Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Xi Jinping ostrzega każdego, kto kwestionuje chińską politykę zakazu Covid

Xi Jinping ostrzega każdego, kto kwestionuje chińską politykę zakazu Covid

Na spotkaniu pod przewodnictwem Xi w czwartek, Stały Komitet Biura Politycznego rządzącej Partii Komunistycznej zobowiązał się do „niezachwianego przestrzegania polityki publicznej „dynamiki zero-Covida” i zdecydowanej walki z wszelkimi słowami i czynami, które zniekształcają, wątpią lub zaprzeczyć polityce zapobiegania epidemii w naszym kraju”.

Po raz pierwszy Xi, według państwowych mediów, wygłosił „ważne przemówienie” na spotkaniu, publicznie mówiąc o walce Chin z COVID-19 od czasu publicznego gniewu z powodu ostrej blokady, która wybuchła w Szanghaju.

Prezydent Chin Xi Jinping ostrzegł tych, którzy wątpią w politykę nierozprzestrzeniania broni. (AFP)

„Nasza strategia prewencji i kontroli jest zdeterminowana charakterem i misją partii, nasza polityka może wytrzymać próbę historii, a nasze środki są naukowe i skuteczne” – powiedziała siedmioosobowa komisja.

„Wygraliśmy bitwę w obronie Wuhan iz pewnością będziemy w stanie wygrać bitwę w obronie Szanghaju” – czytamy w oświadczeniu.

Stały Komitet wymagał również od kadry „głębokiego, pełnego i wszechstronnego zrozumienia” polityki ustalonej przez centralne kierownictwo partii.

„Musimy zdecydowanie przezwyciężyć problemy niedostatecznej świadomości, niedostatecznego przygotowania i niedostatecznego działania oraz zdecydowanie przezwyciężyć pogardę, obojętność i zaufanie do naszego myślenia” – czytamy w oświadczeniu.

Część Shanghai New International Exhibition Centre została przekształcona, aby po ukończeniu pomieścić do 15 000 łóżek kwarantanny dla łagodnych przypadków i bezobjawowych nosicieli.
Część Shanghai New International Exhibition Centre została przekształcona, aby po ukończeniu pomieścić do 15 000 łóżek kwarantanny dla łagodnych przypadków i bezobjawowych nosicieli. (AFP)

Dla analityków, którzy od dawna obserwowali chińską politykę, surowe ostrzeżenie jest oznaką wewnętrznego sprzeciwu wobec polityki Xi dotyczącej braku COVID z wewnątrz partii.

„Ten język należy odczytywać jako bezpośrednią krytykę niezidentyfikowanych przywódców Komunistycznej Partii Chin, którzy kwestionowali politykę centrum lub którym nie udało się jej wprowadzić w życie” – napisał David Bandorsky, współdyrektor China Media Project.

„Trudno nie usłyszeć w tym zdaniu potępienia „obłudy” przywódców w Szanghaju, zwłaszcza w Szanghaju” – dodał Bandorsky.

W ciągu ostatnich pięciu tygodni wielu mieszkańców Szanghaju zaczęło szukać pomocy w mediach społecznościowych i dać upust swojej złości z powodu ostrych niedoborów żywności i dostępu do opieki medycznej. Niektórzy protestowali z okien, uderzając w garnki i patelnie i krzycząc z frustracji, dopóki inni nie starli się na ulicach z policją i pracownikami służby zdrowia – rzadki widok w kraju, w którym sprzeciw jest rutynowo tłumiony.

READ  TikTok: Feud Paszy z EatClub w jednogwiazdkowej recenzji Roadhouse
Funkcjonariusze policji w środkach ochrony osobistej (PPE) sprawdzają dokumenty pasażerów podczas blokady w Szanghaju, Chiny, czwartek, 28 kwietnia 2022 r. Szanghaj, który stał się największym hotspotem Chin, ma najgorszą epidemię wirusa od czasu pojawienia się wirusa w Wuhan cierpiał Miesiąc blokady sprawił, że większość z 25 milionów mieszkańców miasta została zamknięta w swoich domach.  Źródło: Bloomberg
Funkcjonariusze policji w środkach ochrony osobistej (PPE) sprawdzają dokumenty pasażerów podczas blokady w Szanghaju, Chiny, czwartek, 28 kwietnia 2022 r. Szanghaj, który stał się największym hotspotem Chin, ma najgorszą epidemię wirusa od czasu pojawienia się wirusa w Wuhan cierpiał Miesiąc blokady sprawił, że większość z 25 milionów mieszkańców miasta została zamknięta w swoich domach. Źródło: Bloomberg (Bloomberg przez Getty Images)

Poważne skutki gospodarcze wzbudziły również obawy ekonomistów i kadry kierowniczej przedsiębiorstw, szczególnie biorąc pod uwagę rolę Szanghaju jako wiodącego centrum finansowego w kraju oraz głównego centrum produkcyjnego i żeglugowego. W kwietniu chiński sektor usług, który odpowiada za ponad połowę PKB kraju i ponad 40% zatrudnienia, skurczył się w drugim co do wielkości tempie w historii, podczas gdy sektor produkcyjny również się skurczył.

A wraz z rozprzestrzenianiem się Omicron na inne części Chin, coraz więcej samorządów lokalnych narzuca szybkie blokady w odpowiedzi na niewielką liczbę przypadków. W Pekinie, gdzie od 20 kwietnia zgłoszono ponad 500 przypadków, wielu obawia się zamknięcia w stylu szanghajskim, ponieważ władze nakładają coraz większe ograniczenia.

Ludzie ustawiają się w kolejce, aby poddać się testowi na Covid-19 w dzielnicy mieszkalnej 22 kwietnia 2022 r. w Szanghaju w Chinach.  (Zdjęcie autorstwa Getty Images / Getty Images)
Ludzie ustawiają się w kolejce, aby poddać się testowi na Covid-19 w dzielnicy mieszkalnej 22 kwietnia 2022 r. w Szanghaju w Chinach. (Zdjęcie autorstwa Getty Images / Getty Images) (GT)

Jednak ostatnie oświadczenie czołowych przywódców tego kraju jasno pokazało, że chiński rząd podwaja swoje podejście polegające na szybkich wyłączeniach, masowych testach i kwarantannie, aby zniszczyć wysoce przenośny wariant Omicron w dającej się przewidzieć przyszłości.

Wu Qiang, analityk polityczny z Pekinu, powiedział od kwietnia, że ​​kwestia, jak rząd poradzi sobie z najgorszą epidemią w kraju od czasu Wuhan, przekształciła się w „walkę drogową” wewnątrz partii.

„Po pierwsze, jest to walka o to, czy powinna wybrać „dynamikę zerową Covid”, czy bardziej elastyczne podejście do walki z Covid; a po drugie, jest to również walka o to, czy należy traktować kontrolowanie Covid jako priorytet, czy wzrost gospodarczy” Wu powiedział.

10. Korea Południowa

Najbardziej ufortyfikowany kraj na ziemi

Według Wu, z tego ostatniego stwierdzenia jasno wynika, że ​​Xi wybrał to pierwsze w obu „walkach”.

Xi odcisnął swoje osobiste piętno na chińskiej strategii powstrzymania epidemii, a państwowe media często donoszą, że „osobiście przejął inicjatywę i poczynił przygotowania” do walki tego kraju z epidemią.