Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zełenski nalega na „tarczę nieba” po uderzeniu w Odessie

Zełenski nalega na „tarczę nieba” po uderzeniu w Odessie

Nocna ofensywa Rosji przeciwko Odessie była największą z serii prawie codziennych ataków na czarnomorskie miasto portowe od czasu wycofania się Moskwy z zawartej przez ONZ umowy eksportowej na ukraiński zboże 17 lipca. Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, powiedział na Facebooku, że Rosja dąży do zneutralizowania międzynarodowych wysiłków na rzecz przywrócenia funkcjonowania korytarza zbożowego.

Atak uszkodził infrastrukturę, domy i inne budynki, w tym około 25 zabytków w historycznym centrum miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W sumie Rosja wystrzeliła 19 pocisków, niektóre z baz na Krymie, a dziewięć zestrzeliła obrona powietrzna. Jedna osoba zginęła, a 21 osób, w tym 4 dzieci, zostało rannych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział odwet, a Ministerstwo Obrony Ukrainy nazwało strajk „zbrodnią wojenną”.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w Petersburgu z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Łukaszenka żartował w audycji, że w jego kraju gromadzą się teraz bojówki Wagnera, mówiąc, że prosili go o „pozwolenie” na „wycieczkę do Warszawy”. Oczywiście zatrzymam ich w centralnej Białorusi, tak jak ustaliliśmy” – dodał białoruski siłacz.

Były komentarze Najnowsze prowokacyjne komentarze Członek NATO Polska, przez Rosję lub jej sojusznika, wzmocniła ostatnio swoją granicę z Białorusią dodatkowymi oddziałami. Putin powiedział w piątek, że polskie władze rozważają zajęcie części zachodniej Ukrainy – Zobacz Polskę Zadzwoń do ambasadora Rosji. Łukaszenka odniósł się w niedzielę do „rozbioru Ukrainy i przekazania ziem Polsce”.

Ostatnie zmiany

Sense Bank Nacjonalizacja ukraińskich kanclerzy zakończona

Ministerstwo Finansów Ukrainy poinformowało, że zakończyło nacjonalizację Sens Banku od zagranicznych akcjonariuszy kontrolowanych przez grupę rosyjskich biznesmenów, w tym Michaela Fridmana i Petera Avena.

Sense Bank był wcześniej znany jako Alfa-Bank Ukraina i jest zaliczany do 15 systemowo ważnych pożyczkodawców w kraju.

Ministerstwo i Fundusz Gwarantowania Depozytów podpisały umowę zakupu 100% akcji banku, co oznacza, że ​​Sens stał się aktywem rządowym – poinformowało w sobotę ministerstwo.

READ  Nowa usługa OTT dla Polski

„Działanie to przyczyni się do ochrony interesów deponentów banku i pozwoli uniknąć zagrożeń dla stabilności finansowej na Ukrainie” – poinformował resort.

Ministrowie G20 nie osiągnęli konsensusu w sprawie paliw kopalnych, Rosja

Spotkanie Grupy Dwudziestu Ministrów Energii w Indiach zakończyło się bez konsensusu w sprawie wycofywania paliw kopalnych, co przyczyniło się do powolnego postępu w dyplomacji klimatycznej przed kluczowymi spotkaniami w tym roku.

Podczas gdy niektóre kraje zgodziły się co do potrzeby stopniowego ograniczania nieograniczonego wykorzystania ropy i gazu, inne argumentowały, że problemy z emisjami można rozwiązać za pomocą technologii usuwania dwutlenku węgla, zgodnie z dokumentem końcowym spotkania.

„Dwa kraje na Bliskim Wschodzie zdały sobie sprawę, że problemy z emisjami można rozwiązać za pomocą technologii, takich jak wychwytywanie, utylizacja i sekwestracja dwutlenku węgla (CCUS) lub inne technologie łagodzenia skutków” – powiedział dziennikarzom indyjski minister energetyki Raj Kumar Singh po spotkaniu. „Oba sposoby są dobre”.

„W większości wszyscy członkowie byli na tej samej stronie co do potrzeby przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – dodał Singh.

Sobotnie rozmowy w nadmorskim stanie Goa miały nadać ton transformacji energetycznej przed wrześniowym spotkaniem przywódców G20 i grudniowym forum COP28 w Dubaju.

Urzędnikom w Goa nie udało się uzgodnić wspólnego języka krytyki rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r., która wywróciła do góry nogami globalne łańcuchy dostaw i wpłynęła na dostawy energii do wielu krajów.

Polska wzywa ambasadora Rosji po komentarzu Putina na temat granicy

Polska wezwała ambasadora Rosji po wypowiedziach Putina, że ​​polskie władze rozważają aneksję części powojennych granic i zachodniej Ukrainy.

Putin rozgniewał Warszawę Piątkowe komentarze [ZachodnieregionyzostałyprzekazanePolscepoklęscenazistowskichNiemiecw1945r–podczasgdywschodnieczęścikrajuzostałyprzejęteprzezZwiązekRadziecki–jako„dar”odkomunistycznegoprzywódcyJózefaStalina[1945இல்நாஜிஜெர்மனியின்தோல்விக்குப்பின்போலந்திற்குமேற்குப்பகுதிகள்வழங்கப்பட்டன-நாட்டின்கிழக்குப்பகுதிகள்சோவியத்யூனியனால்கைப்பற்றப்பட்டபோது-கம்யூனிஸ்ட்தலைவர்ஜோசப்ஸ்டாலினின்”பரிசு”

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński powiedział dziennikarzom po rozmowie z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejem w sobotę, że Kreml próbuje „sfałszować historię i teraźniejszość”. Sugestie Putina, że ​​Polska jest zainteresowana zajęciem terytorium, ponieważ „granice są absolutnie nienaruszalne”, są prowokacją – powiedział.

READ  Białoruski Sprinter czuje się „bezpieczny” w Polsce

Andriejew powiedział po spotkaniu, że odrzuca „wszystkie oskarżenia” stawiane przez Polskę pod adresem Putina, ponieważ nie ma w nich „żadnego uzasadnienia”. Wydarzenia oznaczają dalsze pogorszenie stosunków między Warszawą a Moskwą, które zostały skutecznie zamrożone od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Czytaj więcej: Europa Wschodnia ostrzega przed najemnikami Wagnera na Białorusi

Jabłoński powiedział, że sugestie Putina, że ​​Polska powinna podziękować Stalinowi za jego rolę w przesunięciu swoich granic na zachód prawie 80 lat temu, były „fałszywymi argumentami historycznymi” i „próbami wybielenia jednego zbrodniarza wojennego drugim”.

Putin ostrzegł, że Polska „podejmie każde leczenie.Zająć” wobec sojuszniczej Białorusi, atak na własny kraj. Wynika to z niedawnej decyzji Warszawy o wysłaniu wojsk w celu wzmocnienia jej wschodniej granicy z powodu najemników Wagnera w sąsiednim kraju. Polska, członek NATO, nie wykazała zamiaru jednostronnej, niesprowokowanej akcji wojskowej.

Wojska Wagnera planują trenować z wojskami białoruskimi w pobliżu Brześcia, w pobliżu granicy z Polską, poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Białorusi. DMK