Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zdjęcia pokazują zniszczenia spowodowane przez ogromne fale na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do ​​zalania niektórych nisko położonych obszarów

Zdjęcia pokazują zniszczenia spowodowane przez ogromne fale na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do ​​zalania niektórych nisko położonych obszarów

Ogromne fale uderzają w zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, gdzie dzikie fale już zmiatają pieszych i pojazdy, a meteorolodzy ostrzegają przed kolejnymi zagrożeniami dla społeczności plażowych.

Oczekuje się, że fala sztormowa o wysokości do 9 metrów uderzy w części Kalifornii i Oregonu, gdyż potężna burza zakończyła rok dzikiej – i często deszczowej – pogody w regionie.

Ostrzeżenie o wysokich falach w niektórych częściach Kalifornii mówi, że fale mogą osiągnąć wysokość 9 metrów.(Zdjęcie AP: Kent Porter)

W hrabstwie Ventura na północ od Los Angeles doszło w czwartek do wypadku drogowego, w którym kilka osób zostało rannych.

Woda z wysokich fal zalewa ulice.  Pośrodku zdjęcia znajdują się dwa zatopione samochody, a nad nimi przelatuje helikopter

Władze hrabstwa Ventura musiały przeprowadzić wiele akcji ratowniczych po zalaniu obszarów.(Zdjęcie AP: Grill na plaży Duke's)

Materiał wideo pokazał dramatyczny moment, gdy wściekła fala przejęła falochron w mieście Ventura, powalając kilku pieszych na nogi, a innych zmuszając do ucieczki w bezpieczne miejsce.

„W wyniku wybuchu epidemii osiem osób zostało przewiezionych do lokalnych szpitali” – napisała wcześniej na Twitterze straż pożarna hrabstwa Ventura.

„Proszę trzymać się z daleka od wody. Przeprowadzono kilka akcji ratowniczych. Wiele obszarów zostało zalanych, co spowodowało ofiary w ludziach”.

„Los Angeles Times” donosi, że pobliski hotel butikowy Inn on the Beach został zalany na głębokość 60 cm wodą, gdy fale rozbiły szkło i rzucały meblami.

Podobne fale zalały plaże w innych częściach wybrzeża Kalifornii, zalewając parkingi i ulice oraz wydając ostrzeżenia o ewakuacji dla nisko położonych obszarów.

Ujęcie z góry fal rozbijających się o plażę w dzielnicy Aptos w Rio del Mar.

Wielkie fale wyrzuciły na brzeg w dzielnicy Rio del Mar w Aptos.(AP: Nick Corey)

Narodowa Służba Meteorologiczna Stanów Zjednoczonych ostrzegła przed „wyjątkowo niebezpiecznymi warunkami” i zauważyła, że ​​„silne fale i zagrażające życiu prądy rozrywające stwarzają wyjątkowe ryzyko zalania oceanu i uszkodzenia struktur przybrzeżnych”.

Meteorolodzy twierdzą, że w ten weekend wzdłuż wybrzeża spodziewane są wysokie fale, a powodzie mogą potrwać do sobotniego wieczoru czasu lokalnego.

READ  Chiny rozpoczynają masowe testy 14 milionów ludzi, gdy Omicron wybucha w Tianjin

„Podczas przypływu możliwe jest zalewanie wodą morską wrażliwych nisko położonych obszarów przybrzeżnych, takich jak parkingi, plaże i promenady” – podała służba pogodowa.

Ludzie obserwują, jak wzburzone fale rozbijają się o molo w Manhattan Beach w Kalifornii

Oczekuje się, że fale będą narastać aż do soboty.(Zdjęcie Associated Press: Richard Vogel )

Choć meteorolodzy nie spodziewali się większych zniszczeń, ostrzegali, że morze będzie bardzo niebezpieczne.

„Istnieje zwiększone ryzyko utonięcia w oceanie. Wzburzone prądy mogą wciągnąć pływaków i surferów do morza” – podała służba pogodowa.

„Duże fale mogą powodować obrażenia, zmiatać ludzi z plaż i skał oraz wywracać małe łodzie blisko brzegu”.

Fale uderzają w dom na wybrzeżu Kalifornii w Malibu Beach.

Fale uderzały w domy przy plaży w Malibu.(Zdjęcie Associated Press: Richard Vogel )

Fale były spowodowane burzą, która sprowadziła ulewne deszcze również w głąb lądu, a w weekend w Sierra Nevada możliwe były dobre opady śniegu.

Burza ta to ostatni epizod złej pogody w tym roku w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, którą w lipcu nawiedziła intensywna fala upałów.

Nastąpiło to po jednej z najbardziej mokrych zim w historii.

Mężczyzna niesie na plecach kobietę i idzie zalanymi ulicami przed budynkiem targowym.

Woda morska wypełniła przybrzeżne drogi i uderzyła w niektóre domy w Rio del Mar.(Zdjęcie AP: Nick Corey)

Agence France-Presse/AFP