Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zdjęcia papug otwierających kuwety w Sydney?

Kilka lat temu Sydnej Naukowiec zaobserwował, jak kakadu pokryta siarką otwiera swoją kuwetę.

Nie każdy mieszkaniec będzie zachwycony, ale ornitolog Richard Major podziwiał pomysłowość.

Wspaniale jest, jeśli ptak przytknie dziobem do wieczka pudełka, otworzy je, a następnie przesunie się wzdłuż krawędzi kosza na tyle daleko, że wieczko opadnie, by odsłonić skarby jadalnych śmieci w środku.

Kakadu z siarką unosi wieko pudełka, gdy obserwuje je kilka papug z Sydney. (AFP)

Zaintrygowany dr Major połączył siły z naukowcami z Niemiec, aby zbadać, ile kakadu nauczyło się tej sztuczki.

Na początku 2018 roku odkryli poprzez badanie populacji, że ptaki na trzech przedmieściach Sydney opanowały nową technikę żerowania.

Do końca 2019 r. ptaki hodowały kuwety na 44 przedmieściach.

„Z trzech przedmieść do 44 w ciągu dwóch lat rozprzestrzenianie się jest bardzo szybkie” – powiedział Major, który pracuje w Muzeum Australijskim.

Kolejnym pytaniem naukowców było to, czy każda kakadu sama wymyśliła, jak to zrobić — czy też skopiowała strategię od doświadczonych ptaków.

Ich badania zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie Nauka Ptaki najczęściej wywnioskowały obserwując swoich rówieśników.

„Ta epidemia nie pojawiała się przypadkowo”, powiedział dr Major. „Zaczęła się na południowych przedmieściach i rozprzestrzeniła się za granicę”. Zasadniczo złapało się to jak gorący ruch taneczny.

Badanie wykazało, że ptaki na trzech przedmieściach Sydney opanowały nową technikę żerowania. (AFP)
Naukowcy udokumentowali inne przykłady społecznego uczenia się ptaków. Jeden klasyczny przypadek dotyczy małego ptaka zwanego niebieskimi cyckami nauczyłem się Przebijanie zakrętek butelek mleka w Wielkiej Brytanii od lat 20. XX wieku – sprytny ruch, choć mniej kłopotliwy i wymagający finansowo niż otwarte skrzynki.

Ale obserwowanie nowego „trendu kulturowego” rozprzestrzeniającego się w środowisku naturalnym – lub na przedmieściach – w czasie rzeczywistym dało badaczom kakadu szczególną szansę, Lucy Apelin, ekolog kognitywny w Instytucie Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Niemczech i współautorka badania. powiedziany.

„To marzenie świata” – powiedziała.

Latem 2019 roku dzień zbierania śmieci w Sydney był dniem badań zespołu.

Mistrzowie przebrania: zakamuflowane zwierzęta, które ukrywają się na widoku

Gdy śmieciarki przejeżdżają im po drodze, a ludzie popychają pojemniki na śmieci na chodnik, ekolog behawioralna z Instytutu Maxa Plancka, Barbara Clamp, poprowadziła i zatrzymała się, by zarejestrować kakadu lądujące na śmietnikach.

Nie wszystkim kakadu udało się go otworzyć, ale nakręciła około 160 filmów ze zwycięskich wysiłków.

Analizując nagranie, dr Clamp zdał sobie sprawę, że zdecydowana większość otwieranych piersi ptaków to samce, które są zwykle większe niż samice. Ptaki, które opanowały tę sztuczkę, mają tendencję do dominacji w hierarchii społecznej.

„Sugeruje to, że jeśli jesteś bardziej związany społecznie, masz więcej okazji do obserwowania i nabywania nowych zachowań – a także do ich propagowania” – powiedziała.

Kakadu to ptaki bardzo grupowe, które żywią się w małych grupach, gnieżdżą się w dużych ptakach i rzadko są widywane same w Sydney.

Podczas gdy wiele zwierząt podupadło wraz z ekspansją australijskich miast, te na ogół odważne i wesołe ptaki rozkwitł.
Wydaje się, że samce kakadu nauczyły się tej sztuczki i przekazują ją dominującym hierarchiom społecznym. (AFP)

„W nieprzewidywalnym i szybko zmieniającym się środowisku z nieprzewidywalnymi źródłami pożywienia, zwierzęta oportunistyczne rozwijają się dobrze” – powiedziała Isabel Lemerre, badaczka behawioralna z UCLA, która nie była zaangażowana w badania.

przez ostatnią dekadę, Badania „Zdolność do przystosowania się na obszarach miejskich wiąże się z takimi cechami, jak innowacyjność, elastyczność behawioralna i eksploracja” – wyjaśnił Abelin z Instytutu Maxa Plancka.

Nowe badania dodają do tego zrozumienia, że ​​stworzenia, które społecznie przekazują nową wiedzę i umiejętności z łatwością, również mają przewagę.

Papugi, w tym kakadu, słyną z tego, że należą do najinteligentniejszych ptaków.

Mają mózg wielkości orzecha włoskiego, ale gęstość w nim neuronów neuron wstęp Wiele gatunków ma zdolności poznawcze podobne do małp człekokształtnych, mówi Irene Pepperberg, badaczka poznania zwierząt z Harvardu, która badała Afrykańskie papugi szare Nie brał udziału w nowej gazecie.
Podczas gdy afrykańskie szare papugi są znane ze zdolności do naśladowania, a czasami Zrozumienie Mówiąc o ludziach, dodała, kakadu słyną z pomysłowości w zakresie nowych narzędzi i manipulacji, takich jak pudełka z puzzlami w laboratorium lub pokrywki kuwety na wolności.

„Każdy w Sydney ma opinię na temat kakadu” – powiedział dr Major z Muzeum Australijskiego.

„Niezależnie od tego, czy lubisz oglądać te duże, krzykliwe ptaki towarzyskie, czy uważasz, że są szkodnikami, musisz je szanować.

„Po mistrzowsku przystosowali się do życia z ludźmi, do ludzkiej dominacji nad środowiskiem”.

READ  Uniwersytet Queensland poszukuje szczepionek mRNA