Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zapisz temperaturę w najgorętszy dzień w historii z 40°C przed obiadem

Zapisz temperaturę w najgorętszy dzień w historii z 40°C przed obiadem

Brytania Pobił rekord najwyższej temperatury w historii, przekraczając po raz pierwszy 40 stopni Celsjusza w kraju nieprzygotowanym na tak ekstremalne warunki.

Burmistrz Londynu Sadiq Khan powiedział, że fala upałów spowodowała „ogromny wzrost” liczby pożarów w mieście.

Londyńska Straż Pożarna ogłosiła poważny wypadek we wtorek po południu i była pod „ogromną presją”, powiedział.

Na tym zdjęciu z lotu ptaka widać dym z pożarów w dzielnicy mieszkalnej, do której walczyły służby przeciwpożarowe 19 lipca 2022 r. w Winnington w Anglii. Wokół brytyjskiej stolicy wybuchł szereg pożarów traw w czasie silnej fali upałów. (Zdjęcie: Leon Neal/Getty Images) (GT)
Dym z ognia unosi się 19 lipca 2022 r. w Winnington w Anglii.  Wokół brytyjskiej stolicy wybuchł szereg pożarów traw w czasie silnej fali upałów.  (Zdjęcie: Carl Kurt/Getty Images)
Dym z ognia unosi się 19 lipca 2022 r. w Winnington w Anglii. Wokół brytyjskiej stolicy wybuchł szereg pożarów traw w czasie silnej fali upałów. (Zdjęcie: Carl Kurt/Getty Images) (GT)

Jeden z pożarów, pożar trawy w Winnington na wschodnim krańcu miasta, jest zwalczany przez 100 strażaków.

„To jest krytyczne… Proszę bądź bezpieczny” – powiedział Khan na Twitterze.

Przemawiając z Winnington, reporterka CNN Bianca Nobilo powiedziała dzisiaj, że „podpalono prawie 100 akrów”.

Bianca Nobilo rozmawiała z Today z Winnington, które mocno ucierpiało w wyniku pożarów.
Bianca Nobilo rozmawiała z Today z Winnington, które mocno ucierpiało w wyniku pożarów. (Dziś)
Członkowie straży pożarnej odpoczywają po ogromnym pożarze w dzielnicy mieszkalnej 19 lipca 2022 r. w Winnington w Anglii.  (Zdjęcie: Leon Neal/Getty Images)
Członkowie straży pożarnej odpoczywają po ogromnym pożarze w dzielnicy mieszkalnej 19 lipca 2022 r. w Winnington w Anglii. (Zdjęcie: Leon Neal/Getty Images) (GT)

Kiedyś było tak wiele pożarów, że straż pożarna w Londynie nie miała ani jednego wozu strażackiego.

„Rozmawiałem ze starszym członkiem tej brygady, która prowadzi prywatną akcję ratunkową i powiedział mi, że nigdy wcześniej nie miał takiego zapotrzebowania, nawet podczas katastrofy w Grenfell Tower” – powiedział Nobilo.

„Sytuacja tutaj jest szczególnie ciężka.Dym był tak gęsty, a ci ludzie są absolutnie głupi, bo na obrzeżach Londynu mają takie temperatury i ich wspomnienia, ich domy i ich dobytek płoną.

„To coś, czego nigdy nie sądzili, że doświadczą”.

Australijscy wykonawcy podejmują ekstremalne środki, aby ochłodzić się w rekordowym brytyjskim upale

Bicie rekordów temperatur

Rekordy temperatury są często łamane o ułamek stopnia w jednym lub dwóch miejscach.

Met Office z Met Office powiedział, na podstawie wstępnych danych, że niezwykła fala upałów we wtorek podniosła poziom rtęci, przekraczając poprzedni rekord w co najmniej 29 różnych stacjach meteorologicznych w całej Anglii.

Coningsby w Lincolnshire był nowym rekordzistą we wtorek po południu (środa rano AEST) z tymczasowym maksimum 40,3 ° C, 1,5 ° C cieplej niż poprzedni rekord 38,7 ° C, rekord ustanowiony w 2019 roku.

Dwie kobiety zanurzają głowy w fontannie, aby odpocząć na Trafalgar Square w Londynie. (GT)

Rekord wtorkowy pojawił się, gdy w całym kraju szalał intensywny upał, który w ciągu ostatniego tygodnia dotknął również Europę kontynentalną. Podróże, opieka zdrowotna i szkoły zostały zakłócone w kraju nieprzygotowanym na tak ekstremalne warunki.

Duża część Anglii, od Londynu na południu po Manchester i Leeds na północy, została po raz pierwszy ostrzeżona przed „ekstremalnymi” upałami, co oznacza ryzyko śmierci nawet dla zdrowych ludzi.

Według doniesień co najmniej sześć osób utonęło w Wielkiej Brytanii w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych, próbując się uspokoić.

We wtorek mężczyzna w wieku 20 lat został wyciągnięty z parku wodnego Cotswold w Ashton Keynes, ale nie został ożywiony, gdy policja zareagowała na „poważny i trwający incydent” w pobliżu molo Clacton w Essex.

Brytyjski Sąd Najwyższy zamknął swoje drzwi dla odwiedzających po tym, jak problem z klimatyzatorem zmusił go do przeniesienia rozpraw online. British Museum planowało wcześniejsze zamknięcie.

Tory są pomalowane na biało, aby odbijać ciepło na dworcu kolejowym Alexandra Palace w Londynie. (Yui Mok/PA przez AP) (AFP)

Wiele budynków użyteczności publicznej, w tym szpitale, nie ma klimatyzacji, co jest odzwierciedleniem tego, jak niezwykle intensywne ciepło może być w kraju znanym z deszczu i łagodnych temperatur.

Niezwykle gorąca i sucha pogoda ogarnęła od zeszłego tygodnia duże połacie kontynentu, wysyłając pożary z Portugalii na Bałkany i powodując setki zgonów związanych z upałami.

Obrazy płomieni pędzących w kierunku francuskiej plaży i płonących Brytyjczyków – nawet nad brzegiem morza – wzbudziły obawy o zmiany klimatyczne.

Osoba moczy włosy przy fontannie na Trafalgar Square w centrum Londynu. (Aaron Chaun/PA ​​przez AP) (AFP)

Wiele osób poradziło sobie z falą upałów, pozostając w miejscu. W poniedziałek ruch drogowy był niższy niż zwykle. Pociągi jeździły z małą prędkością, obawiając się, że tory mogą się opróżnić lub w ogóle nie jeździć.

Sekretarz ds. transportu Grant Shapps powiedział, że brytyjska infrastruktura transportowa, z których część pochodzi z epoki wiktoriańskiej, „nie została zbudowana, aby wytrzymać tego rodzaju temperatury – i minie wiele lat, zanim będziemy mogli zastąpić infrastrukturę taką, która może”. .

Ludzie uciekają przed falą upałów, urządzając grilla w rzece w pobliżu wioski Los w Argyll i Bute na zachodnim brzegu jeziora Loch Lomond w Szkocji. (Andrew Milligan/PA Wire/PA przez AP) (AFP)

Eksperci klimatyczni ostrzegają, że globalne ocieplenie doprowadziło do wzrostu częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, ponieważ badania wykazały, że prawdopodobieństwo osiągnięcia 40 stopni Celsjusza w Wielkiej Brytanii jest dziesięciokrotnie wyższe niż w erze przedindustrialnej.

Susze i fale upałów związane ze zmianą klimatu również utrudniły walkę z pożarami lasów.

Pokazano niebezpieczeństwa ekstremalnych upałów w południowej Europie. Co najmniej 748 zgonów związanych z upałami zgłoszono podczas fali upałów w sąsiedniej Hiszpanii i Portugalii, gdzie na początku tego miesiąca temperatury osiągnęły 47 stopni Celsjusza.

W regionie Gironde w południowo-zachodniej Francji gwałtowne pożary nadal rozprzestrzeniały się w suchych lasach sosnowych, udaremniając akcje gaśnicze ponad 2000 strażaków i bombowców wodnych.

Pożary wymykają się spod kontroli we Francji i Hiszpanii, gdy Europa więdnie w niezwykle intensywnej fali upałów, którą władze Madrytu obwiniły za setki zgonów.
Pożary wymknęły się spod kontroli we Francji i Hiszpanii, gdy Europa słabła w niezwykle intensywnej fali upałów, którą władze w Madrycie obwiniały o setki zgonów. (AFP)

Władze Gironde poinformowały, że ponad 37 000 osób zostało ewakuowanych ze swoich domów i miejsc letnich wakacji, odkąd 12 lipca wybuchł pożar, spalając 190 kilometrów kwadratowych lasu i roślinności.

Trzeci, mniejszy pożar wybuchł pod koniec poniedziałku w regionie winiarskim Medoc na północ od Bordeaux, podnosząc podatki na środki przeciwpożarowe.

Pięć kempingów na wybrzeżu Atlantyku zapaliło się, gdy pożary szalały wokół basenu morskiego Arcachon, słynącego z ostryg i kurortów.

Jednak prognozy pogody przyniosły pewne ukojenie, ponieważ we wtorek temperatury miały spaść w wyniku fali upałów wzdłuż wybrzeża Atlantyku, a deszcz prawdopodobnie spadł późnym wieczorem.