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej stoi w kolejce, a nad i za nimi znajdują się samoloty wojskowe.
Chińskie media państwowe twierdzą, że nakaz Xi zapewni podstawę prawną do ochrony „własności, zabezpieczenia suwerenności narodowej, bezpieczeństwa, interesów rozwojowych i stabilności regionalnej”.(Reuters)

Pojawiły się doniesienia, że ​​Chiny zaczęły informować swoich amerykańskich odpowiedników na wielu poziomach, że nie uznają „wód międzynarodowych” w Cieśninie Tajwańskiej.

Statki Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych kilkakrotnie w tym roku przepłynęły przez cieśninę, która ma około 160 kilometrów szerokości i oddziela Chiny od Tajwanu.

„W międzynarodowym prawie morza nie ma podstaw prawnych dla wód międzynarodowych” – powiedział Wang Wenbin, rzecznik chińskiego rządu.

„To fałszywe twierdzenie, gdy niektóre kraje nazywają Cieśninę Tajwańską „wodami międzynarodowymi”, aby znaleźć pretekst do manipulowania kwestiami związanymi z Tajwanem” – dodał.

Posunięcie to jest następstwem wcześniejszego twierdzenia Pekinu, że nie rozpoznaje „środkowej” linii w połowie cieśniny, która od dawna służyła oddzielaniu chińskich i tajwańskich samolotów wojskowych.

„Myślę, że wszystkie te rzeczy są częścią bardzo zintegrowanego myślenia strategicznego” – powiedział profesor Koe.

W weekend najwyższy chiński generał wojskowy Wei Fengyi powiedział na forum obrony w Singapurze, że Chiny będą „walczyć do końca” o kontrolę nad Tajwanem, a według chińskich mediów podczas spotkania z nowym ministrem obrony Richardem Marlesem podobno ostrzegł Australię, aby trzymała się z dala od kwestii Tajwanu.

READ  Boris Johnson naciska na Scotta Morrisona, aby do 2050 roku osiągnął zero netto podczas wezwania klimatycznego

opublikowany A zaktualizowany