Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Z raportu ONZ wynika, że ​​pomimo silniejszych obietnic świat jest gotowy wyjść poza cele klimatyczne

W przededniu globalnych rozmów klimatycznych Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że ​​świat jest na dobrej drodze do osiągnięcia wzrostu temperatury o 2,7 stopnia Celsjusza do 2100 r., pomimo zwiększonych celów redukcji emisji.

Opublikowany dzisiaj roczny raport ONZ na temat luki w emisji porównuje naszą obecną trajektorię z tym, gdzie musimy być, aby utrzymać wzrost temperatury poniżej 2°C, zgodnie z porozumieniem paryskim.

Chociaż 120 krajów zaostrzyło swoje cele redukcji emisji Według stanu na 30 września br. autorzy raportu stwierdzili, że to wciąż za mało, aby uniknąć niebezpiecznego ocieplenia.

Aby uzyskać „ścieżkę najniższych kosztów”, aby ograniczyć ocieplenie do 1,5°C i 2°C, potrzebne są cele, aby ograniczyć dodatkowe 28 gigaton gazów cieplarnianych rocznie.I Poza tym, co wynika z obecnych zobowiązań do 2030 roku.

To skutecznie sprowadza się do zmniejszenia o połowę globalnej emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, stwierdzili autorzy.

Raport przewidywał, że emisje w 2021 r. wzrosną do niemal rekordowych poziomów w 2019 r.

Ale Mark Howden z Instytutu Zmian Klimatu na Australijskim Uniwersytecie Narodowym powiedział, że wykorzystane dane pochodzą sprzed kilku miesięcy i uważa, że ​​emisje w 2021 r. osiągną nowy rekord.

„To trochę smutne”, powiedział profesor Howden, „ale myślę, że już tego nie docenili”.

„Zaobserwowaliśmy eskalację emisji, która będzie wyższa po COVID niż wcześniej”.

Oddzielny raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Organizacji Narodów Zjednoczonych, opublikowany wczoraj, wykazał, że średnie globalne stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze osiągnęło rekordowo wysoki poziom 413,2 części na milion w 2020 r. – więcej niż kiedykolwiek w przeszłości … ostatnie dwa miliony lat.

READ  Aktualizacja Covid w Nowej Zelandii: Nowe przypadki poza Auckland mogą opóźnić złagodzenie blokady | Nowa Zelandia

Dzisiejsze sprawozdanie pojawia się, gdy kraje przygotowują się do szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow, który został nazwany „ostatnią najlepszą szansą na świecie” na ograniczenie wzrostu temperatury poniżej 1,5-2°C.

„tam było Mamy nadzieję, że COP26 stanie się punktem zwrotnym w działaniach na rzecz klimatu” – napisali autorzy.

Według raportu 120 krajów odpowiedzialnych za 51 procent emisji gazów cieplarnianych stworzyło nowe NDC przed Glasgow.

Pomimo braku zobowiązań, autorzy stwierdzili, że gdyby wszystkie kraje spełniły swoje zobowiązania dotyczące zerowej wartości netto i dostosowały swoje cele na 2030 r. do tych zobowiązań, prawdopodobnie obniżyłoby to ocieplenie o kolejne 0,5°C w tym stuleciu.

COP26 będzie głównym testem mechanizmów ustanowionych w ramach porozumienia paryskiego i zdolności świata do utrzymania ocieplenia o 1,5°C w zasięgu, według Wesa Morgana, naukowca z Rady Klimatycznej i badacza w Griffith Institute Asia.

Dr Morgan powiedział, że początkowe cele wyznaczone przez każdy kraj w Paryżu w 2015 r. skierowały świat na ścieżkę ocieplenia o 3°C.

„Ale Paryż wprowadził proces, w którym spotykamy się co pięć lat, aby wyznaczyć nowe cele – nazywa się to mechanizmem zapadkowym”.

„Nadzieję daje to, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy ponad 120 krajów zobowiązało się do osiągnięcia zera netto do 2050 r. To teraz obejmuje ponad połowę światowej gospodarki i wysyła ogromny sygnał rynkowy”.

Premier Scott Morrison zobowiązał Australię we wtorek do osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 roku.

Zielone odzyskiwanie COVID nie powiodło się

Panele słoneczne w terenie
Tylko 17-19 procent wydatków na projekty odzyskiwania koronawirusa zostało przeznaczonych na redukcję emisji.(ABC News: Jonathan Joll)

Globalne roczne emisje spadły o 5,4 procent w 2020 roku.

READ  Saturday Lotto zarabia cztery miliony nowych

Jednak emisje gazów cieplarnianych kumulują się, a spowolnienie COVID-19 prawie nie spowodowało spowolnienia ocieplenia, powiedział profesor Houdin.

„Ludzie zastanawiają się, czy redukcje emisji podczas COVID mają duży wpływ na prognozy emisji?

„Otrzymujemy zmianę behawioralną, ale nie mamy zmiany strukturalnej”.

Profesor Howden powiedział, że wielu, wielu badaczy i analityków sugerowało, że stymulowanie ożywienia gospodarczego po COVID-19 może pomóc w przejściu na infrastrukturę niskoemisyjną.

Jednak według raportu Emissions Gap Report, tylko 17 do 19 procent całkowitych inwestycji w odzyskiwanie energii do maja 2021 r. zostało wydanych na projekty, które doprowadzą do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Wydatki były zazwyczaj niższe w krajach o niskich dochodach.

Profesor Howden powiedział, że szansa na prowadzenie ekologicznego ożywienia po COVID-19 jest marnowana, a badania wykazały, że inwestycje w paliwa kopalne już wzrosły.

Podczas gdy wiele uwagi zostanie skupionych na zobowiązaniach do redukcji emisji i celach zerowych netto na COP26, profesor Howden powiedział, że trwają inne ważne negocjacje, w tym zobowiązania finansowe mające pomóc krajom rozwijającym się w przejściu na gospodarki niskoemisyjne i budowaniu odporności.

„Do tego dochodzą agendy związane z globalnym rynkiem handlu emisjami i zapewnieniem tam skutecznych zasad” – powiedział.

Na przykład dobrze zorganizowane systemy handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla mogą zapewnić krajom rozwijającym się nagrody finansowe za utrzymywanie ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, które działają jak pochłaniacze dwutlenku węgla.

Dr Morgan powiedział, że sąsiedzi Australii z regionu Pacyfiku należą do krajów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi i stanowią potężny blok wyborczy w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.

READ  David Beckham dzieli się swoim dziwnym „ulubionym” posiłkiem na Instagramie

Zdjęcia – ich motto to „1.5, aby przetrwać” – widzą Glasgow jako ostatni krok w ich walce o przetrwanie poniżej tego limitu.

„Kraje wyspiarskie na Pacyfiku i główne potęgi, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, będą współpracować, aby wywrzeć presję na maruderów, w tym Australię”.

Przed COP26 Specjalny Wysłannik Prezydenta USA ds. Klimatu John Kerry naciskał, aby więcej krajów zwiększyło swoje cele redukcji emisji.

Przemawiając w poniedziałek z Arabii Saudyjskiej, Kerry powiedział, że wyzwanie w dekarbonizacji nie dotyczy polityki czy ideologii, ale nauki i że musimy przyspieszyć nasze wysiłki w ciągu najbliższych kilku lat.

„To największa szansa rynkowa, jaką kiedykolwiek znał świat”, powiedział Kerry.

„To największa transformacja, jaka zaszła na tej planecie od czasu rewolucji przemysłowej, jeśli to zrobimy”.