W tym tygodniu Pekin gości przedstawicieli 130 krajów na forum poświęconym ogromnemu projektowi Xi w zakresie handlu i infrastruktury, czyli Inicjatywie Pasa i Szlaku.
Na szczycie listy gości znajduje się Putin, który odbywa swoją pierwszą podróż do wielkiego mocarstwa światowego od czasu, gdy inwazja Moskwy na Ukrainę doprowadziła do izolacji jego reżimu na arenie międzynarodowej.
Na nagraniu wideo opublikowanym przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych widać, że obaj przywódcy spotkali się we wtorek wieczorem podczas ceremonii otwarcia forum, ściskając dłonie i wymieniając uprzejmości.
Zrobili także zdjęcie grupowe z innymi przywódcami obecnymi na szczycie.
Na bankiecie państwowym Xi wzniósł toast, w którym nawiązał do niedawnych konfliktów geopolitycznych, ale dodał, że „historycznego trendu pokojowego” „nie da się zatrzymać”.
„Chociaż dzisiejszy świat nie jest pokojowy, presja spadkowa na światową gospodarkę rośnie, a globalny rozwój stoi przed wieloma wyzwaniami, jesteśmy głęboko przekonani, że nie da się zatrzymać historycznych trendów pokoju, rozwoju, współpracy i wzajemnych korzyści” – dodał. powiedział. Według agencji informacyjnej Xinhua Xi.
Kreml poinformował, że Putin ma przeprowadzić w środę szczegółowe rozmowy z Xi na marginesie forum, w świetle toczącej się wojny między Izraelem a palestyńskim ruchem Hamasu, która pojawia się na horyzoncie podczas szczytu.
„W trakcie rozmów szczególna uwaga zostanie poświęcona kwestiom międzynarodowym i regionalnym” – oznajmił Kreml w oświadczeniu, nie wdając się w szczegóły.
Kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, stoją po stronie Izraela od 7 października, kiedy Hamas przypuścił najbardziej śmiercionośny atak w historii Izraela, strzelając, dźgając i paląc żywcem ponad 1400 osób, w większości cywilów.
Stany Zjednoczone zwróciły się do Chin o wykorzystanie swoich wpływów do pomocy w deeskalacji wojny, w wyniku której ponad milion osób w zablokowanej Strefie Gazy uciekło przed bezlitosnym bombardowaniem przeprowadzonym przez Izrael w odpowiedzi na atak.
Chiny wynegocjowały porozumienie między Iranem, głównym zwolennikiem Hamasu, a jego regionalnym wrogiem Arabią Saudyjską na początku tego roku i wyślą w tym tygodniu swojego wysłannika na Bliski Wschód Zhai Jun do niespokojnego regionu.
Nie podano żadnych szczegółów na temat tego, dokąd i kiedy dokładnie Zhai będzie podróżować, chociaż China Central Broadcasting Corporation (CCTV) oświadczyło, że będzie nalegał na zawieszenie broni i rozmowy pokojowe.
Rosja, tradycyjnie utrzymująca dobre stosunki z władzami izraelskimi i palestyńskimi, wezwała do „natychmiastowego zawieszenia broni” w konflikcie.
W Pekinie Putin ma misję wzmocnienia i tak już silnych stosunków ze swoim komunistycznym sąsiadem, choć eksperci twierdzą, że Moskwa w coraz większym stopniu staje się młodszym partnerem w stosunkach.
Dane celne w Pekinie pokazują, że Chiny są największym partnerem handlowym Rosji, a wymiana między obydwoma krajami osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom 190 miliardów dolarów.
Pekin jest krytykowany przez kraje zachodnie za swoje stanowisko w sprawie wojny na Ukrainie, gdyż Chiny upierają się, że zachowują wobec niego neutralność, choć nie krytykują inwazji Moskwy.
Kiedy w marcu Xi złożył wizytę państwową w Moskwie, Putin pochwalił „prawdziwie nieograniczone możliwości” oferowane przez partnerstwo między ich krajami.
Choć forum BRI stwarza dla Putina i Xi nową okazję do zaprezentowania swojego sojuszu, eksperci nie spodziewają się ogłoszenia żadnych nowych, znaczących porozumień.
„Rosja zdaje sobie sprawę, że Chiny nie chcą podpisywać żadnych dużych porozumień propagandowych” – powiedział AFP Alexander Gabuev, dyrektor Carnegie Russia Eurasia Center.
„Chiny trzymają wszystkie karty” – powiedział.
– Przyjaciele ponownie się jednoczą –
Chińskie media państwowe podały, że Xi rozpoczął we wtorek szczyt od rozmów z prezydentami Chile i Kazachstanu Gabrielem Buriciem i Kasymem-Jomartem Tokajewem.
Następnie prezydent spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, określił konserwatywnego przywódcę jako „przyjaciela” i podziękował mu za wsparcie dla Inicjatywy Pasa i Szlaku – podała agencja informacyjna Xinhua.
Xi spotkał się także z premierami Papui Nowej Gwinei i Etiopii.
Putin odbył prywatne spotkanie z Orbánem, podczas którego poinformował go, że jest usatysfakcjonowany utrzymaniem stosunków z niektórymi krajami europejskimi „mimo obecnej sytuacji geopolitycznej”.
Kreml podał, że rosyjski przywódca spotkał się także z prezydentem Wietnamu Vu Van Thungiem.
Tę samą piosenkę śpiewali czołowi dyplomaci Chin i Rosji podczas poniedziałkowego spotkania w Pekinie.
Jak wynika z oświadczenia Moskwy, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow podziękował Chinom za zaproszenie Putina jako „głównego gościa” szczytu, jak wynika z oświadczenia Moskwy, w którym później podano, że najwyższy dyplomata uda się po Pekinie do Korei Północnej.
Ławrow powiedział Wangowi, że Putin i Xi „w pełni” omówią w tym tygodniu stosunki między obydwoma krajami.
Obydwa kraje łączy symbiotyczny sojusz, w którym Chiny doceniają rolę Rosji jako bastionu przeciwko Zachodowi, a Moskwa jest w coraz większym stopniu uzależniona od hojności Pekinu w zakresie handlu i wsparcia geopolitycznego.
„Odkąd Moskwa rozpoczęła totalną inwazję na Ukrainę, znalazła się w sytuacji, która bezprecedensowo uzależnia ją od Chin” – powiedział AFP Björn Alexander Dobbin z chińskiego uniwersytetu Jilin.
Sercem pogłębiającego się partnerstwa są relacje między Xi i Putinem, którzy określają się mianem „drogich przyjaciół”.
Por oho/aha
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych